19.0

#33
9.0

Válečníci byli nemilosrdní!

Velmi ostrý start si na Medvědy nachystali na domácí půdě Válečníci ze severu. Soustavou pěti trojek přes 4 soupeřovy ztráty vyskočili už v desáté minutě do vedení 23-6. Z tohoto náskoku žil Děčín témř celý poločas, avšak v jeho závěru hosté Kerr s Dixonem zaútočili na podvozku slepených domácích ztrát na snížení na 36-28.

Pokud po změně ztran Středočeši ještě chtěli myslet na větší drama, museli na něj rychle zapomenout, protože domácí opět použili svou trojkovou baterii a power forward Krakovič se postaral o zbytek. V 27. minutě nebylo za stavu 56-35 co řešit. Děčín si pak už v pohodě došel pro první vítězství v sérii (74-60).

Jeho šiky vedlo trio Pavel Houška (14), Palyza (12) a Pomikálek (10), za hosty kontrovali Číž (12), Horák a Kerr (po 11). Vítězům patřil doskoky (44-34) a body zpod koše (36-20), střelecky bídný Kolín se dostal jen na 36,7 procenta.

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Děčín vyhrál zaslouženě, protože vedl téměř čtyřicet minut a měl mnohem lepší přístup k zápasu než my. Víc bojoval a víc chtěl vyhrát. Tak se má hrát utkání play-off. Z naší strany to nebylo ono a náš přístup mě překvapil, protože to byla jedna velká nekoncentrovanost. To bylo vidět hned v úvodu, kdy nás Děčín potrestal třemi trojkami. Zápas se rozhodl v průběhu třetí čtvrtiny, takže domácí trenér pak mohl střídat hráče a šetřit síly na druhé utkání. Doufám, že to bude z naší strany mnohem lepší, především v přístupu a bojovnosti.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Naši fanoušci viděli, jaký veliký rozdíl je mezi zápasem play-off a formálním utkáním ve skupině A1. Play-off je soutěž, kde se musí hrát tak, jak jsme hráli dnes my. Chci svým hráčům poděkovat, protože odvedli dobrou práci. O výsledku rozhodly naše liché čtvrtiny. Hned do té první jsme dali energii, snažili jsme se poctivě bránit a hrát důrazně. Třetí čtvrtka byla pak hlavním důvodem, proč jsme vyhráli. Byli jsme produktivní a dostali jsme jen dvanáct bodů. Celkově jsme za tři čtvrtiny dostali jen čtyřicet bodů, což je proti Kolínu vynikající vizitka. Ty sudé čtvrtky byly horší, ale přesto jsme soupeře nepouštěli do mezihry a oblíbených střeleckých pozic. Výhra je dobrá pro naši mentalitu i sebedůvěru. Ještě jednou chci poděkovat klukům i fanouškům, kteří vytvořili zápasu pěknou kulisu.“

Michal Vocetka (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Zápas určitě rozhodla první čtvrtina, do které jsme vstoupili úplně strašidelně. Děčín se naopak chytil hned od začátku, dostal se do laufu a bylo těžké ho zastavit. Ve druhé čtvrtce jsme sice domácí trochu přibrzdili, ale naše energie prostě nebyla tam, kde měla být. Je to ale jen první bod Děčína a ve středu je nový zápas.“

Jakub Krakovič (power forward BK ARMEX Děčín): „Na začátku první čtvrtiny jsme dali nějaké trojky, ale důležité bylo především naše nasazení, které jsme předvedli už na USK. Obranou můžeme vyhrát i sérii s Kolínem a udržet ho na šedesáti bodech je dobrá vizitka. Musíme si ale uvědomit, že je to jen první výhra, sice po dobrém výkonu, ovšem ve středu se bude začínat od stavu 0-0.“

18:00

Absence Děčína: guard Kroutil (kotník - nejistý start).

Vzájemné zápasy této sezony: 72-81, 80-71 (v Děčíně), 81-73 PP, 90-91 (v Děčíně).

