17

#7
10.0

Ničivá druhá vlna Beksy!

Začali jako na sebevražedné misi, 9 ztrátami těch nejzkušenějších jen za první čtvrtinu. I tak ji ale vyhráli 23-21. Ve druhé zase zahazovali šestky jako o závod, ale i tak hosté z Děčína v poločase vedli jen 34-35. Ve třetí části ale většinu chyb odstranili a šli přes hosty až do vedení 52-43, a když si vzal start posledního dějství na starosti nyní záložní rozehrávač Půlpán (6 body, 2 zisky a 1 asistencí), spěli pardubičtí hráči na domácí půdě za vedení 66-48 po 33 minutách k jednoznačnému vítězství.

Válečníky v této sekvenci zahubila sekvence ztrát, a protože hosté kromě Šišky s Pomikálkem neměli výrazněji hrozící útočníky, skončil duel výsledkem 79-63, který Beksu opět o kousek posunul právě před Děčín (aktuálně o dvě výhry se zápasem k dobru) a zvýšil její šance na druhé místo po nadstavbě.

Domácí uspěli i přes 21 ztrát (hosté 17), neboť měli převahu na doskoku (47-35), v trestných hodech (18-8, hosté minuli 11), v trojkách (7-5) i bodech zpod koše (36-24). Klíčem však byla druhá vlna, která bývá v řadě zápasů předností Válečníků, ale tentokrát dominovali náhradníci Pardubic 49-18, a to při téměř identickém počtu necelých 90 minut. Naopak základ Děčína předčil ten domácí 30-45, a to v něm byl i guard Spearman.

Nejlepšími třemi střelci domácích, kteří vyhráli druhou půli 45-28,  byli náhradníci, v pořadí Švrdlík (19+9 doskoků), Kent (17), Půlpán (13+5 asistencí a 5 zisků za 21 minut). U hostů se nad 8 bodů dostali pouze Šiška s Pomikálkem (po 14). Svůj už osmistý zápas v NBL oslavil pardubický Radek Nečas, a to 10 doskoky a 7 asistencemi. Body si nechal na důležitější zápasy.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Jeden z klíčů k úspěchu byl náš obranný doskok. Připravovali jsme se na to celý týden a hráči to na hřišti ukázali. Celkově nám obrana fungovala od začátku zápasu, jsem velmi rád, že jsme z ní postupem času vytěžili i rychlý přechod dopředu. To jsou přesně body, které potřebujeme, které týmu dodávají hodně energie. Ještě jednou ale vyzvedávám naši velmi dobrou obranu, individuální i týmovou.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „V prvním poločase jsme hráli velice dobře v obraně, ale bohužel jsme dělali spoustu chyb v útoku, hlavně jsme měli hodně ztrát, které jsem začal dělat já. Věděli jsme, co je potřeba zlepšit do druhé půle. Věřili jsme, že když budeme dál dobře bránit, a trefíme něco z dálky, nebo dáme jednoduché koše, tak si vytvoříme náskok, což se naštěstí podařilo. Důležité bylo, že jsme po celý zápas drželi náš obranný doskok, nedovolili jsme Děčínu tolik druhých a třetích střel, v tom jsme odvedli dobrou práci….. Když si člověk řekne, že odehrál 800 zápasů, je to velká dávka utkání. Já se ale furt cítím svěže, takže myslím, že tisícovku ještě dám.“ (smích)

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Byli jsme svědky celkem kvalitního utkání, oba týmy spolu klasicky soupeřily o každý metr palubovky. Dalo se to očekávat díky významu utkání. První poločas byl z naší strany ještě dobrý. Samozřejmě jsme čelili tlaku domácích, u kterých se dalo očekávat, že budou mít velkou míru motivace po předchozí porážce s Olomouckem. Myslím, že o výsledku rozhodl druhý poločas, kdy nás Pardubice přehrály jednak kvalitní obranou, ale hlavně velkým důrazem a hrubou silou ve vymezeném území. Především Kamil Švrdlík nebo Spearman, který dával koše s faulem. Jakmile Pardubice vycítily, že prohráváme osmi- až devítibodovým rozdílem, začaly lépe spolupracovat a kombinovat, naopak my jsme vypadli z role. Marně jsme hledali sestavu, která by našla recept na pardubickou obranu, a když už jsme ho našli, zase jsme neproměnili střely. Na venkovním hřišti se nám stává, že někteří hráči nejsou produktivní. Po třech čtvrtinách jsme byli dole o 7 bodů a chtěli jsme dál hrát, ale Pardubice nás dál hrubou silou dostávaly pod obrovský tlak. Při lepší exekuci některých situací, při lepším a nápaditějším čtení hry jsme mohli být vyrovnanějším soupeřem, ale Pardubice byly lepší.“

