44

13
19

Čtrnáctý v řadě pro Nymburk

Téměř půlhodinu před vypuknutím druhého finálového duelu, který zavíral letošní sezonu, už se v blízkosti nymburské haly prakticky nedalo zaparkovat. A návštěva v útrobách stánku mistra tomu odpovídala. V hledišti se tísnilo 1340 diváků, včetně rozsáhlého kontingentu ze severního okrsku, a vzduch v hale postupně těžkl a těžkl, proto i hráči obou finalistů ze sebe museli vymačkat i ty úplně poslední kilojouly energie.

První poločas bitvy mezi nymburskými Lvy a děčínskými Válečníky také nabídl nelítostnou bitvu, od níž si leckdo sliboval šanci na překvapení. A úvodní vedení 2-7 hostů z Děčína ukázalo, že by se mohly dít zajímavé věci.

Jasným králem úvodních minut byl power forward hostů Krakovič, který se překvapivě objevil v základu, a to spolu s objevem letošního play-off guardem Ježkem, jenž „základů“ ve vyřazovacích bojích nastřádal hned několik a patřil do něj i v Utkání 1. Krakovič, v minulé sezoně působící ve čtvrté francouzské lize, na sebe získal díky přebráním od malých hráčů první tři fauly domácích a za svých 6 minut v první čtvrtině nasbíral i 4 body a 4 doskoky.

Několik minut se zdálo, že mistr bude mít po přebírání clon soupeře opět větší problémy, což ještě prohloubila situace, kdy pro změnu nepřebral rozehrávače Vyorala a uvolněný Pavel Houška proměnil trojku na 9-12. Když pak kouč domácích Ginzburg nasadil skokansky disponovaného centra Halla, třikrát v řadě jej vyzpovídal k úspěšnému útočnému výpadu 1 na 1 Jakub Houška a Američan se poroučel zpět na lavičku. Válečníci se tak snažili využít každou dílčí výhodu, ale vše vycházelo jen dočasně, zvlášť když Jakubu Houškovi nepadaly těžce vydřené šestky.

Nymburk se v první čtvrtině - i bez jediné trefy autora 27 bodů z prvního utkání Sant-Roose – díky brejkům udržoval na vyrovnaném skore. Navíc těžil i z účinných shozů uvnitř šestky, postupně se mu z dálky rozehříval rozehrávač Lawrence a od svého druhého vstupu se místo střel pouštěl do nekompromisních nájezdů Sant-Roos, který se ve druhém dějství polepšil na 7 bodů.

Děčín za prvních šest minut druhé čtvrtiny proti důsledné obraně domácích od míče poztrácel 6 míčů, když malí hráči mistra po přebrání výškových Válečníků vkládali maximální úsilí do toho, aby na ně nešlo pod koš přihrát. Avšak Nymburk tohoto tlaku při nepřesné střelbě k většímu trháku nevyužil.

Začal ale lépe kontrolovat obranný doskok a Sant-Roos jej přece jen postupně vysunul do vedení 32-24. Závěr půle však patřil Válečníkům, když například Ježek po vlastní minuté střele beze strachu ihned po útočném doskoku zvedl úspěšnou trojku. A když se domácí uchylovali k příliš individuální hře, stáhl vicemistr do půle na 32-31 (TH oba týmy 10/6 a z pole téměř identickou bilanci 32/11 – 31/11).

Drama po změně stran se však nekonalo. Děčín druhý poločas začal dvěma ztrátami, domácí forward Hruban po mazácké asistenci bez dívání na smeč Bendy a vlastní trojce i dvojce z brejku vytáhl mistra na 41-35, a když pak přihodil 8 bodů v řadě včetně dvou trojek sebevědomě hrající Lawrence, bylo to už 49-42. A po dalších ztrátách Děčína narostl náskok Nymburka až na 55-42 po 30 minutách, což při 11 bodovém bonusu ze Zápasu 1 efektivně zavřelo jakékoli další naděje na zázračný obrat hostů.

Jejich kouč Budínský tu už musel rozehrávače Vyorala popohánět k rychlejšímu vývozu míče, Benda z druhé pozice udělil blok z brejku zakončujícímu Pomikálkovi, jež pro změnu v nájezdu zepředu zastavil Hruban. Válečnické tváře vypadaly už během třetí čtvrtiny znavenější než ty nymburské a o zbytek se za domácí postaral Sant-Roos, který postupně vystoupal až k 21 bodům (trojky 9/3, 8 doskoků, 7F+, TH 11/10) a stal se MVP Finále 2017.

15 body jej při výhře 70-56 doprovodil Lawrence (trojky 5/3) a jedenácti za 31:30 majitel už desátého ligového titulu Petr Benda, který tak o jediný zaostává za tuzemským rekordmanem a bývalým spoluhráčem Ladislavem Sokolovským.

