13.0

#12
10.0

Drama se nedostavilo

Po dvou posledních bitvách mezi oběma soupeři to měl být pondělní trhák. Jenže… Nymburk na domácí půdě i bez Bendy s Berišou zahájil zápas čtyřmi tříbodovými akcemi a celkem šesti takovými útoky za první čtvrtinu, k tomu přidal pár zakončení z útočných doskoků a příliš míjející Pardubice, postrádající americké duo Spearman – Martin, se propadly už za 10 minut na 26-11. Poločas s 9 ztrátami hostů a poměrem útočných doskoků 11-4 skončil 48-25 (za domácí Hruban 14) a ani dál se na vývoji zápasu už nic nezměnilo. Konečný výsledek 96-58 nenapovídal, že spolu hrály dva celky s nejlepšími bilancemi ligy.

Lídry vítězů byli Hruban (20) a Ray (16), svůj už druhý ligový zápis sebral z palubovky 18letý dorostenec Novotný. Za hosty byl nejviditelnější autor double doublu Kohout (10+10 doskoků), jejž střelecky předčil jen Kent (11). Domácí vládli na doskoku (50-38) a z trojek (13-4), což spolu s obranou udělalo hlavní rozdíl.

Beksu porážka opět srovnala s Opavou (na 18-9), což do posledních pěti kol přililo další galony benzinu do houstnoucího ohně bojů o druhé místo před play-off.

Nymburk nástřelem 96 bodů nemálo přispěl i na charitu KKP, jejíž konto se díky této produkci rozrostlo o 10560 korun.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „My jsme se připravovali na vstup do utkání, protože vždy ve všech zápasech měl Nymburk vstup lepší, i když pak bylo utkání vyrovnané. Chtěli jsme začít tak, abychom nemuseli dohánět ztrátu osmi nebo deseti bodů, tak jako v posledních utkáních. To se nám vůbec nepodařilo. Chyběla nám energie, touha, víra, že zápas můžeme vyhrát. Domácí nás jasně předčili ve všech činnostech. Za první čtvrtinu měli 11 útočných doskoků a z toho dali nejméně deset bodů z druhých šancí. V okamžiku, kdy dovolíte kvalitnímu týmu, jako jsou domácí, se dostat do zápasu, tak už se velmi těžko zastavuje. Hráči Nymburka mají dobré individuální dovednosti a sebevědomí. Dnes hráli absolutně v pohodě a my jsme byli o krok pozadu. Našim výkonem jsme domácím výhru usnadnili.“

Michal Svoboda (forward BK JIP Pardubice): „Soupeř byl o hodně agresivnější než my. Dneska nás jednoznačně přeskákal a i v obraně byl agresivnější. Jednoduše si šel za vítězstvím a nedal nám moc šancí.“

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Byl to třetí zápas v šesti dnech, a konec takového zápasového tempa je ještě v nedohlednu. Mám velký respekt ke svým hráčům, kteří opět ukázali správný charakter po nepříjemném vyřazení minulý týden. Hráči hráli s velkou energií, s větší, než jsem já sám očekával. Jsem pochopitelně rád za vítězství, jsem rád, že se nikdo nezranil… a jedeme dál.“

Alex Davis (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Našim cílem bylo zaměřit se na obranu a to hlavně ve druhé polovině, po tom, co jsme o tom hovořili s trenérem v šatně. V první polovině jsme sice nehráli špatně, ale na obranu ve druhém poločase byl kladen velký důraz. Myslím, že jsem dnes hrál dobře, tak jako celý tým, agresivně na obou stranách. Předvedli jsme dobrou práci, která nás dovedla k výhře.“

14 24 38 0 12 6 16 15 15 1 46 58

Absence Nymburka: power forward Benda (achilovka, zranění do konce sezony), guard Beriša (zadní stehenní sval)

Absence Pardubic: křídlo Škranc (zranění), power forward Martin (zranění, start nejistý)

Lahůdkovou dohrávku 4. kola A1 uvidí v pondělí večer v Nymburce, kam míří Beksa, která tu naposledy málem způsobila velký poprask. Tehdy však nedotáhla svůj poslední útok na výhru. Další šanci měla ve finále Českého poháru, kde ale došlo k jinému nedopatření, když se už v první půli zranil úderný guard Spearman. Tentokrát by Východočeši mohlí jít ještě o jen krok dál.

Z druhé strany kurtu k tomu mají řadu předpokladů, neboť soupeři vedle již déle absentujícího Beriši bude chybět i zraněný Benda a otazník visí i nad rozehrávačem Lawrencem, který chyběl v minulém utkání doma s Olomouckem. Ač v Nymburce se v lize nevyhrává, Beksa k tomu v této sezoně měla nejblíž, a pokud splní všechny své notoricky známé úkoly a vydrží hrát na vyrovnané skore až do konce, mohou se 19. března 2018 „přepisovat dějiny“.

Mistr se hitovým zápasem zapojí do charity KKP, a pokud se mu bude dařit tak, jak tomu v domácím prostředí bývá, může příslušné konto čekat velmi slušný příspěvek.

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Proti Pardubicím očekáváme jako vždy těžké utkání proti kvalitnímu týmu, který nemá mnoho slabin. Chceme pochopitelně zůstat na vítězné cestě nejvyšší českou soutěží a aby tomu tak bylo, je nutné hrát s velkým nasazením a využitím našich nejsilnější zbraní. Doufám, že jeden z možných soupeřů v závěru play-off přiláká do hlediště dost diváků. Budeme je potřebovat.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Obranná činnost je důležitá v každém zápase, ale s postupující fází sezony, v polovině skupiny A1, kde je každé utkání nesmírně důležité, její význam ještě vzrůstá. Pokud chceme uspět v Nymburku, musíme bránit se stejným nasazením, se stejnou energií, se stejným důrazem, včetně koncentrace na obranný doskok, jako se nám to dařilo v pátek proti Děčínu. Kvalitní obrana nám navíc dává i velké sebevědomí do útoku. Dalšími klíčovými faktory utkání budou zastavení přechodové fáze domácích, s čímž souvisí eliminace míčových ztrát a špatných rozhodnutí. Musíme se snažit, aby Nymburk hrál do plných, do postavené obrany. Velmi důležité bude i to, zda se dokážeme vyvarovat hluchých míst - ve finále Českého poháru jsme měli dvě pasáže, kdy jsme Nymburku dovolili udělat delší bodovou šňůru, čehož se rozhodně budeme chtít vyvarovat.“