42

14
9

Mistr veze náskok 11 bodů

Jako v nejhorším snu začalo pro domácí Válečníky první finále před stojícím děčínským publikem, marně prvních 191 vteřin utkání čekajícím na první bod svých miláčků. Když jej z šestek po oddechovém čase konečně vsítil rozehrávač Vyoral, měl už do brejků bleskově pálící Nymburk náskok 13 bodů!

Osmi body se v tomhle trháku zaskvěl rozehrávač Sant-Roos, hrající v play-off s každou botou jiné barvy a nyní i s červenou dekorací ve vlasech. Víc než módní výstřelky však za něj mluvily jeho činy na hřišti. Aniž za svých 6 minut v první čtvrtině minul, vysázel zejména díky 4 trojkám 16 bodů a hosty vytáhl k náskoku 19-31. Když vedení po 12 minutách nastavil až na 23-40, měl na kontě už 21 ze svých 26 bodů.

Za ohromného manka 23-42 se ale ve stavu klinické smrti domácí vzpamatovali a posíleni trojkou nečekaného pomocníka Ježka tu zahájili svůj těžký návrat do zápasu.Ten se jim z velké části podařil přes řadu vzniklých mismatchů z podkošového prostoru. V poločase byl náskok mistra už jen 39-46 a soustředěnou hrou dolů při solidní obraně pak Válečníci přirazili ještě blíž, až je Palyza trojkou přiblížil za obrovského řevu většiny z 3350 diváků na 60-61.

Nažhavené děčínské publikum se však velkolepého obratu nedočkalo. Nymburský kouč Ginzburg už za vedení 50-60 začal zmenšovat sestavu na jednoho dlouhého a 4 perimetrové hráče, kdy se na pozici power forwarda postupně vyměnili Benda, Meier a Kříž. Mistr od stavu 60-61 proměnil několik těžkých střel a využil i děčínské zóny k další šňůře 0-13 na 60-74. Velké věci tu ukázal Hruban a jeho malá pětka se paradoxně prosazovala i na útočném doskoku. A to hostům, kteří ve druhé půli udrželi na pouhých 5 bodech děčínského lídra Vyorala (toho navíc už 5 minut před koncem zatížil 4. faul), stačilo.

Středočechy při výhře 71-82 vedle Sant-Roose (trojky 7/5), který k bodům přidal i 10 doskoků, drželi i Allen (13) a Meier (11), domácí, jimž polovinou bodů přispěla lavička, se opírali o nečekaně aktivního Krakoviče (15), dále o Vyorala (13), Pavla Houšku (11+9 doskoků) a Palyzu (10). Mistr vyhrál doskok (41-44, v útoku 6-10), méně ztrácel (14-9, Nymburk jen 3 ve druhé půli) a trefil víc trojek (7-9).

Ronen Ginzburg (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Nejprve bych vyzdvihl skvělou atmosféru zde v Děčíně. Pro někoho je možná překvapením, že ve finále je Děčín místo Pardubic, ale pro mě osobně to žádné překvapení není. Děčín má skvělý tým, dobrého trenéra a více zkušeností s play-off. Dnes to byl velmi těžký zápas. Nám se povedl začátek, velmi dobře jsme stříleli, ale pak jsme neudrželi konstantní výkon, což nás trápí při venkovních zápasech, a Děčín se vrátil do zápasu.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Gratuluji Nymburku k vítězství a ke hře, našim fanouškům děkuji za podporu. Byla to krásná atmosféra velmi důstojná pro první finálový zápas. Nymburk měl raketový nástup a za stavu 0-13 jsem si musel vzít první timeout. Svoji extratřídu ukázal Sant-Roos, který dal pět trojek z pěti pokusů a byl rozdílovým hráčem. Ale musím pochválit všechny své hráče, že i když jsme byli v deficitu o devatenáct bodů, vrátili jsme se do zápasu a v poločase jsme prohrávali o sedm, což nám dalo energii. Moc krásně se pak dívalo, když jsme snížili na jediný bod a dali zápasu zápletku. Jenže pak mě mrzelo, že jsme přestali hrát účelně, začali jsme hrát trochu alibisticky, chaoticky. Také se ukázaly naše limity a některé šance zpod koše jsme měli zakončit jinak. Rozdíl jedenácti bodů je přesto přijatelný, i když mě samozřejmě mrzí, že to není méně. Věřím, že dalších čtyřicet minut v Nymburce můžeme bojovat o svou šanci. Z dnešního výkonu mám dobrý pocit, protože jsme ukázali vůli a houževnatost. Byla to porážka se ctí.“

Martin Kříž (forward ČEZ Basketball Nymburk): „Byla tady skvělá atmosféra, my začali sérií 0-13, ale pak Děčín trochu přitlačil a zápas se začal tahat. Ve třetí čtvrtině byl rozdíl jediný bod, ale pak jsme zastavili soupeře agresivnější obranou, trefili jsme některé těžké střely a odskočili na rozdíl jedenácti bodů. První utkání jsme tedy zvládli, ale doma musíme předvést znovu kvalitní výkon.“

Jakub Krakovič (power forward BK ARMEX Děčín): „Nezachytili jsme začátek, kdy si Nymburk udělal dvojtaktové cvičení. Pak jsme ale ukázali charakter a naši bojovnost, kterou jsme předváděli v play-off. Sice jsme prohráli, ale je to jen polovina našeho vzájemného souboje a určitě nepojedeme do Nymburka to jen odehrát a převzít si stříbrné medaile. Jedenáctibodový náskok soupeře není zase tak veliký.“

18:00

Absence Děčína: guard Kroutil (zranění).