Nymburk, který dokráčel už ke 14. titulu v řadě, při vyrovnaném doskoku lépe kontroloval ztráty (13-19) a lepší byl z trojek (9-5) i šestek (17-11). Z druhých šancí předčil soupeře 15-11 a 14 bodů zvládl z brejků, které naopak chyběly hostům. Ty táhlo trio Vyoral (13), Pavel Houška (11+9 doskoků) a Pomikálek (10). Nikdo další se nedostal přes 6 bodů, ani jeden nestihl křídelní snajpr Palyza.

Severočeši si připsali už třetí ligové stříbro v řadě.

18:30

Absence Nymburka: křídlo Pumprla (koleno).

Absence Děčína: křídlo Kroutil (zranění).

Super těžká mise čeká na Válečníky z Děčína v posledním utkání sezony - druhém finálovém duelu před televizními kamerami ČT Sport. Na palubovce Nymburka budou dotahovat jedenáctibodové manko z prvního utkání, které ztratili před více než třemi tisíci diváku na zimním stadionu v Děčíně. První duel hodně ovlivnil už samotný úvod, který ovládli hosté, od té doby se však zápas postupně vyrovnával. Zvláštní systém finále dává Děčínu stále šanci na obrat, i když je v pevnosti soupeře, kde během sezony dvakrát jasně padl, nevelká. Pro prodloužení utkání musí vyhrát o jedenáct bodů, pro zisk titulu alespoň o bod víc.

Válečníci si musí dát pozor na úvod zápasu, aby bylo i v dalším průběhu oč hrát. To znamená v útoku jít za co nejjistějším zakončením a v obraně zastavit především klíčového muže soupeře Sant-Roose. Mistrovi se musí pro šanci na úspěch opět minimálně vyrovnat na doskoku a přiblížit se mu v počtu trojek. Výjimečný výkon budou potřebovat od rozehrávače Vyorala, ale i od dalších opor. Pokud dobře utěsní podkošové území a nedají soupeři moc brejkových bodů, ani jiných snadných košů, a nechají domácí rozhodovat z trojek, budou s tím moci žít. Čím nižší skore bude, tím větší šanci budou mít. Stejně jako v prvním utkání se zřejmě budou snažit o body z řady vzniklých "mismatchů", což bude především na bedrech dlouhých hráčů.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „V prvním utkání jsme prohráli první tři minuty o třináct bodů a dalších třicet sedm minut vyhráli o dva. Takže konečný výsledek minus jedenáct bodů v nás zanechal jisté stopy smutku a zklamání. Ale není důvod smutnit. Myslím, že náš výkon snesl přísné měřítko a kluci byli právem odměněni potleskem od tří tisíc fanoušků. Proto se musíme ve druhém utkání vyvarovat hluchých míst, které Nymburk nekompromisně trestá. Ačkoli se zdá, že nemáme šanci, tak i kdyby byla jednoprocentní, musíme se o ni porvat. Vždyť je to poslední utkání pro děčínský basketbal v už tak úspěšné sezoně.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Na zimáku jsme odehráli důstojné utkání a do druhého zápasu chceme rozhodně jít s tím, že o vítězi zlaté medaile není dosud rozhodnuto. Jsme si vědomi soupeřových kvalit, ale nic není nemožné.“

Ronen Ginzburg (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Bude to poslední zápas v tomto podivném systému. Na palubovce Děčína jsme si vytvořili dobré podmínky do odvety a teď potřebujeme v Nymburce dokončit naši započatou práci. Musíme přijít opravdu plně koncentrovaní. Je to vlastně jako pohárový zápas, kdy se do jednoho utkání vtěsná úsilí celého roku. Musíme z prvního zápasu zopakovat obranný doskok a nedávat soupeři příležitost k útočnému doskoku, lépe zvládat hru jedna na jedna a ještě zlepšit pick and roll.“

Vojtěch Hruban (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Je potřeba zlepšit střelbu. V prvním zápase nám to nepadalo z dálky, tedy kromě Howieho Sant-Roose. Měli jsme hodně otevřených střel, ale dávali jsme každou pátou. Procento bude doma lepší. Když vystřelíme třicet trojek jako v Děčíně, musíme jich dát více než osm.“

Atrakce utkání: slavnostní rozskok vhodí host utkání, bývalý hráč a trenér Nymburka Vlastimil Polák, který se letos dožívá 95 let, hymnu přednese sólistka opery Národního divadla v Praze Sylva Čmugrová, před zápasem vhodí hráči do hlediště podepsané míčky Molten, v přestávkách vystoupí cheerleaders Queennies a taneční škola Easy Dance 2000, oceněna budou mládežnická družstva Nymburka v kategoriích U13 a U17, mezi třetí a čtvrtou čtvrtinou proběhne v této sezoně naposledy soutěž ve střelbě z půlky s firmou Barton o 10.000 korun, každý dospělý návštěvník dostane plechovku Svátečního speciálu o síle 14˚, po celé utkání se bude točit zdarma pro dospělé nymburské pivo a pro děti limonáda, po skončení utkání dojde k vyhlášení MVP Finále a slavnostnímu dekorování finalistů.