10.0
#66
11.0

Tuři stíhačku těsně nedotáhli

Svitavy hrozily na začátku a na konci, ale střední dvě čtvrtky prohrané 50-32 je nakonec přišly draho. Tuři, s fyzickým základem s Roseboroem, Jelínkem a Kerrem, přijeli na horkou půdu vicemistrů s úmyslem loupit a postupně se lepšícím výkonem v první čtvrtině toto dějství ovládli 19-27. Pak se ale jejich útok zasekl, Válečníci, kteří v základu nastoupili s Krakovičem a Haladou, přidali v obraně a po vyrovnané půli převzali v té druhé otěže utkání. V úvodu poslední části vedli o 13 bodů, ale poté přišel mohutný tuří finiš, který hosty přivedl až na hranu vyrovnání.

Po jen jedné proměněné šestce domácích v samém závěru se rozlétli do útoku a za stavu 83-81 spálili kolem koše dvě šance na prodloužení. Kerrovi stačilo při druhém pokusu trefit o desku zprava metr od obruče. Když minul, byla na domácích vidět ohromná úleva.

Ve statisticky extrémně vyrovnaném duelu je podržela převaha z trojek (7-4), na níž měl největší zásluhu 17bodový top skórer Pavel Houška (navíc 10 doskoků). Po 13 bodech přidali Pomikálek s Šiškou, který získal i 10 faulů. Soupeře při premiéře za Tury vedl Kerr (19+11 doskoků), následován Roseboroem (17) a Slezákem (14). Svou první půlminutu v NBL zapsal mladík Puršl.

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Myslím, že pasáž mezi 26. a 32. minutou, kdy Děčín odskočil na rozdíl čtrnácti bodů, byla klíčová, protože koncovka je už vabank. My jsme sice mohutně stahovali, ale jestli chcete vyhrát v Děčíně, nemůžete polevit ani na minutu. V tom nás domácí předčili. Bohužel, chybělo málo, abychom vyrovnali. Jinak utkání se muselo divákům líbit, hrál se dobrý tempo basketbal. My bohužel postrádáme ještě jednoho pivota do rotace (Puršla), a v tom jsme byli trochu limitní. Gratuluji domácím, ale chválím i svoje hráče, že se nevzdali, ukázali dobrý charakter, pospolitost a jsem rád, že jsme zápas ještě zdramatizovali.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Na úvod nového ročníku jsme viděli velmi líbivé utkání, což se dalo očekávat, protože oba týmy budou papírově produkovat podobně kvalitní basketbal plný různých zvratů, kterých bylo dnes hodně. Nejvíc si cením toho, že i když Svitavy udělaly v první půli šňůru 13-0, vrátili jsme se zpátky. Pak jsme opticky vypadali lépe, především v tom úseku, o kterém již byla řeč, ale přestože jsme během timeoutů hráčům zdůrazňovali, že si musí vážit dílčího náskoku a nehazardovat, opět se ukázala naše jedna vlastnost - alibismus. Přecházeli jsme vhodné pozice, Svitavy logicky vycítily šanci a začaly stahovat. My jsme pak v koncovce se štěstím vyhráli, ale klidně se mohlo jít do prodloužení. S ohledem na vývoj skore a soupeře je to cenná výhra a dobré vykročení do sezony. Musíme však stále pracovat na tom, aby si někteří hráči uvědomovali, že budou v jiných rolích než loni. Na koncovky jsme měli v minulých sezonách Tomáše Vyorala, ten už však není, a tak musíme hrát efektivně, abychom příště nedali soupeři podobnou šanci. V celkovém obraze jsem ale spokojený.“

Luboš Stria (křídlo DEKSONE Tuři Svitavy): „Jsem hrdý na náš tým, protože Děčínu jsme se postavili čelem. Není lehké hrát v Děčíně a vyhrávat se tady asi opět příliš nebude. Rozhodla naše hluchá pasáž, kdy jsme dostali lehké koše, a nás pak stálo hodně sil dotahovat. Máme před sebou ještě hodně práce a zapracovat musíme především na obraně. Pak to bude dobré.“

