5

#1
16.0

Rozhodl faul s klaksonem!

Byla to situace, jaká se stane možná jednou za sezonu. A hráčům USK zrovna přinesla výhru 73-72 nad Kolínem, kterou tým utnul sérii tří porážek. Guard Pražanů Peterson, do poločasu jen se 2 body za 15 minut, najel do vymezeného území, ozval se hvizd na znamení faulu a zároveň koncová siréna zápasu. Po krátké poradě sudích padl rozhodný verdikt – k faulu Skinnera došlo ještě v čase utkání. Poslední, co zbývalo, už byly jen dva trestné hody, protože 40. minuta vypršela. Maličký Američan, který se po změně stran probudil k 11 bodům včetně dvou trojek z odskoků, sice proměnil jen první šestku, ale to USK, který se v utkání poprvé dostal do vedení až sedm minut do konce, stačilo.

Naopak Medvědi mohou hořce litovat dalšího promarněného zápasu. V něm měli silných jen dvacet minut, ve zbytku zápasu jeli v „udržovacím módu“, což je ve velké míře stálo vítězství. Prvních 15 minut s vedením kolem deseti bodů tým odtáhli rozehrávači Číž se Šafarčíkem, do půle (35-41) spolu autoři 18 bodů, kteří šéfovali rychlému protiútoku i postupnému útoku.

Medvědi však nedokázali být konzistentní delší časový úsek a svou hru málo směřovali pod koš, kde měli znatelnou převahu. A USK se ze stavu minus 10 postupně vracel do hry, když byl mnohem aktivnější na útočném doskoku, z nějž si v utkání hodně díky trojkám Michala Mareše pomohl ke 14 bodům z druhých šancí (z pouhých 9 doskoků).

Hosté si svůj druhý silný úsek schovali na prvních šest minut třetí čtvrtiny, kdy se čtyřmi střelami z dálky odpoutali na 41-56. Ani to jim ale ke knockoutu nestačilo. Další útoky jim nepřinesly body ani při snaze hrát dolů a domácím se konečně rozjel Peterson, který spolu s Ondřejem Sehnalem baterií trojek vrátil USK do utkání.

V samém závěru Kolín otevřel obranu ke snadnému nájezdu Sehnala, který vzápětí po zisku míče na Šafarčíkovi, ve čtvté čtvrtině hrajícím hodně na sílu, z brejku upravil 12 vteřin do konce na 72-69. Kolín ještě trojkou Vocetky srovnal, ale pak už přišlo kuriózní rozhodnutí.

USK přestřílel hosty z trojek (12-10) a udržel se stejně jako soupeř na minimu ztrát. Domácí střelce vedli Sehnal (19+7 asistencí, trojky 7/3), Mareš (15, trojky 9/4) a Peterson (13), hosty Číž (16), Šafarčík (15) a Vocetka (13). Lídr Kolína Skinner zůstal na 6 bodech (plus 11 doskoků a 6 asistencí) za téměř 37 minut. Byl i 6 bodů v plusu, tým tak zápas ztratil při jeho 3 minutách oddychu.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Jediným ukazatelem, kde jsme byli horší, byl útočný doskok. Soupeř měl 9 a my 5. Jinak jsme ve všech ukazatelích byli lepší. Kluci bojovali. Byli jsme velmi dobře připraveni na USK, bohužel je to naše sedmé utkání venku, což je na psychiku strašně složité. Dnes jsme prohráli individuálními chybami. Těžko se to hodnotí, protože jsme byli téměř celé utkání lepší než domácí. Konec je ale opačný. Je to prostě sport a my se musíme připravit na další utkání. Pojedeme do Děčína vyhrát.“

