21.0

#1
2.0

Kolín promarnil velkou šanci

Medvědi dělali doma proti Opavě, co se dalo, pro uchování větších nadějí na A1, ale nakonec je při obří převaze na doskoku (52-33, v útoku 21-11) a v bodech zpod koše (52-30) srazilo jen 16 bodů z druhých šancí, jen 4 body z brejků, dvojnásobný počet ztrát (15-7) a především ohromné trojkové manko (23/3 – 30/10). Výsledkem byla porážka 80-85, která znamená, že GEOSAN už ani zdaleka nemá svůj osud jen ve svých rukou.

Pokud v posledním kole základní části Ústí uspěje na palubovce silné Opavy, jde do A1 a Kolín zamíří spolu s Olomouckem do A2 bez ohledu na výsledek domácího utkání s Pardubicemi. Pokud by ale Ústí padlo a Kolín i Olomoucko uspěly, šel by při minitabulce tří týmů s 11-11 výš díky lepšímu skore ze vzájemných zápasů právě Kolín. Při výhře pouze Kolína by se díky lepším vzájemným utkáním s ním udržela na 6. pozici SLUNETA. Jinými slovy Medvědi by potřebovali vedle vlastní výhry pomoc hned ze dvou stran.

S Opavou byli díky tradičnímu zkoncentrování hry pod koš (body odsud 24-10) většinu první půle vpředu, ale trumfové trojky (do půle převaha 2-7) a pětibodový útok ze závěru druhé čtvrtky dal poločasové vedení 40-43 hostům. I když jim však po změně stran trojky víceméně došly, domácí se přes ně stále nemohli dostat a ve 4. části ztráceli až 59-68. I když při tradičním závěrečném náporu přirazili 4 minuty do konce na 69-72, dvě trojky Opavy v posledních minutách z rukou Bujnocha a Šiřiny jim vzaly i poslední vítr z plachet, byť dvě Šiřinovy ztráty z posledních desítek vteřin ještě zadělaly na mikrodrama se snížením domácích na 80-83.

Vítěze táhli rozehrávači Šiřina (21), Klečka a Kouřil (po 14), domácí pak podkošové duo Pajovič (17+9) a Skinner (14+16 doskoků a 7 asistencí).

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Jsem rád za toto vítězství, protože v Kolíně se nevyhrává a nevyhrávalo nikdy snadno. Říkal jsem v šatně, že Kolín si na sebe může vytvořit tlak, protože dneska musel a motivace na jeho straně byla větší než u nás. Na začátku jsme vytvořili individuální chyby v obraně, špatné odstavování hráčů. Naštěstí se Kolín nedostal do většího náskoku, ba naopak. Ve druhé čtvrtině jsme nedali pár otevřených střel a šli jsme do šatny s tříbodovým náskokem. Druhý poločas už byl vyrovnaný. Sami vidíte, jak je basketbal rychlá hra, že i když vedete 50 vteřin do konce o 9 bodů, tak to ještě nic neznamená. Tam jsme nakupili spoustu takových hloupých chyb a zbytečně jsme si zápas zkomplikovali. Na konci to tak mohlo být ještě otevřené. Dnes jsem rád, že jsme měli nízké ztráty. Na druhou stranu jsme absolutně propadli na doskoku. Domácí měli 21 útočných doskoků a i tak vyhrát zápas je rarita. Je to pro nás důležité vítězství do skupiny A1, protože pořád bojujeme o co nejlepší postavení pro play-off a toto vítězství se bude počítat.“

