25.0

#21
10.0

Veliký lup Válečníků!

Rozehrávač Ondřej Šiška bez velkého odporu obrany najel do koše, skóroval, a zatímco děčínský roh hlediště burácel jako o život, Válečník usedl s unavenou grimasou na lavičku. Pět minut do konce prvního semifinále právě rozsvítil na tabuli senzační skore 51-62. Při tak nízkém nástřelu by se chtělo říct: „Game over“.

Jenže domácí bojovníci se i přes ne právě vydařený zápas ještě nechtěli vzdát a americké trio, jež se rovným dílem podělilo o 45 bodů, se opřelo do složité závěrečné mise. A už za dvě minuty to bylo 61-62! Na Dašické se hrála play-off bitva se vším všudy a najednou byla na koni pro změnu červenobílá většina v hledišti.

Beksa pak enormním nasazením v obraně vynutila ztrátu Šišky a Kotas dunkem z brejku už posílal tým do vedení. Jenže pak se Šiška revanšoval po svém – práskl do obruče velkou trojku a 25 vteřin do konce se jeho celek radoval z nového minivedení 65-67.

A když pak domácí Autrey neproměnil nájezd, došlo na šestkovou ruletu – Palyza jen jedním trestným hodem zvýšil na 65-68 pro Děčín, aby hosté ihned faulovali, ale domácí snajpr Burnett první šestku minul a druhou už musel nahazovat. To se povedlo, neboť spoluhráč Kohout úspěšně doskočil, ale nepokusil se vyhodit za oblouk, při zakončení byl faulován a proměněné šestky už znamenaly jen snížení na bod.

Další Válečník Pavel Houška šest vteřin před koncem trefil také jen jednu šestku a při obranném doskoku Beksy by tak ještě zůstávala domácím jiskřička naděje. Jenže i když Burnettovi se doskok povedl, ihned se s ním o míč pustil do křížku Pomikálek a tím bylo i po poslední naději domácího favorita. Ten na úvod série velmi nečekaně padl doma 67-69 a Děčín se v tu nejlepší chvíli revanšoval za dvě přechodzí sprchy z Dašické v této sezoně.

Pardubice tak včetně nadstavby ztratily doma 3 z posledních 6 duelů a jejich pevnost se tak v závěru sezony začíná otřásat. A v úterý večer se před napěchovaným hledištěm (1358), ve skvělé atmosféře a v pardádním zápase otřásala především jejich pozice nejlepšího týmu ligy na doskoku.

Válečníci, kteří měli do hry jen 9 hráčů (bez Krakoviče a Kroutila, kteří budou zřejmě chybět i v Utkání 2), soupeře zaskočili frontálním napadáním koše po spoustě vlastních minutých střel, za první čtvrtinu, v níž po rychle nabytém manku 9-2 otočili na 9-10, nedali Bekse ani bod po 6 a půl minuty, a útočným doskokem ji až do konce drtit nepřestali. Do půle na něm vedli 7-10, na konci 13-20 a při tak nízkém skore oslavovali svých 20 bodů z druhých šancí jako nejcennější poklad.

Bekse v doskakovacím úsilí chyběla konzistence a v útoku na něj sama mnohdy chodila jen v jednom muži, což soupeři ulehčovalo práci. Když k tomu přidala hned 17 ztrát a soupeř se jí navíc vyrovnal v bodech z brejků, měla v zápase těžkosti. Top skórer ligy Burnett se k první nebezpečnější akci i prvním bodům dostal až při nájezdu s vynucenými šestkami po 14 minutách a až 4 minuty před půlí vsítil první koš ze hry. Navíc v obraně musel čelit řadě nepříjemných situací, kdy do něj vysocí forwardi hostů Pomikálek či Palyza hráli zády.