Chris Chougaz (trenér USK Praha): „Pro nás to byla velmi důležitá výhra. Rozhodlo naše srdce, kdy jsme prohrávali o 15 bodů ve druhém poločase, ale vrátili jsme se zpět a nakonec to zvrátili. To, co jsme nepředvedli na začátku, předvedli jsme právě v tuto chvíli. Byla tam energie, odhodlání a bylo to znát na hře. Máme problém se zraněním, chybí nám někteří hráči, a proto hrajeme s menší rotací a o to je ta výhra cennější. Kolín má skvělý tým a je dobře veden. Jsem si jist, že pokud budeme hrát jako dnes ve druhém poločase, nečeká nás nic špatného v budoucnu. Kolín má nevýhodu, že hraje pouze venku. Pro mě je zatím nejlepším týmem, se kterým jsme hráli. Ještě do tabulky hodně promluví.“

5 29 34 1 14 4 5 14 18 2 82 72

Absence USK: rozehrávač Marek Mareš (bolest třísel), křídlo Svoboda (koleno)

Dříve by se dal od střetu Sov s Medvědy očekávat nízkobodový souboj, letos mají však oba týmy nového trenéra a v předehře 7. kola může být všechno úplně jinak. Kolín už třikrát ze 6 venkovních zápasů překonal kótu 90 bodů a s aktuální formou Skinnera a spol. bude cílit na totéž i na Folimance. Jeho hru zdobí důraz na zakončení z dvojkoviště, téměř 40 doskoků i nízký počet ztrát. Navíc už tři zápasy má vyprázdněnou marodku a jede na všech dvanáct válců. Po úspěchu ve Svitavách, kde poprvé významně pozvedl prapor hrající asistent Machač, si navíc může oprávněně věřit na vítězství.

USK aktuálně tíží tři porážky v řadě, z nichž dvě bolestivé přišly doma, a tým tak nedokázal navázat na skvělý start do sezony. Soupeři už dobře vědí, od kterých pěti hráčů hrozí většina nebezpečí a pro mladíky není snadné replikovat nadstandardní výkony v po sobě jdoucích zápasech. Navíc i střelecký lídr ligy Peterson v minulém kole doma s Brnem nezvládl poprvé překonat 20bodovou hranici, když měl pouhých 9 střel z pole. Sovy při zatím 74bodovém útoku musí myslet především na zadní kolečka a nedovolit Kolínu velký ofenzivní rozkvět. GEOSAN však disponuje nemalou podkošovou silou a tu bude chtít uplatnit i na Folimance.

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): „Kolín má výhodu i nevýhodu uzavření domácí palubovky. Postavení v tabulce mluví pro něj jako pro favorita tohoto utkání, ale tím je podle mě náš tým, už z důvodu domácího prostředí. Tlak je na nás a my chceme za každou cenu vyhrát a odčinit tak utkání s Brnem. V týmu soupeře skvěle hraje Skinner, Machač, Šafarčík, Pajovič i Číž. Nesmíme povolit v obranné koncentraci a naopak se vrátit k tomu, co nás zdobilo v útoku.“

Michal Vocetka (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Jedeme k sedmému utkání na venkovní hřiště a chceme navázat na utkání ze Svitav, kde jsme se vyvarovali několikaminutového herního výpadku, který nás postihl v předchozích zápasech, a chceme přivézt další dva body. USK má z poloviny nový tým, odešli někteří stěžejní hráči, kteří vsak byli nahrazeni z řad cizinců a zejména Peterson se jeví jako hlavní zbraň, plus další mladí hráči, kteří přišli z dorostu. Dalším faktorem je nový trenér, který praktikuje volnější styl hry oproti minulým sezonám na USK. I my máme nového kouče, takže očekávám zajímavé utkání.“

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Družstvo USK Praha disponuje velmi nebezpečnými hráči, kteří jsou schopni rozhodovat utkání nejen v průběhu, ale především v jejich koncovkách. Když k tomu přidáme podstatně větší sílu soupeře doma na Folimance, máme o zajímavý zápas postaráno. Naším cílem je navázat na sobotní výkon ze Svitav, nadále posouvat kvalitu naší hry dopředu a produkovat basketbal, který nás přivede k vítězství.“

Atrakce utkání: vystoupení Wild Cheerleaders.