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Petr řekl jednu velkou pravdu. My jsme asi na sebe vytvořili zbytečně velký tlak, na hráčích to bylo vidět. Dnešní utkání jsme neprohráli na obranné polovině, i když 85 bodů může někdo říct, že je hodně. Proti Opavě si myslím, že je to taková solidnější obrana, protože dává okolo 90 až 95 bodů. My jsme utkání prohráli na útočné polovině. Hráči na sebe vytvořili zbytečný tlak, protože jsme měli doma desetiprocentní procento střelby za tři body. Přitom při 21 útočných doskocích a šestnácti asistencích jsme nehráli vůbec špatně v útoku, ale bohužel jsme neproměňovali otevřené střely jak z tříbodové vzdálenosti, tak jednoduché dvojtakty. Trochu tam vázla i spolupráce, protože se vraceli hráči po zranění nebo nemoci, tak to kolikrát trochu skřípalo, ale máme ještě jeden zápas na to, abychom se porvali o A1. Ve středu to bude opět o všechno a věřím, že to utkání dopadne lépe.“

Miloš Pajovič (pivot BC GEOSAN Kolín): „My jsme odehráli velické slušné utkání s vysokým ratingem.  Špatně jsme ale bránili a špatně jsme řešili některé detaily. Sezona je dlouhá, ale já doufám, že příště vyhrajeme a děkuji divákům za podporu v každém zápase.“

Lukáš Bukovjan (rozehrávač BK Opava): „My jsme neměli co ztratit, věděli jsme ale, že nás čeká velmi těžké utkání. Říkali jsme si, že musíme pohlídat hlavně Skinnera na útočném doskoku. To se nám moc nepovedlo, protože doskočil celkem 16 míčů. Vytvořili jsme si postupně náskok, ale v závěru jsme nerozvážností trochu zazmatkovali, ale jsme všichni rádi, že jsme vyhráli.“

11 22 33 1 13 10 7 18 20 5 86 85

Absence Kolína: křídlo Bratčenkov (koleno)

Opava už sice má jistotu A1, ale stále bojuje o vylepšení své situace před play-off. A protože Kolín k udržení nadějí na A1 potřebuje výhru za každou cenu, je o náboj utkání postaráno. Slezané sice po sobotním duelu v Kolíně hned v neděli v sousedním Nymburce nastoupí k odvetě čtvrtfinále poháru, ale po jasné domácí porážce v prvním utkání bezpochyby větší důraz pokladnou na kolínskou bitvu.

Medvědi doma zatím padli jen s Nymburkem a Ústím, proto se hosté musí mít na pozoru. Domácím se navíc už téměř vyprázdnila marodka, vrací se rozehrávač Šafarčík a díky domácímu prostředí by měli mít nespornou výhodu. Klíčovým faktorem utkání bude doskok, který Opava dramaticky zlepšila, a pokud ji tu domácí nezatlačí, budou mít velké potíže a na výhru těžko dosáhnou.

Pavel Beneš (trenér BC Geosan Kolín): „Opava se opírá pouze o české hráče, což je ojedinělé, ale dokazuje, že i tato cesta může být úspěšná. Její hráči jsou nebezpeční na všech pozicích, jak z tříbodové vzdálenosti, tak z vymezeného území. Družstvo se taktéž opírá o vynikající týmovou chemii, a proto očekáváme velmi těžké utkání.“

Filip Zbránek (forward BK Opava): „Kolín měl první část základu ligy těžkou, protože hrál všechno venku, takže možná i proto jsme doma vysoko vyhráli. Kolín je ale těžký soupeř, navíc bude hrát doma, takže to určitě nebude jednoduchý zápas. Ale jedeme tam s tím, že chceme zvítězit.“

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „V sobotu odjíždíme na dvojzápas do Kolína a do Nymburka. V Kolíně to bude boj o umístění v první šestce. Zatímco my už máme místo v A1 zajištěné, Kolín musí vyhrát, aby se do horní poloviny dostal. My bychom měli hrát v pohodě, ale favoritem nejsme. Kolínští hrají v domácím prostředí výborně a tak očekávám vyrovnaný zápas.“

Atrakce utkání: divácká soutěž o pizzu a šanci hrát o tablet, dětská soutěž o stavebnice Lego.