10.0

#23
4.0

Další Skinnerova show!

Medvědi se v posledních utkáních vyžívají ve výstavbě dramatických zápletek a epických rozuzlení. Jako ti nejlepší scénáristé z filmového světa. Sami však nemohou dopředu tušit, zda to pro ně dopadne nějakým happy endem. Dokud však budou mít na velitelském můstku horkého kandidáta na MVP sezony Leeho Skinnera, nemusí se příliš bát.

Americký power forward každé další utkání posouvá své limity výš a výš. Už sedmkrát měl efektivitu nejméně 35, z posledních čtyř utkání třikrát vyšplhal alespoň na cifru 38. A i s Novou hutí exceloval, když ani na jedinou vteřinu nestřídal – zapsal 28 bodů, 13 doskoků a 4 asistence, šestky měl 11/9 ze 6 získaných faulů.

I když však Skinner vítězný zápas (70-63) zátkoval získaným nesportovním faulem, šestkou i následnou trojkou, klíčovými muži závěru byli jiní. K tomu však vedla daleká cesta.

Hostům, kterým chyběl rozehrávač Stanojevič, se v prvním dějství roztrojkoval Stojačič, vedli až o deset a tenhle náskok drželi i v úvodu třetí čtvrtiny. A to domácí centr Pajovič už během pěti minut ve hře v první půli nabral 3 fauly.

Jenže za stavu 34-44 se domácí rozjeli a s využitím mnoha ztrát NH (dala ve třetí čtvrtině jen 5 bodů) otočili pod vedením Skinnera na 57-47. Blagojevič však ve čtvrté části vrátil 11 body v řadě Ostravu do hry (61-58), a tak musely přijít až dvě velké trefy Šafarčíka, který za stavu 66-60 dal už Medvědům 40 vteřin do konce klid.

Právě on byl druhým střelcem týmu s 15 body, třetím byl s 11 Bakič. Hosty, kteří padli pošesté v řadě, vedli Stojačič (15), Blagojevič (13), Woods (12+10 doskoků) a Petr Bohačík (12). Kolín, který vyhrál počtvrté za pět zápasů a minimálně do pondělka dorovnal bilancí 7-8 Děčín, byl lepší v šestkách (16-9) a ztrátách (11-22) a stejně jako v případě Ostravy jen dva jeho body zařídil některý z náhradníků.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Věděli jsme, že Ostrava hraje opravdu pěkný basket. Když si to hráči půjčí, tak se velmi těžce zastavují. My jsme šli do utkání s nějakým záměrem, který se nám první polovinu vůbec nedařilo naplňovat. Ostrava hrála velmi dobře, blokovala střely, špatně jsme řešili pick-and-roll. Do druhého poločasu jsme udělali nějaké drobné změny, které se nám vyplatily. Také nám k tomu dopomohla i Ostrava, že hráči začali hrát na sebe, nepůjčovali si míč. Pro nás je to vítězství, že jsme donutili Ostravu ke 22 ztrátám, že jsme zastavili ve druhém poločase hru ve vymezeném území a to byla voda na náš mlýn a začátek našeho úspěchu. Chtěl bych poděkovat divákům, kteří nás hnali hodně dopředu, viděli, že utkání není jednoduché. Nám se nedařilo na útočné polovině, netrefovali jsme spoustu volných střel, jak ve vymezeném území, tak z trojek. Větší vůlí po vítězství jsme to ale dotáhli do vítězného konce a jsem za to rád.“

Lee Skinner (power forward BC GEOSAN Kolín): „Pro obě strany to bylo těžké utkání, proti kvalitnímu soupeři. Ostrava má hráče, kteří umějí skórovat, centra Woodse, který může smečovat zpod koše, kdykoli se mu zachce. Jakmile se nám začalo dařit Ostravu zastavovat v obraně, kontrolovali jsme tempo utkání, zůstali jsme soustředění po celý zápas a byli jsme schopní vyhrát.“

Dušan Medvecký (trenér NH Ostrava): „Myslím, že třetí zápas po sobě jsme prohráli vlastní nedisciplinovaností. Nejdřív Pardubice, pak Brno a dnes. Až do třetí čtvrtiny jsme hráli týmově. Pokud tak hrajeme, hrajeme super basket. Pokud začneme hrát na vlastní triko, tak to ztrácí hlavu a patu. Ve třetí čtvrtině jsme tak dali jenom 5 bodů a dostali 27 a tam jsme zápas prohráli. Nemyslím si, že to bylo dobrou obranou Kolína, ale spíš naší stupidní hrou v útoku. Hlavně co se týká organizace hry na útočné polovině. Přijeli jsme bez ústředního rozehrávače, předvedli jsme slušný výkon, ale dnes to bohužel nestačilo, protože Kolín hrál ve větší rotaci a zaslouženě zvítězil.“

Daniel Klímek (guard NH Ostrava): „Utkání rozhodla třetí čtvrtina, kdy jsme hráli sobecký basket na rozdíl od prvního poločasu, kdy jsme si to pěkně půjčovali a to si myslím, že byl hlavní faktor celého zápasu.“

7 27 34 2 12 6 22 17 20 8 60 63

Absence Kolína: křídlo Bratčenkov (koleno)

Medvědi v posledních dvou utkáních zjistili, že domácí prostředí není samospasitelné a horko těžko obrátili v poslední čtvrtině z takřka bezvýchodné situace alespoň zápas s Lions. Takové napětí už by potřetí za sebou jistě rádi oželeli, otázkou však bude i to, s čím přijede soupeř. Ostravané po už pěti porážkách v řadě nejsou v psychické pohodě, naposledy v Brně se jim vyfaulovali dva ze tří hlavních skórerů a tým musí sebrat především mentální síly, aby se vzchopil a měl šanci na úspěch. Při letos velmi propustné obraně si bude muset dát velký pozor na brejkové výpady Kolína, přidat ovšem musí i na doskoku a na trojkovém oblouku.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Ostrava se opírá primárně o hru své cizinecké legie, která je velmi nebezpečná zejména v postupném útoku, kde hráči spoléhají především na své individuální dovednosti, sebevědomí a čtení hry. Naším úkolem bude kolektivním pojetím zastavit herní varianty Ostravy a dostávat soupeře do pozic, ze kterých nejsou zvyklí zakončovat. Očekávám velmi tvrdé a bojovné utkání, o jehož výsledku rozhodne momentální forma obou družstev.“

Atrakce utkání: divácká soutěž o pizzu a šanci hrát o tablet, dětská soutěž o stavebnice Lego.