Absence Nymburka: křídlo Pumprla (koleno).

Vzájemné zápasy v této sezoně: 39-88 v Nymburce, 81-83 PP v Děčíně, 82-92 v Děčíně, 75-111 v Nymburce.

Potřetí za sebou se ve finálové sérii střetnou basketbalisté Nymburka a Děčína. A potřetí za sebou se v Děčíně bude namísto v ARMEX Sportcentru hrát na zimním stadionu, kde byla v roce 2015 návštěva skoro pět tisíc diváků. Poprvé se však hraje ve formátu, který více nahrává momentu překvapení a případné náhodě. Stejně jako série o třetí místo se hraje pouze na dva vzájemné zápasy a sčítá se celkové skore. Děčín tedy věří, že si v domácím Zápase 1 (vysílá web ČT) může zadělat na dramatický duel příští úterý v Nymburce.

Ze čtyř vzájemných zápasů byl více vyrovnaný jen ten první v Děčíně, který urvali úřadující šampioni bez své hvězdy Sant-Roose až v prodloužení, jinak Nymburk celkem v pohodě zbylé zápasy ovládl. Válečníci jsou však ve velké herní pohodě, kterou potvrdili celkem hladkým postupem přes silné Pardubice. Hned čtyři hráči Děčína budou hrát proti svému bývalému klubu, což by mohlo dodat zápasu ještě větší náboj. Čtveřice Vyoral, Pavel Houška, Pomikálek a Palyza by ráda znepříjemnila soupeři cestu ke 14. mistrovským oslavám v řadě.

V dosavadních vzájemných utkáních vyniklo to, že i při prvním výprasku v Nymburce Děčín doskočil 40 míčů, stejně jako v prodlužovaném druhém zápase doma (46). Ve zbylých dvou duelech už se dostal jen těsně nad 30. Zatímco v prvním zápase trefil jedinou trojku, v ostatních se už zlepšil (13, 8 a 10). Velkým problémem prvního a čtvrtého utkání v Nymburce byly jeho ztráty (23 a 26), doma se Válečníci pochlapili na 16 a 15. Jen při počtu doskoků kolem 40, ztrátách do 15 kusů a větším počtu trojek vedle skvělého návratu do obrany má domácí tým šanci. Na druhé straně Nymburk nesmí soupeři dovolit především větší množství útočných doskoků a také se nesmí nechat zatáhnout do příliš mnoha útoků 5 na 5.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Nejkrásnější okamžiky se mnohdy rodí z nečekaných událostí. Takovou je podle většiny reakcí a názorů postup našeho týmu do ligového finále potřetí v řadě. Tato událost donutila náš klub znovu uspořádat první domácí utkání na zimním stadionu a my všichni věříme, že to bude díky počtu fanoušků další mimořádný zážitek, a především reklama pro Kooperativa NBL. Důležitým aspektem tohoto večera bude ale samotné utkání, ve kterém se budeme snažit vzdorovat hře multišampionů z Nymburka. Zaručit výsledek neumím, ale co mohu slíbit našim fanouškům, je naše touha a odhodlání být co nejdéle konkurenceschopným týmem. Myslím, že na to v současné chvíli máme solidní šanci díky zdravotnímu stavu celého týmu, formě a kvalitě hry, která nás dostala až na samotný vrchol, kterým finále s Nymburkem bezesporu je.“

Jakub Krakovič (pivot BK ARMEX Děčín): „Všichni vědí, jaký soupeř nás v souboji o titul čeká. Nymburk je třináctinásobný mistr České republiky, a to myslím vypovídá dostatečně. Systém letošního finále je na skore, což je atraktivnější jak pro diváky, tak pro nás hráče. Cíl bude zastavit přechodovou hru Nymburka a pokračovat v naší tvrdé obraně, kterou jsme se prezentovali v play-off. Doufám, že na zimní stadion dorazí co nejvíce fanoušků a s nimi v zádech ukážeme, že Nymburk není neporazitelný.“

Petr Benda (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Rozdíl při letošním formátu finále bude v tom, že se bude bojovat o každý balon, o každý koš, až do úplného konce každého zápasu. Už nejde jen o vítězství, ale také o skore. I když bude mít jeden tým větší bodový rozdíl, trenéři se budou snažit zmenšit, nebo zvětšit bodový náskok, nebo ztrátu. Když je normálně rozdíl třeba o dvacet bodů, podívají se na hřiště hráči, kteří tolik nehrají, a trenéři nechají odpočinout ty, kteří hráli delší časový úsek. Myslím, že teď odpadne i „dohrávání“ zápasu.“