24.0

#8
28.0

Gruntova hvězdná hodina!

Rozehrávači Válečníků s guardem Kroutilem, 11bodovým snajprem z oblouku i chladnokrevným kreativcem kolem koše (5 asistencí), zásadním způsobem přehráli ve druhé půli dirigenty hostů z Opavy, a když při oboustranně nízkém počtu brejků měli domácí i silnější doskoky, urvali nakonec v televizní předehře 4. kola nadstavby výhru 78-71. Uspěli už posedmé z 8 posledních zápasů. Po třech utkáních se Slezany mají dvě vítězství a o bod aktivní skore a soupeři se přiblížili na rozdíl dvou výher.

Téměř kompletní Děčín (už jen bez Landy) se proti zásadněji oslabeným hostům (potřetí bez Šiřiny i bez dalšího guarda Dragouna) ujal brzy vedení 15-8, když dvakrát udeřil z oblouku Pavel Houška a zpod koše využíval své převahy Krakovič. Domácí tým už po první čtvrtině velel na doskoku 14-7, ale Opavu nakopl zpět rozehrávač Klečka i dvě trojky Jurečky.

Už v první čtvrtině rozjel 7 body během 3 minut svou produktivní show domácí centr Grunt, který do půle vysázel 15 bodů za 9 minut ve hře a svůj na míle nejlepší zápas po letním příchodu na sever končil hodně díky servisu rozehrávačů na 24 bodech a 7 doskocích za 22 minut se střelbou 12/10.

Domácí ale svou převahu pod košem nedokázali využívat konzistentně a Opava se do půle udržela na těsný distanc (40-39) díky aktivitě střelce Jurečky i z nájezdů a snadným obcházením obránců Šišky a Feštra ze strany rozehrávačů hostů. Vrcholem špatně zakončeného poločasu výroky sudích stále podrážděnějších domácích byl pak třetí faul a poté i technická chyba osového forwarda Pomikálka.

Do druhé půle oba celky vstoupily s úpravami obran a skórování se stalo čím dál těžším. Domácí dál stáli v obličeji opavských trojkových střelců a hosté za celý zápas trefili jen 6 trojek, čímž potvrdili slabší formu z oblouku z posledních týdnů.

Děčín ve třetí čtvrtině odtáhli průnikovými akcemi rozehrávači Feštr a Šiška, po 11 ztrátách z první půle tým po změně stran chyboval už jen dvakrát a Slezané se bez trojek, doskoků a téměř i bez brejků neměli kudy na Válečníky dostat. Její rozehrávači nedrželi tým tak jako jejich protějšci, manko hostů postupně narostlo na 10 bodů, a když se v závěru přiblížili i zásluhou parádních otoček Bujnocha na rozdíl 4 bodů, akce na Grunta i dvě děčínské trefy s klaksonem jim sebraly poslední zbytky nadějí.

Vítěze vedle Grunta a Kroutila zásobovali také Pavel Houška (13+8 doskoků) a Šiška (11+5 asistencí), za hosty se prosazovali Bujnoch (18+8 doskoků), Jurečka (18) a Kouřil (13). Vedle jen 6 tref z jen 21 pokusů Opavy a rozdílu na doskoku (43-32) udělali největší diferenci domácí náhradníci, kteří dali 49 bodů proti 24 soupeřů.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „S Děčínem je to vždy na férovku, což se mi líbí. Je to fyzický basketbal, ve kterém kdo uhne, prohraje. A dnes jsme uhnuli my. Na začátku jsme byli pomalejší a náš výkon byl takový napůl. Říkal jsem, že jestli dnes chceme vyhrát, nemůžeme si dovolit se vymlouvat, že jsme po cestě a máme zápas v nohách. Úvod byl ale špatný, vyklidili jsme pozice pod košem, kde se chytil Pavel Grunt, vyčistil si tam prostor a zařídil náskok. Ten jsme sice do poločasu stáhli, ale stále bylo vidět, že naše aktivita směrem pod koš, myslím i útočný doskok, není absolutně žádná. Spoléhali jsme se na to, že nám tam spadne něco zvenku. Ve druhé půli nás chvilku držel Luděk Jurečka, který dal těžké trojky, ale pořád jsme tahali za kratší konec. Hrozně mě mrzí ta závěrečná trojka domácích, protože Děčín už několikrát tenhle signál zahrál. Ale je to o komunikaci, i když je lepší, že to přišlo teď, než v play-off. Výsledek o čtyři body by byl ale pro nás příznivější.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Opava je letos v kurzu a každý to ví. Hraje dobře a má spoustu talentovaných hráčů, kteří koketují s národním týmem, jako třeba tady Vašek (Bujnoch), což je správné. Čekal jsem tradiční a úporný souboj dvou českých týmů, ve kterém se mi líbí to fyzično a souboje. Také se mi líbí, že čeští hráči musí přijímat zodpovědnost. Jsem moc rád, že se nám na vlastní riziko vrátili Ondra Šiška a Jakub Houška, což bylo pro nás velmi důležité. Na začátku jsme se dostali díky disciplíně na obou polovinách do dílčího náskoku, ale rychle jsme o něj přišli ve druhé čtvrtině, kdy jsme nebyli schopni dobře nebo čistě zastavit Opavu. Poločas by tedy vyrovnaný, ale pak jsme našli sestavu, která si na obou polovinách dokázala vyhovět a hlavně byla produktivní v útoku. V podobných zápasech rozhodují individuality, což byl na naší straně Pavel Grunt, který předvedl asi nejlepší výkon v dresu Děčína. Soutěž je velmi vyrovnaná, a proto jsme za závěrečnou trojku Pavla Houšky moc rádi. Celkově jsme samozřejmě rádi za druhé vítězství nad Opavou, která sklízí plody své práce. Chci poděkovat svým hráčům za velmi dobrý výkon, který nás dovedl k výhře.“