Válečníci jsou na třetí příčce prakticky od začátku sezony a nakonec z ní i vstoupí do čtvrtfinálové série s šestým Kolínem. Děčínští hráči sice hráli v posledních dvou letech finálovou sérii s Nymburkem, ale letos je nečeká nic lehkého už ve čtvrtfinále. Doma v ARMEX Sportcentru, kde jsou tradičně silní, padli čtyřikrát za sebou včetně vzájemného zápasu s Kolínem z minulého týdne.

Medvědi měli na závěr základní části trochu štěstí, když i přes horší formu udrželi postup do nadstavbové skupiny A1 a tu poté začali šesti porážkami v řadě. V tu chvíli se možná Válečníci těšili na lehkého soupeře, ale Medvědi zakončili třemi výhrami z posledních čtyř zápasů včetně skalpů z palubovek Pardubic a Děčína.

Oba týmy hrají útočný basketbal, což se projevilo i ve čtyřech vzájemných zápasech, kde si soupeři rozdělili po dvou výhrách. Pokaždé to bylo i dost vyrovnané, v nadstavbě skončil jeden zápas o bod a druhý až po prodloužení.

Medvědi mají hlavní opory v zahraničních hráčích, když nejlepším střelcem je s 15 body na zápas Skinner a sekundují mu Bakič s Kerrem, jenž je i nejlepším doskakovačem ligy. V posledním zápase nadstavby se ale blýskl 30 body Michal Vocetka, který může nečekaně zaútočit ze zálohy.

Severočeši mají hodně rozloženou ofenzivu, které vládne se 13 body na zápas Pavel Houška, těsně za ním je Vyoral a i posila z průběhu sezony Palyza. Hranici deseti bodů na zápas atakuje i nejlepší doskakovač týmu Pomikálek.

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Do Děčína jedeme s cílem jednou vyhrát. Naše nálada je mnohem lepší, než byla v průběhu nadstavby, protože se nám podařilo zvítězit v několika těžkých zápasech, včetně toho minulého v Děčíně. Tyhle úspěchy nám dávají vnitřní sílu a víru, že můžeme v sérii s Děčínem překvapit. To říkám s vědomím toho, že nás samozřejmě čeká nesmírně těžký soupeř, který disponuje velice kvalitní obranou a nebezpečným útokem. Bude záležet na tom, jak se přizpůsobíme. Že jsme vyhráli poslední vzájemný zápas, to samozřejmě zvyšuje naše sebevědomí. Soupeře může dostat pod tlak i to, že doma čtyřikrát v řadě prohrál. A teď nastoupí s nutností, že musí.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Nejdůležitější část sezony je tady a v prvním kole se potkáme s Kolínem. K tomu, abychom postoupili do dalšího kola, ho musíme porazit čtyřikrát, k čemuž máme sedm pokusů. Je to novum letošního ročníku a všichni jsme v očekávání, jak to bude vypadat. Náš soupeř, Kolín byl před sezonou pasován do role černého koně, svoji skladbou je dle mého názoru velmi zkušeným a kvalitním týmem, především v útočné fázi. Co hráč, to potenciální nebezpečí pro soupeřův koš. Proto bude důležité, aby naše obrana byla maximálně funkční, důrazná a pevná. V útoku čekáme na změny obranných systémů, bude to hodně o střeleckém sebevědomí. Začínáme doma a proto je zřejmé, že tuto výhodu si chceme jednoznačně udržet.“

Jakub Houška (pivot BK ARMEX Děčín): „Osobně se na play-off moc těším a mám k tomu více důvodů. Loňské play-off jsem protrpěl se zraněnou tváří, to předminulé začínal se sešroubovaným malíčkem. Letos to zatím vypadá, že jsem v plné válečnické zbroji, a tak se těším. Kolín ale nebude vůbec lehký soupeř, protože je to tým plný velmi kvalitních individualit, což dokazuje celou sezonu. Bude to velmi náročná a nezvykle dlouhá série. Když do toho dáme naše srdce, vše podřídíme týmovému úspěchu a předvedeme podobný výkon jako na USK, kde pro nás již play-off vlastně začalo, tak nám bezmezně věřím. Moc rád bych chtěl bojovat o finále a zatím si společně s týmem půjdu, ať se děje cokoliv. Věřím také našim fanouškům, kteří nás nenechají padnout ani v tu nejdůležitější chvíli.“