Východočechům svitla největší naděje na startu druhé půle, kdy pěti střelami z dálky, včetně tří trojek Autreyho, unikli na 40-31. Děčínské krvácení ale rychle zastavil skvělý Pomikálek (17, trojky 5/3), a když se přidal i všestranný Vyoral (22+8 doskoků, trojky 9/4), začaly se misky vah překlápět na děčínskou stranu.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Chtěl bych poděkovat svým hráčům za předvedený výkon. V průběhu sezony, když jsme tady hráli, jsme byli těmi, co tahali za kratší konec lana, a ty výkony tady nebyly pro nás dobré. Víme, že Pardubice jsou extrémně silným týmem, v našich očích mají obrovský respekt, dělají dobrou práci a mají velmi dobrou sezonu, ale my jsme dneska byli svědky velmi bojovného a urputného basketbalu, hlavně v prvním poločase, kdy si oba týmy nedarovaly ani metr, bojovalo se a možná, že po té delší pauze oběma týmům trochu vázla souhra. Nicméně my jsme potřebovali dobrý poločasový výsledek, abychom věřili v to, že tady můžeme vyhrát. Obecně, když víte, že někdo takhle dominuje doma a má tolik zbraní, tak tu vítěznou mentalitu potřebujete udržet. My jsme ji udrželi, i když jsme prohrávali, myslím, o 8 bodů hned zkraje druhé půle, a pak jsme najednou udělali šňůru, dostali jsme se do zajímavého dílčího náskoku, ale Pardubice logicky bojovaly do konce, nemohly složit zbraně, potrestaly nás a najednou se přehouply přes nás. Nicméně my jsme závěr zvládli, protože jsme se rychle vzpamatovali a dokázali na to reagovat. Vedeme 1-0, nic to neznamená, ale určitě to je příjemný start do série a klukům bych chtěl poděkovat za to, jak se dneska prezentovali.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Rozhodla naše větší agresivita na útočném doskoku, kdy jsme si připravili o dost víc střel, které jsme sice neproměňovali, ale ještě jsme si je dokázali doskočit, a pak je následně proměnit, nebo jsme byli faulovaní. Myslím si ale, že to vůbec nic neznamená, vedeme 1-0, ale hraje se na čtyři výhry, takže se musíme dobře připravit a vyspat na zítřek a ten samý výkon, ne-li lepší, podat i ve středu.“

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Před zápasem jsme hodně mluvili o tom, abychom kontrolovali náš obranný doskok a to se nám dnes nepodařilo, což byl jeden z klíčových faktorů, který soupeře udržel v zápase. Když dáte druhému týmu tolik útočných doskoků, tolikrát ho necháte skórovat z druhých šancí, tak je vždy těžké zápas vyhrát. V první půli jsme navíc ztratili mnoho míčů, takže jsme často ani neměli šanci vystřelit. Ztratili jsme tam 13 míčů a dovolili soupeři 10 útočných doskoků, což znamená 23 útoků, kdy jsme neměli příležitost vystřelit. Ani útočně jsme nehráli dobře, předržovali jsme příliš dlouho míč. Musíme se vrátit k dobrému půjčování balonu a k pohybu, protože Děčín je dobrý obranný tým. Je to 1-0 pro Děčín, ale řekl jsem svým hráčům po zápase, že to neznamená, že je po sérii, ale že je stále o co hrát a věřím, že zítra přijdeme s lepším výkonem.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Děčín vyhrál zaslouženě. My jsme měli v prvním poločase problém s obranným doskokem a se ztrátami. Děčín dal jen 23 bodů, ale my jsme toho bohužel nedokázali využít, vedli jsme pouze o tři body. Po dobrém začátku, kdy jsme vedli 9-2, jsme na to nedokázali na útočné polovině navázat. Kdybychom trefili nějaké koše z volných pozic, mohl se zápas vyvíjet trošku jinak. Pak už to byla taková „přelívačka“. My jsme vstoupili dobře do druhého poločasu a myslím, že čím jednodušeji jsme hráli, tím jsme byli úspěšnější. V závěru jsme ale trošku předržovali míč a dostali jsme se tam, kam jsme nechtěli. Děčín nás zdvojoval, ztrojoval a my jsme z toho nedokázali míč vyhodit a pramenily z toho ztráty. Na konci jsem nechal Šišku volného, on dal trojku a to vlastně rozhodlo celý zápas.“

18:00

Absence Pardubic: křídla Příhonský (dlouhodobé zranění) a Škranc (zranění, start nejistý).

Vzájemné zápasy v sezoně v NBL: 73-79 (venku), 101-75 (doma), 81-65 (doma), 72-68 (venku).