Jakub Krakovič (power forward BK ARMEX Děčín): „Utkání bylo do poločasu vyrovnané, myslím, že v prvním poločase jsme byli i lepším týmem. Ve druhém poločase ale Pardubice velmi dobře bránily, což je potřeba uznat. Nepouštěly nás do našich akcí, my jsme nevolili dobré střely a to byl klíč k vítězství domácích. Všechno se odvíjelo od toho, že jsme si v útoku nevytvářeli volné střelecké pozice a v obraně jsme párkrát špatně komunikovali, což Pardubice potrestaly.“

10 25 35 1 16 9 17 20 22 3 54 63

Absence Pardubic: křídlo Škranc (dlouhodobé zranění)

V nezvyklý páteční čas už od 17 hodin odstartuje zřejmě nejzajímavější duel pátého kola nadstavby. Beksa v A1 zatím podává nejisté výkony, když padla v Opavě, jíž chyběl ústřední rozehrávač Šiřina, a dokonce doma s Olomouckem, jemuž chyběl rovněž hlavní dirigent Močnik. To jsou pro Východočechy špatné zprávy, stejně jako to, že se do stále většího ohrožení dostává dobytí druhé nebo třetí příčky před play-off. Beksa je jako domácí pod výrazně větším tlakem než Děčín, který ji navíc v základní části na jejím kurtu nečekaně setnul. V semifinále poháru na neutrálním hřišti přišla odveta jednoznačně zvládnutá Pardubicemi, ale teď je tu nový zápas a Dečín do něj jde s už 8 výhrami z posledních 9 zápasů a velkou touhou ještě se porvat o druhou nebo třetí pozici po nadstavbě.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Hrajeme podruhé za sebou doma a uděláme maximum, abychom napravili nepovedené sobotní utkání s Olomouckem. V lize jsme s Děčínem dvakrát těsně prohráli, ale náš výkon v semifinále Hyundai FINAL 4 byl pozitivní, a proto bychom na něj chtěli navázat. O Děčínu se všeobecně ví, že má silné stránky v bojovnosti, včetně velké aktivity na útočném doskoku, ale hlavní je jeho rychlá hra dopředu, z níž těží a skóruje hodně jednoduchých košů. Nám se v pohárovém semifinále dařilo toto eliminovat, Děčín musel hrát do plných a dokázali jsme zvítězit. Na tohle budeme chtít navázat, protože když se soupeřům Děčína nepodaří zastavit jeho rychlý přechod na útočnou polovinu hřiště, nemají šanci na úspěšný výsledek.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „V současné době to může být velice zajímavé utkání, protože nadstavba je v plném proudu a oba týmy směřují za co nejlepšími pozicemi. Zajímavé bude utkání nejen tím, že jsme v Pardubicích v této sezoně již vyhráli, ale i proto, že jsme se Pardubicím, které byly před několika týdny jednoznačně druhé, významně přiblížili. Uvidíme také, co s Pardubickými udělá nečekaná domácí prohra s Olomouckem. Výsledek našeho duelu tak může významně promluvit do dalšího vývoje, a kdybychom v zápase uspěli, což samozřejmě chceme, vytvořili bychom na domácí další tlak. Máme velikou motivaci uspět podruhé v Pardubicích, a pokud budeme hrát tak, jak jsme hráli v posledních zápasech, a udržíme svoji formu, utkání bude zcela otevřené.“

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „V netradiční den i netradiční čas nás čeká velice důležitý zápas na horké půdě Pardubic. Abychom měli co největší šanci urvat po nadstavbě druhé místo, nesmíme přijet s ničím jiným než s vítězstvím v hlavě. V posledních zápasech jsme rozjeli vlak výkonnosti, před kterým je lepší uhnout.“

Atrakce utkání: vystoupení dívek z klubu Alfafitness Pardubice, divácké soutěže o 2 vstupenky do Aquacentra Pardubice, medovník od kavárny Nano café a klubovou šálu.