Václav Bujnoch (power forward BK Opava): „Děčín dnes odehrál dobrý zápas, my jsme naopak začátek nezvládli. Měli jsme nastavit úplně jiný styl v tvrdosti a ukázat Děčínu, že se mu v tomhle vyrovnáme. Bohužel se tak nestalo a táhlo se to pak s námi celý zápas. První čtvrtina rozhodla o celkovém obrazu hry.“

Pavel Grunt (centr BK ARMEX Děčín): „Nám se dnes dařilo si půjčovat míč z ruky, dařilo se nám i na doskoku a čtyřicet tři doskoků byl důležitý faktor. Tím jsme si pomohli. V první čtvrtině to bylo super, ve druhé se Opava chytla trojkami, tam jsme trochu zaspali. Ale pak jsme si vedení vybojovali zpět a máme skvělé vítězství.“

6 26 32 3 8 7 11 18 21 10 67 71

Ani u jednoho celku není známa předzápasová zdravotní situace a týmy Děčína i Opavy tak v televizní předehrávce 4. kola musí být připraveny na jakoukoli sestavu soupeře. Slezanům naposledy chyběli rozehrávači Šiřina (jeho původní diagnóza s třísly zněla na dva týdny absence, což by platilo i pro zápas v Děčíně), Dragoun, Bukovjan a také forward Slavík, Děčín odehrál zápas v Nymburce bez kvarteta Landa, Jakub Houška, Šiška a Ježek.

Pro domácí, kteří až do sobotního utkání s Nymburkem počítali sérii šesti výher, představuje hrozbu fakt, Opava dosáhla výher v prvních dvou kolech nadstavby i bez lídra Šiřiny, protože povstal jiný playmaker Klečka, k němuž se přidávali i rozehrávač Kouřil a power forwardi Bujnoch s Kvapilem. Tým kouče Czudka uspěl už v pěti z šesti posledních utkání, v nichž měl průměr 40 doskoků, a při všech výhrách se vešel do 10 ztrát a udržel se na průměru necelých 76 obdržených bodů. Nevadila mu tak ani slabší trojková úspěsnost.

Děčín ovšem při své sérii šesti výher udržel soupeře dokonce na 75 bodech, rovněž mnoho neztrácel a i jeho doskok byl na průměru 40, před kamerami se tak dá očekávat tuhý defenzivní boj. Válečníci navíc v uvedené sekvenci zápasů udrželi průměr 10 trojek na utkání a v posledních třech z těchto duelů se pohybovali kolem 90 bodů, jako by tak chtěli naznačit, že jejich útočné trápení z Hyundai FINAL 4 bylo spíše momentální indispozicí.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Opava se díky stabilním výkonům pohybuje v popředí tabulky. Je to tým, který hraje dlouho spolu, hráči o sobě vědí, dobře kombinuji, dobře čtou hru, a když se jim daří trojková střelba, nejeden soupeř mívá velké potíže. Přesto si myslím, že je v našich silách i podruhé Opavu doma porazit.“

Robert Landa (power forward BK ARMEX Děčín): „Vítězství ve druhém domácím utkání nadstavby by bylo skvělé. Opava je tradičně silným a díky českým hráčům i nám dobře známým soupeřem. Bujnoch, Gniadek, Klečka a Šiřina pravidelně skórují deset a více bodů, ale nebezpečné je opavské družstvo především jako celek - tým je pospolu delší dobu a letošní třetí místo po základní části je nejlepším umístěním klubu od mistrovské sezóny 2002/2003. Očekávám zápas, ve kterém to bude jiskřit.“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Bojujeme s marodkou, ale do Děčína jedeme vyhrát.“