17.0

#12
18.0

Po dalších nervech slaví Sovy

Tím, čím by proti pražským zelenáčům měly vyhrát, nakonec v televizní dohrávce 8. kola prohrály. Ústecké Pandy se jako zkušenější tým dopouštěly naivních chyb a v závěru zcela propadly na taktickém poli, když se jejich americká perimetrová četa pokoušela rozhodnout duel na vlastní pěst a darovala tím domácím Sovám šanci, jíž USK nikoli poprvé v této sezoně ve své pevnosti nepohrdl.

Severočeši dvakrát za posledních 45 vteřin spáchali ztrátu při výhozu z autu po oddechovém čase. Když měli už několik minut do konce od USK nabito pěti týmovými fauly ve čtvtině, rozehrávač Singletary ostřeloval koš z dálky a do půle místy nezastavitelný Robinson nevyužíval své individuální převahy nad obránci efektivním způsobem.

Hosté v závěru, kdy k zóně donucení domácí kvůli faulům neměli už pivota Rainese, a se 4 fauly delší čas seděl i power forward Madsen, o něco ustoupili od snahy využít hry 1 na 1 k zisku dalších trestných hodů, při nepřesné střelbě jim chyběl útočný doskok a v obraně je Sovy i přes některé ztráty za řízení mladého playmakera Sehnala stále až příliš snadno rozebíraly po jednoduchých pick-and-rollech. Z nich v poslední čtvrtině vytěžil 9 ze svých 12 bodů 18letý žolík Farský, od nějž si ústečtí veteráni marně žádali útočný faul za některá „odmítnutí“ během nekompromisních nájezdů do koše.

Pandy, které byly velkou část zápasu mírně vpředu, na tom byly naposledy lépe za stavu 63-66 tři minuty do konce, kdy navíc pro 5 faulů nuceně střídal Raines. Jenže pak už neskórovaly a USK na nic nečekal. Nakopnutý dvěma trojkami Madsena (z toho jednou o desku) byl pak i dál tažen právě finským dlouhánem, který asistencí a ziskem vybídl ke dvěma nájezdům Sehnala, jenž otočil na 67-66, a když Robinson po otočce minul ze šesti metrů těžkou střelu, zvýšil Sehnal jednou šestkou na dva body. Pandy stále žily, ale poté nevyhodily z autu a jejich trpký konec byl zpečetěn. Padly 70-66 a USK tak ve třetí do konovky hrané bitvě v řadě urval druhou výhru, když poprvé v NBL nastoupil bez svého ex-lídra Quentina Petersona.

Do utkání měl díky lepšímu přechodu do útoku dobrý vstup (12-2), ale hosté se pak zvedli a po ziscích začali oplácet stejnou mincí, zejména když se rozjel Robinson. Ústí se však celý zápas nemohlo opřít o střelbu z dálky, a i proto jeho náskok nikdy nepřekonal kótu deseti bodů. S tím měl ovšem hodně co dělat i domácí Křivánek, který tým téměř sám držel v zápase v prvních dvou čtvrtinách (11+6 doskoků a 3 zisky). Domácí díky němu na křídle měli vyšší sestavu a Pandy tak musely ze hry stahovat menšího Robinsona, aby zamezily Křivánkově účinné hře v dolním postavení a potížím vznikajícím ze zdvojování.

Křivánek zápas končil na 17 bodech a 8 doskocích za 39 minut. Raines přidal 13 bodů, Madsen s Farským po 12 a Sehnal 11. Ústí vedli Robinson (19, ale jen 7 ve druhé půli), Singletary a Pecka (po 12). Zápas rozhodla úspěšnost střelby ve druhé půli – zatímco po první byli hosté v procentech lepší 51 ku 37, po 40 minutáh to bylo 46-44 pro Pražany. Sovy trefily 6 trojek z 22, Pandy pouze 2 ze 13.

Chris Chougaz (trenér USK Praha): „Bylo to složité utkání, které rozhodlo srdce. Pro nás je to složité období po odchodu Petersona. Je nás hodně zraněných, to ovlivňuje průběhy a možnosti trénovat. O to víc si toho utkání vážíme, že jsme byli schopni vyhrát. Drželi jsme se v obraně, kontrolovali jsme hru soupeře a díky tomu získávali sebevědomí do útoku. Tam jsme neměli silnou základní pětku, ale i přesto se nám podařilo zvítězit. Jsem tu pro mladé hráče, abych jim dodal sebevědomí, důvěru a posunul je dál. To se, myslím, dnes podařilo. Doufám, že budeme pokračovat se stejnou pílí, motivací a přístupem. Jsem pyšný a hrdý, že mohu trénovat tento tým.“

9 27 36 2 9 10 14 24 26 6 63 66

Absence USK: rozehrávač Mareš Marek (bolest třísel), křídlo Svoboda (koleno)

Absence Ústí: rozehrávač Šotnar (rekonvalescence po zlomenině zápěstí)

Sovám začíná doba post-Petersonová, což znamená, že týmu rázem vypadne téměř 22 bodů i spousta individuálních dovedností a chrabrosti v koncovkách v podání explozivního šikuly Petersona, jenž nabral směr Jižní Korea. Pražané už si bez něj museli vystačit při prohraném duelu Alpe Adria Cupu a také v Českém poháru, až nyní však půjdou v nové situaci poprvé i do ligového mače, navíc i před televizními kamerami. Jak čerstvě pravil kapitán týmu Michal Mareš, větším problémem než útok se nyní jeví obranná fáze. A to by mohla být vítaná pozvánka pro 86bodovou ofenzivu SLUNETY, naposledy nečekaně stopnutou v jejím domácím stánku výrazně oslabenými Tury.

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „V pondělí se opět představíme na domácí palubovce v utkání, které bude přenášet i Česká televize. Máme za sebou náročnější týden, kdy jsme cestovali k utkání Alpe Adria Cupu do Vídně a v rámci Českého poháru k utkání v Litoměřicích. Celý víkend však bude patřit přípravě na další kolo NBL. Určitě budeme klást větší důraz na obranu, ve které máme v poslední době rezervy. Utkání bude pro nás velkou výzvou, i přes omezený hráčský kádr musíme předvést co nejlepší výkon.“

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): „SLUNETA je nyní na třetím místě. Má zajímavý mix zahraničních hráčů, který přináší úspěch. Doposud zaváhala pouze na palubovce Olomoucka, jinak se jí daří potvrzovat roli favorita. My se budeme spíš soustředit na svou hru a především na obranu, kterou je třeba zlepšit a zaktivnit.“

Stanislav Votroubek (forward SLUNETA Ústí): „Na USK budeme muset podat koncentrovaný a týmový výkon, jinak nemáme šanci na úspěch. Z Folimanky odjel poražen nejeden silný tým a toto střetnutí nemá favorita. Postavení v tabulce nic neznamená, stále ještě je začátek sezony a vše se může rychle změnit.“

David Šteffel (pivot SLUNETA Ústí): „Před Vánocemi máme hodně těžký los a rozhodně si nemůžeme nyní dovolit ztrácet body. Soupeři bude sice chybět jeho dosavadní nejlepší střelec, ale historie ukázala, že týmy se v takových situacích dokážou semknout a výpadek nahradit, takže nás nečeká nic jednoduchého.“

Atrakce utkání: vystoupení Wild Cheerleaders.