Pavel Houška (power forward BK ARMEX Děčín a MVP utkání): „S utkáním nejsem spokojený, jediné pozitivní je to, že jsme vyhráli. První čtvrtina pro nás nevypadala dobře a konec utkání jsme neodehráli vůbec chytře. Někteří hráči se musí nad sebou zamyslet, aby se tohle už neopakovalo. Někteří z nás budou muset na sebe brát větší zodpovědnost.“

8 17 25 2 21 5 16 22 23 15 84 81

Válečníci se jako obhájci stříbra hned na úvod utkají v duelu s velmi třaskavým nábojem s Tury. Ti aspirují na roli černého koně soutěže a dá se očekávat, že oproti minulé sezoně budou ještě nebezpečnější a budou tak útočit na vyšší příčky než naposledys. Příchody Strii, Kerra, Palvoviče či juniorského reprezentanta Puršla plus udržení většiny osy týmu signalizují velmi vyrovnanou a silnou soupisku, jež svou kvalitu ukázala už v přípravě.

Děčín ovšem bude opět těžit ze sehranosti a prověřenosti kádru, v němž došlo jen k dílčím úpravám. Tým si nicméně bude muset zvykat na absenci Vyorala, který byl neohroženým hráčem do koncovek, a nejen v rozhodných chvílích zápasů uměl jak zakončit, tak uvolnit spoluhráče, navíc byl důležitým perimetrovým obráncem. Nahradit ho přišel Lukáš Feštr. Druhou změnou byl odchod stále údernějšího reprezentanta Palyzy. Za něj přišel Halada, který už v některých přípravných zápasech naznačil svůj bodový potenciál.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Svitavy budou patřit k týmům, které mohou směle myslet na nejvyšší příčky, protože jejich ambice se zhmotnily v příchodu nových kvalitních hráčů a zkvalitnění práce celého klubu. Tyto změny se jistě odrazí i v kvalitě svitavské hry, protože příchod tolika zkušených hráčů do jednoho týmu během letní přestávky si nepamatuji. Očekávám tedy, že Svitavy budou zlobit své soupeře, ale je jasné, že úvodní duel sezony bychom na domácí palubovce chtěli vyhrát. Čeká nás však jistě perná práce, protože jména jako Roseboro, Kerr, Stria, Jelínek, Marko, Slezák a další, to jsou samí zkušení a ligou prověření borci. Sestava soupeře budí na papíře veliký respekt, ale my uděláme všechno, abychom vyhráli.“

Jakub Houška (pivot BK ARMEX Děčín): „Ve středu startuje další ročník NBL a myslím, že to bude ročník nesmírně zajímavý. Jsem velice zvědav, jak jednotlivé týmy budou vypadat. My jsme se v přípravě potkali se zahraničními celky a přes některé prohry nám tyto týmy ukázaly cestu, kterou bychom měli jít. Velká zkušenost. V prvním zápase nás čeká tým Svitav, který mohutně posiloval a myslím, že letos může pomýšlet vysoko. V sestavě jsou i ex-Děčíňáci „Jelen“ s „Lubkem“ (Jelínek a Stria) a především pro druhého jmenovaného to bude nezvyklá situace. Musím říci, že se na tento souboj velice těší. Na trénincích pracujeme velice poctivě, a i když má naše hra spoustu rezerv, je vidět, že by to mohlo být fajn. Chtěl bych fanouškům popřát hodně skvělých zážitků během sezony a aby vždy stáli při nás. Myslím, že minulá sezona toto potvrdila dvojnásob! A nezapomeňte, má to smysl!“

Lukáš Pivoda (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „V Děčíně nás čeká utkání před bouřlivou kulisou proti týmu, který se od minulé sezony pozměnil jen minimálně, což znamená udržení jeho nesporné kvality. My však věříme ve své schopnosti a do Děčína pojedeme udělat vše pro to, abychom zvítězili.“