Přetěžkou šichtu budou mít Válečníci v úvodních dvou utkáních v Pardubicích, kde domácí v této sezoně padli jen dvakrát, a to až v posledních domácích vystoupeních v nadstavbě s Kolínem a Nymburkem. To znamená, že Beksa je v této sezoně na svém parketu extrémně silná v kramflecích, což dokázala i v obou střetech s Děčínem. Ten pokaždé jednoznačně zničila, přičemž ve druhém duelu jí nevadilo ani 27 vlastních ztrát!

Při tom, co oba celky předvedly ve čtvrtfinálových sériích defenzivně, je dost dobře možné, že zejména s přibývajícími zápasy budou skore nižší a nižší. Děčín si bude dávat maximální pozor na pardubické brejky a útočný doskok a bude se tak snažit eliminovat v průměru více než 10bodovou převahu Beksy z dvojek. Velkou neznámou každého utkání bude produkce trojek – ty mají Pardubice dlouhodobě o zhruba procento lepší a na svůj průměr 7,2 trefy na utkání oproti 8,4 Děčína tak spotřebily o 150 pokusů méně. V pardubickém dresu patří k nejčastějším úspěšným střelcům tři Američané spolu s křídlem Škrancem, u Děčína jsou to Pomikálek, Pavel Houška, Vyoral, Palyza a Šiška (celkem 7 hráčů dalo aspoň 24 trojek).

A rozhodovat budou i individuality – ve vzájemných zápasech nejvíc čněli rozehrávač Vyoral na děčínské straně a ligový top skórer Burnett z týmu Pardubic. Ovšem i bez něho celek dokázal uspět v Děčíně při pohárové bitvě. Pardubice tak mají útok o něco nebezpečnější a bude na Válečnících, aby tuto vícehlavou saň dokázali zkrotit.

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Rozhodně nechci říct, že Svitavy ve čtvrtfinálové sérii nehrály agresivně, nebo že nehrály na sto procent, ale Děčín je tým, proti kterému opravdu nemáte šanci, když nebudete hrát každým okamžikem ne na sto, ale na 110 procent. Jeho devízou je i velká zkušenost, i proto, že v posledních dvou letech hrál Finále NBL. V každém případě je jasné, že nás v semifinálové sérii nečeká nic lehkého. Po dlouhé pauze cítím, že všichni už chtějí hrát - v play-off nikdo nechce moc trénovat, každý chce hrát, a proto se všichni těšíme, až semifinálová série konečně začne.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Semifinále s Pardubicemi je pro nás velkou výzvou, vždyť bychom v případě našeho postupu zažili finálové pocity potřetí v řadě! To zní velmi lákavě, ale to samé platí i pro Pardubice, které se o tento postup snaží již řadu let. Takže náboj série má. Pardubice si díky kvalitním a stabilním výkonům vybojovaly pro tuto sérii výhodu domácí palubovky, a proto naším cílem nemůže být nic jiného, než minimálně jedna výhra z úvodního dvojutkání. Bude to ale těžký úkol, kvalita a síla v domácím prostředí je u Pardubic zjevná celou sezonu. V obecné rovině jsou klíčovými postavami všichni čtyři zahraniční hráči, kterým svými zkušenostmi a výkony velí Radek Nečas. Ale i ostatní hráči mají důležité role, takže díky širokému a kvalitnímu kádru dokážou Pardubice hrát velmi rychlý a tvrdý basketbal. Myslím, že to umíme i my, takže pokud budeme bojovat a hlavně hrát smysluplně, můžeme pomýšlet na dílčí úspěch.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Čeká nás opět po roce semifinále Kooperativa NBL. Tentokrát narazíme na Pardubice, které tento rok hrají velice agresivní a rychlý basketbal založený na hře Američanů. Pokud zastavíme jejich rychlé protiútoky, vypořádáme se s tvrdou obranou a v naší hře bude hodně pohybu bez míče se zlepšující se obranou, věřím, že máme šanci na vítězství.“

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders IM Cheer Pardubice, Aerobic centra Pardubice, Cheeky cheerek z Hradce Králové, TJ Sokola Chrudim a organizace Kroužky východní Čechy, v divácké soutěži se bude hrát o vstupenky do Aquacentra Pardubice, tričko Žij (s) Beksou, medovník od kavárny Nano café, po celé play-off navíc probíhá speciální soutěž o podepsaný originální dres hráče dle vlastního výběru, k dispozici je dětský koutek vedle McDonald’s rodinné tribuny.