27.0

#12
8.0

24 ztrát pohřbilo Děčín

Děčín se v Opavě snažil. Vyhrál na útočném doskoku 6-15 a přestřílel domácí snajpry z trojek 10-12, navíc při výborné úspěšnosti, přesto odjel jasně poražen (87-71). Velkou roli v tom hrála disproporce ve dvojkové úspěnosti (36/22 – 35/13) a také 24 děčínských ztrát.

Válečníci se sice ujali po čtyřech trojkách v řadě vedení 10-19, ale kontrapalba Jurečky vrátila do hry Slezany, kteří si rozhodný úder nachytali na prvních šest minut třetího dějství, kde z pěti zisků (3 Gniadek) vystavěli trhák 62-46 a dál už se neohlíželi zpět.

Jejich družinu vedli Šiřina (21+8 asistencí), Jurečka (16) a Gniadek (13+6 doskoků, 6 zisků, 5 asistencí), za hosty byli nejúdernější Pavel Houška (16) s Pomikálkem (14).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Porazit trojnásobného finalistu ligy o šestnáct bodů považuji za úspěch. Na utkání jsme se připravovali důkladně a chtěli jsme Děčín zaskočit hned od začátku a využít toho, že cestoval dlouhou dobu autobusem. Na hřišti to však vypadalo, že jsme cestovali my. Děčín nás přeskákal zejména na útočném doskoku a velmi dobře střílel z trojkové vzdálenosti. My jsme byli u všeho o zlomek sekundy pozdě. Ve druhém poločase jsme byli agresivní v obraně a to nám přineslo úspěch a poměrně vysoké vítězství. Opět nás táhl Jakub Šiřina, ale i ostatní hráči zahráli výborné utkání. Velkou dávku bojovnosti a nasazení odvedl Martin Gniadek a toho považuji za nejužitečnějšího hráče. Diváci dnes opět byli našim šestým hráčem na hřišti.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Dnes jsem si připadal, že jsem v každém poločase trénoval jiný tým. V prvním poločase vynikající střelba, agresivita v útoku i v obraně. Ve druhém poločase naivní ztráty na úrovni žákovského týmu. Opava odskočila na rozdíl patnácti bodů a bylo hotovo.“

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Jsme rádi, že jsme vyhráli, i když to vůbec nebylo lehké. V prvním poločase jsme nedokázali splnit to, co jsme si řekli před utkáním, ale v druhé půli jsme to napravili. Jsem rád, že jsem i já dnes přispěl k vítězství víc než v minulých utkáních.“

Pavel Houška (pivot BK ARMEX Děčín): „Naše hloupé ztráty ve druhém poločase rozhodly o výsledku. Opava zahrála velmi dobře a je vidět, že její tým je sehraný, hráči o sobě vědí. Trenér Czudek odvádí vynikající práci a hráči mu to vracejí na hřišti. Domácí obecenstvo dnes bylo nadšené.“

15 25 40 0 20 9 24 17 14 12 79 71

Absence Opavy: forward Zbránek (v pondělí si na tréninku bolestivě narazil koleno levé nohy).

Absence Děčína: centr Jakub Houška (po operaci kolena bude mimo hru několik týdnů)

Jeden ze dvou stoprocentně úspěšných týmů se chystá na nájezd zatím nepřesvědčivých Válečníků, kteří absencí zraněného centra Jakuba Houšky přijdou o část své potenciální výškové výhody proti v průměru jen 194 vysokým Slezanům. Doma sebejistou a nyní našláplou Opavu nesmějí podobně jako Tuři nechat rozstřílet hned od začátku z trojek a v útoku se musí plně spolehnout na své úderné trio Pavel Houška, Pomikálek, Šiška.

Fanoušci domácích se mohou těšit, co tentokrát předvede suverénně nejužitečnější muž NBL Jakub Šiřina, a rej dalších rozehrávačů, kteří zatím motají hlavu všem soupeřům, a jejichž „nížky“ se dosud při letošním zlepšení opavského doskoku nikomu nepodařilo zásadněji využít. V sobotu však bude chybět i nově pod koš sesunutý forward Zbránek, což dále sníží výškový průměr týmu.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Rádi bychom navázali na koncentrovaný a dobrý výkon, který jsme předvedli na USK. Děčín je trojnásobný vicemistr a jde z něj respekt. My samozřejmě chceme doma prodloužit vítěznou sérii, ale musíme být v zápase po celých čtyřicet minut a to může přinést úspěch.“

Radim Klečka (rozehrávač BK Opava): „S Děčínem hrajeme již několik let vyrovnaná utkání. Zřejmě ani v sobotu to nebude jiné. Pokud zahrajeme stejně odpovědně a kolektivně jako v Praze, máme nárok pomýšlet na vítězství.“

Pavel Budínský, trenér BK ARMEX Děčín: „To, že je Opava momentální lídr tabulky bez porážky, je jen jednoduchým efektem stabilní a dlouhodobě spolupráce Petra Czudka a jeho hráčů, kteří si dokážou dobře vyhovět na obou polovinách hřiště. Vysoká herní inteligence při čtení hry společně s dovednostním potenciálem dělá celý tým velmi basketbalovým, což především v domácím prostředí budí velký respekt. Navíc střelecké sebevědomí všech hráčů je v současné chvíli na vysoké úrovni, takže nebezpečí obdržení koše hrozí v každém okamžiku. Kuba Šiřina je v reprezentační formě a svými výkony strhává své spoluhráče k lepším výkonům. Pokud chceme uspět, musíme předvést nadstandardní výkon, ke kterému musí pomoct všichni hráči.“

Pavel Houška (pivot BK ARMEX Děčín): „Opava v posledních utkáních prokázala, že hraje velice dobře, účelně a dobře čte hru. Je to z části dáno tím, že tým hraje dlouho pospolu a vychází si herně vstříc. Pro nás bude důležité po dlouhé cestě chytit začátek utkání a nenechat domácí rozstřílet. Pak se velmi těžko brání.“

Atrakce utkání: vystoupení roztleskávaček, poločasová ukázka dovednosti opavských přípravek, na stáncích bude k dispozici magazín NBL.