13.0

#10
13.0

Zřejmě slušnej oddíl

Pokud výhru nad nováčkem z Olomoucka šlo ještě považovat za shodu různých okolností, v případě složení vicemistra už je nutné významně zdvihnout obočí. Nový – a ještě víc omlazený - tým Sov letos nepůjde podcenit ani v nejmenším a zdá se, že řecký kouč Chougaz má zázračný trenérský šém. Domácí vítězství 82-74 nad Děčínem je toho dalším svědectvím.

USK se od 13. minuty začal trhat, až na poločasových 49-37. Na podobném rozdílu se zápas držel až do začátku čtvrté čtvrtiny, kdy děčínské manko z 67-58 až na bod srazila dvěma trojkami ex-Sova Feštr. Jenže šanci jít dál hosté nevyužili a dvě trojky Michala Mareše s Madsenem opět utrhly domácí tým. Za stavu 75-73 90 vteřin do konce velkou individuální akci vystřihl domácí Ondřej Sehnal (78-73) a Válečníkům už pak nespadly střely na potenciální dramatizaci výsledku.

K výhře Sov nejvíc přispěl famózní guard Peterson (29+14 doskoků, 7 asistencí, 4 zisky, TH 13/12 z 10F+, užitečnost 47), následován Michalem Marešem (15) a Křivánkem (14+8 doskoků). Na straně Děčína vládli Pavel Houška (13) s Haladou (11). USK, který zápas odehrál na 7 mužů, si nejvíc pomohl šestkami (32/22 – 12/8) a trojkami (8-4). Děčínu nebylo nic platných ani 15 střel z pole navíc.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Bylo to zajímavé utkání, protože se setkali dva tradiční rivalové. Tak jak to bývá na začátku sezony, USK bývá v domácím utkání nebezpečným týmem. To dnes ukázal. Za mě rozhodl první poločas. Tam jsme vstoupili do utkání dobře, ale měli jsme několik potíží se zastavením hráčů domácích čistě a dobrou obranou. Obalovali jsme se fauly. USK byl dravější, dával trestné hody. My jsme se nebyli schopni dostat do naší herní identity. I když jsme ale měli ve druhém poločase deficit 12 bodů, tak jsme se přiblížili až na bod. Tam jsme se zlepšili. Celkově jsme nehráli špatně. Problém byl s produktivitou. Tam byla klíčová pasáž, kdy jsme mohli dát otevřené střely, ale nedali jsme a domácí dali dvě trojky na plus sedm. Pak už jsme to v závěru nebyli schopni zvrátit. Myslím, že jsme bojovali, makali, ale bohužel to nestačilo na dobře hrající domácí tým.“

Christianos Chougaz (trenér USK Praha): „Věděli jsme, že to nebude dnes nic lehkého. Děčín je velmi dobrý a zkušený tým. Pomohl nám centr Raines, který se konečně zapojil do hry. V prvním utkání nehrál, ale dnes jsme ho mohli využít. Byl jsem spokojen s energií a intenzitou, se kterou jsme se prezentovali. Ve druhém poločase jsme na moment ztratili koncentraci a vrátili soupeře zpět do hry. Nechali jsme ho dávat lehké koše z protiútoku a nedoskakovali jsme dost důrazně. Ale posledních 5 minut jsme zvládli. Jsem na své kluky hrdý, jak to zvládli, a že to utkání dovedli do vítězného konce. Sezona bude dlouhá a přeju soupeři co nejlepší.“

12 30 42 1 13 10 12 18 29 8 71 74

Absence USK: guard Mareš Marek (třísla), forwardi Štěrba (poraněné zápěstí) a Svoboda (koleno)

USK čeká druhý ze tří domácích v řadě a před soubojem dvou úspěšných z prvního kola prožil několik dní radostného klidu. Děčín by měl být favoritem, ovšem po sovím spláchnutí Olomoucka se předpoklady trochu zamlžily. Navíc Válečníci nepřesvědčili doma proti Turům, které z jasného vedení v poslední čtvrtině ještě málem pustili do prodloužení.

Jejich prvním úkolem bude eliminace explozivního guarda Petersona, který se musí připravit na nůše zdvojování a výpomocí. Otázkou je, jak se do utkání zapojí nový centr Pražanů Raines, který do úvodního zápasu nezasáhl. Sovy ukázaly, že i mezi mladíky a v sestavě téměř bez klasických dlouhých mohou najít zajímavé žolíky. Tím prvním se stal 19letý rozehrávač Tůma, jehož 15 bodů spolurozhodlo zápas s Olomouckem. Do role lídra, jehož důležitost bude letos zřejmě ještě větší, se všeplatným výkonem pasoval Fin Madsen.

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Na rozdíl od našeho soupeře z prvního kola Děčín staví tradičně hru na českých hráčích a pokračuje v tom i v této sezoně. Očekáváme utkání, které bude mít určitě náboj, a my doufáme, že se nám podaří hrát se stejnou energií jako proti Olomoucku. Jednou ze zajímavostí utkání bude určitě i fakt, že se v dresu Děčína na Folimanku vrátí i dva hráči našeho loňského kádru Lukáš Feštr a Pavel Grunt.“

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): „Děčín má dlouhodobě stabilní kádr, který letos ještě doplnil o Lukáše Feštra, Filipa Haladu a Pavla Grunta. Má jasný trenérský rukopis, který se nemění. Bude to jako vždy hodně bojovné, tvrdé a já věřím, že si diváci na Folimance přijdou na své. Ostatně vzájemná utkání obou týmů patří k tomu atraktivnímu z české soutěže. Náš cíl bude zvítězit, ač je papírovým favoritem soupeř.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Nový trenér, noví hráči, jiný styl hry. To vše nás čeká ve známém prostředí na Folimance. A na to se samozřejmě těšíme. Čeká nás mladý tým, ve kterém je spousta talentu a perspektivy, takže očekávám i hodně pohybu, zdravé agresivity a jisté živelnosti. Naším cílem nemůže být ale nic jiného, než se pokusit v prvním venkovním utkání vyhrát.“

Lukáš Feštr (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Zápas proti USK nebude jednoduchý. Domácí v prvním kole jednoznačně porazili Olomoucko a budou pomýšlet i na výhru proti nám. My musíme navázat na to, co jsme hráli proti Svitavám první tři čtvrtiny. Pokud chceme uspět, musíme podat koncentrovaný výkon po celých čtyřicet minut, hrát kvalitní obranu s rychlým přechodem do útoku. Nic jiného než výhru nebereme.“

Atrakce utkání: USK se spolu s Děčínem pouští do pokusu, jak ještě více oživit komentované přenosy. V rámci sobotního přenosu „Sova TV“ se tak můžete těšit na společný komentář domácího komentátora Jiřího Janoty a „hostujícího“ Zdeňka Balcara, který je dvorním komentátorem Válečníků.