3.0

#1
4.0

Kozina hrdinou odnikud!

Thrillerem jako hrom vyvrcholil úvodní duel 26. sezony NBL. Ten se ve druhé půli dlouho vyvíjel ve prospěch favorizovaných hostů z Kolína, kteří vedli díky taktické hře zpod koše až 37-49. Právě od toho momentu, 12 minut před koncem, se jim ale hra začala sypat pod rukama, až k jejich hořkému konci a naopak z díry vykopanému triumfu domácího Brna. Jeho nový kouč Dejan Jakara tak uspěl hned na první pokus, naopak Pavel Beneš, další ligový nováček mezi lodivody, si s Kolínem bude muset počkat na další kola.

Návrat Brna do zápasu začal při trvajícím střeleckém trápení předpokládaného lídra na pozici 1 Sullivana, který si navíc bral stále těžší a těžší pokusy přes obránce (za stavu -12 si také udělal svůj třetí faul), nečekaný muž – zatím nijak ostřílený záložní playmaker Kozina. Ten trefil z dálky o desku, aby navázal trojkou a nakopl tak svůj tým až k vyrovnání.

Brno ve druhé půli bez ohledu na stav nepřestávalo bojovat a maximálně tlačilo v obraně, což se mu nakonec vyplatilo. Kolín svůj útok přestal řešit efektivně a v poslední čtvrtině ho několikrát udržely nad vodou jen odvážné nájezdy dua guardů Číž – Šafarčík. Tým však také spaloval šestky jako na běžícím páse a to ho do velké míry stálo zápas. Aby pro něj bylo ještě hůř, už 6 minut do konce se vyfauloval klíčový power forward Skinner, který první poločas odehrál bez střídání.

Osudová situace dramatického závěru nastala za stavu 59-59 minutu do konce. Kolínský Bratčenkov v útoku doskočil a úspěšně zakončil. Hosté se navíc radovali, že i s faulem. Koš však nebyl uznán, neboť během akce předtím střílející Šafarčík dokončoval svůj pohyb pod košem a rukou zasáhl za zády stojícího Kozinu. Ten upadl a pískal se nesportovní faul. Po jedné šestkové trefě Koziny z následného útoku domácích získal míč Medvěd Číž a uháněl ke koši, kde si při dvojtaktu chránil míč, a byl mu odpískán útočný faul na Kozinu.

Brněnský Tomanec, který nedlouho předtím proměnil trojku o desku na 59-59, vzápětí zakončil svůj „floater“ a hosté měli 15 vteřin na srovnání 3bodového manka. Dokoupil byl faulován při střele za obloukem, ale proměnil jen dvě šestky. Domácí Sullivan na druhé straně ze dvou trestných hodů nezaváhal, a když Číž, faulovaný při divokém zakončení opět z trojky už téměř v poslední vteřině, dostal další baterii trestných hodů, první dva neproměnil, čímž zmar svého týmu dokonal. Kolín minul celkem 13 z 20 šestek.

Ztratil tak zápas (64-61), v němž si dobrou hrou do koše dlouho šel za úspěchem. V obraně navíc přebíráním a důsledným vytlačováním při nájezdech nenechal rozstřílet Sullivana (z pole 14/2, trojky 7/0) a ostatní Brňané jeho výpadek horko těžko nahrazovali. Mays tak aspoň do půle přispěl 9 body (celkem 13) a důležitými útočnými doskoky, centr Primorac sbíral klíčové doskoky (celkem 11) pro změnu ve druhém poločase a nový kapitán Tomanec (prvních 10 bodů týmu v zápase a celkem 17) trefoval velké trojky (6/3). Pro Brno ústřední muž koncovky Kozina, jejž ještě v první půli doslova ničil Číž, končil na 11 bodech, 5 asistencích a +11 bodech za 18 minut.

Kolín, který už v první půli vedl dvojciferně, měl celkem jen 52 střel z pole, když po půli nastřádal 9 ze svých 15 ztrát (Brno pouze 10). Brňané si pomohli produkcí z druhých šancí (16-7) a dokonce i lepší lavičkou (27-20).

Medvědy nejvíc zásobili Číž (14) a Pajovič (13). Jen 19 minut dohromady odehrála základní křídla Bakič s Vocetkou a jen 2 body stihl ve druhém poločase základní power forward Skinner.

9 30 39 1 8 6 15 20 22 2 53 61

Absence Brna: guardi Nehyba (zranění kotníku) a Vyroubal.

Kolínským Medvědům, kteří vstupují do druhé dekády svého působení v lize, začíná – kvůli rekonstrukci domácího stánku - náročná šňůra osmi zápasů venku. V přípravě odehráli osm utkání s bilancí 5-3, když v soubojích s ligovou konkurencí ukázali, že mají potenciál na to být ještě nebezpečnější jednotkou než v uplynulém ročníku. U kormidla s ambiciózním trenérským nováčkem v pelotonu NBL Pavlem Benešem významně počeštili kádr, kde je z cizozemců už jen trojice Skinner, Bakič a nová podkošová posila Pajovič. Z tuzemských zdrojů Medvědi přilákali trojici střelecky disponovaných křídel, jimiž jsou Bratčenkov, Dokoupil a Šafarčík.

Závěr přípravy se týmu vedenému novým kapitánem Čížem nevydařil, když v generálce na ligu padl z vedení o 14 bodů na palubovce Lions 88-73. V úvodním duelu sezony, který živě přenáší ČT Sport, by však při své síle kádru měl být mírným favoritem.

I domácí Brno povede nová tvář v lize, teprve 32letý Slovinec Dejan Jakara. Ten si z USK přivedl pivota Primorace, z druhé německé ligy přidal velmi potentního amerického rozehrávače Sullivana a na křídlo ex-ostravského Mayse. Vedle nového kapitána Tomance a postupně se lepšícího forwarda Radka Pumprly už ovšem sestava nabízí jen v lize neostřílené mladíky, kteří při nástupu z druhé vlny budou muset ukázat svou nejlepší tvář, aby skore nepadalo dolů. Příslib celek ukázal například v ostré sezonní premiéře, kdy na úvod Alpe Adria Cupu podlehl v Osijeku až ve vypjaté koncovce.

Dejan Jakara (trenér mmcité+ Brno): „Proti Kolínu musíme uhlídat jeho klíčové hráče a nedovolit jim střílet za 3 body. Myslím, že Kolín vstupuje do letošní sezony s velkým očekáváním a my proti tomuto týmu musíme hrát velmi chytře, protože hraje dobrý basketbal, který ukázal ve všech přátelských utkáních, která sehrál. Na zápas se dobře připravíme, a pokud budeme hrát chytře, fyzicky a s velkou touhou po úspěchu, může se nám podařit vyhrát. Kolín je favoritem a je jen na nás, jestli statistiky zůstanou pouze na papíře.“

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Na start letošního ročníku NBL se již opravdu těšíme. Družstvo Brna v přípravě svými výsledky prokázalo, že půjde o zcela jiný tým než v minulé sezoně. Je velice kompaktní a má vynikající jednotlivce. Očekávám velmi tvrdé utkání, o jehož výsledku rozhodne momentální forma obou družstev.“

Atrakce utkání: poločasová soutěž pro diváky.