30.0

#8
6.0

Sovy už +23, slaví po prodloužení

Do role Jánošíků se v posledních týdnech i přes dobytí břehů A1 převtělují svitavští Tuři, kteří po Lions čerstvě obdarovali i Sovy, byť až po prodloužení (101-94). Soupeři, jehož útočný nástřel se dlouhodobě pohybuje těsně nad 70 body, povolili nebývalý rozkvět a zároveň potvrdili, že venkovní palubovky jim nejsou právě zaslíbené, neboť na nějaký lup čekají už dva a půl měsíce.

I v pražských Nuslích od něj byli dlouho na hony vzdáleni. Po hrůzném startu pod sebou měli díru 12-0, a byť pak díky 12 bodům Puršla snížili až na 26-25, vzápětí přišel nový nápor domácích, jimž pršely trojky, do poločasu měli famózní dvojky 15/13 a hodně je táhli zelenáči z rozehry Ondřej Sehnal (do půle 13) a Tůma. Až o 18 prohrávající hosté se trápili se ztrátami (do poločasu 13), navíc už do poločasu měl 3 fauly ústřední pilíř Kerr a 4 rozehrávač Marko.

Ještě během 3. části, v jejímž úvodu nabral 4. faul Kerr, domácí vedli o 23, ale pak Tuři i díky náhradníkům povstali, z díry je začal svými trojkami kopat Slezák, a když v poslední čtvrtině chytili domácí do pasti zónou, bod za bodem se přibližovali. Ještě 75 vteřin do konce měli 8bodové manko (tady už hráli bez vyfaulovaného Kerra), pak ale skórovali s fauly a i díky šestkám už půl minuty do konce srovnali šňůrou 0-8 na 87-87.

Do prodloužení ovšem líp vstoupil USK a i díky ztrátám hostů, jež poslední minutu řídil po vyfaulování Marka mladík Kotásek, dokormidloval duel ke třetí výhře v řadě.

USK děkuje za výhru nejvíc triu Bookert (21), Senhal (20), Raines (15), hosté se opírali o Slezáka (28, trojky 12/7) a Puršla (18). Kromě Slezáka ostatní 4 hráči základu stihli jen 14 bodů. Sovy měly výtečné dvojky (35/26) a o špetku méně ztrácely (18-21).

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Domácí hráli dobře a ukázali charakter. Jsem velmi zklamán z našeho přístupu v úvodu utkání. Prakticky prvních 22 minut jsme byli trapní a je to jen o hlavě a o přístupu. Už v sobotu v šatně jsem říkal hráčům, že náš cíl postupem do A1 není splněn. Bude splněn pouze v případě, že po A1 budeme začínat sérii play-off doma. Ztráta tohoto zápasu nás může mrzet. Tři dny jsem upozorňoval na to, že USK je velmi nebezpečný tým. Zejména na domácí palubovce zastavuje soupeře dobrou obranou. Bohužel si to hráči nevzali k srdci. Byli jsme opravdu špatní. Později jsme přešli do zóny, což byla taková „zónka spasitelka“, která dostala USK mimo rytmus. Děkuju hráčům za to, že se vrátili do zápasu a ukázali charakter.“

Chris Chougaz (trenér USK Praha): „Hráli jsme proti dobře trénovanému týmu. Soustředili jsme se na obranu protiútoku a obranu pick-and-rollu. Prvních 25 minut jsme hráli dobře. Pak začali hosté bránit v zóně a my ztratili trpělivost a rytmus v útoku. Vědeli jsme, že mají kvalitu na to se vrátit a to se i stalo. Jsme tak rádi, že jsme uspěli v prodloužení.“

12 22 34 3 22 6 21 26 30 12 92 94

Absence USK: rozehrávač Marek Mareš (po operaci třísel), křídlo Vilém Svoboda (koleno)

USK se po dvou domácích výhrách už opět postavil na nohy a Turům, „nadopovaným“ postupem do A1 i díky poslední bilanci 3 výher ze 4 zápasů, budou chtít dát maximální boj. Očekávat lze nízkobodový duel, který by měla rozhodnout podkošová a doskakovací síla Svitav. Pokud chtějí vylepšit svou bilanci před play-off, neměly by jako favorit zaváhat. Ozdobou duelu bude rozehrávačksý souboj zkušenosti Tura Romana Marka s mladickou dravostí domácího Ondřeje Sehnala.

Filip Petružela (power forward USK Praha): „Čeká nás důležité utkání s Tury. U nich jsme prohráli a máme jim co vracet, bude to těžký boj. Jejich hlavní zbraní jsou podkošoví hráči a mozek hry Marko.“

Ondřej Sehnal (rozehrávač USK Praha): „Tým Svitav už má jistou účast ve skupině A1. Pro nás je to velmi důležité utkání vzhledem k tomu, že si všechny zápasy bereme do další skupiny A2, kde budeme potřebovat co nejvíc výher pro postup do playoff.“

Luboš Kovář (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Postup do A1 máme jistý, což nás všechny těší a můžeme tak hrát s větším klidem než další týmy. K utkání na USK musíme přistoupit vážně, protože každý výsledek se připočítává i do druhé fáze soutěže. Pamatuju si, že naše první vítězství doma se nerodilo lehce. Za USK tehdy nastoupilo pár nových hráčů, takže čekám, že ve středu bude soupeř daleko sehranější. USK má mladý a bojovný tým, který nám rozhodně nedá nic zadarmo. Na Folimance očekávám těžké a tvrdé utkání s naší vítěznou tečkou.“