20.0

#34
10.0

Vítěz duelu s JIP i sebou samým

Byla to pro děčínské hosty ukrutná psycho situace. Jen skončil celonárodně přenášený timeout, v němž to tým od kouče nadrsno schytal za ztracení téměř celého 14bodového náskoku a především nepřijatelnou míru strachu hrát - nikoli řídký jev z posledních zápasů -, následovaly pod košem kroky centra Grunta a po nesportovním faulu pardubického Panduly na útočném doskoku i dvě „zahozené“ šestky rozehrávače Šišky a minutý nájezd Feštra z následného útoku. A domácí Kohout vzápětí snížil na rozdíl bodu. Před startem posledního dějství visela nad Válečníky hrozba další bolestivě ztracené bitvy a další zhoršení šancí na A1…

Severočeši však měli ve svém středu chlapíka, který se odmítal vzdát, byť za posledních 11 minut minul 5 ze svých 8 trestných hodů a v předchozím průběhu zápasu ztratil 5 míčů. Jako by mu to dávalo jen dodatečnou motivaci. Stejně jako to, že ve třetí čtvrtině po 11 bodech z první půle nedokázal skórovat.

Do poslední čtvrtky vlétl jako mašina, a přestože Beksa věděla, že bude hrát především on, dokázal zakončovat i z těch nejtěžších nájezdů a s občasnou dopomocí trojek kolegů držet svému týmu minimální náskok. Zajistil posledních 7 bodů Děčína a celkem jich dal ve čtvrté části třináct.

Domácí se za stavu 57-65 ještě pokusil zvednout šestibovou erupcí nájezdník Welsch, ale znovu Šiška dal hostům vedení 65-69 a minutá trojka Welsche už měla 80 vteřin do konce kritickou váhu. Zvlášť když Šiška jednou šestkou odtáhl hosty až na pět a domácí Pandula z následného nájezdu poslal přihrávku do ruky soupeři.

Pardubice se po většinu zápasu trápily střelecky (trojky 19/2 – 25/10), což ještě umocnila absence ligového top skórera Burnetta, podle některých zdrojů mířícího do lotyšského Ventspilsu, týmu účastníka Ligy mistrů.

Děčín se ještě víc zatahoval pod koš, nedával domácím téměř žádné šestky a Beksa měla při minimu brejků každou trefu z větší blízkosti vykoupenou nezměrným úsilím, nebo bojem na útočném doskoku. Burnettovu štafetu se snad nejagresivněji snažili převzít guardi Kent a Potoček (spolu 16 bodů a 15 doskoků, z toho 10 v útoku z 19 týmu), ale dvojcifernými střelci byli nakonec jen Martin (16) a Pandula (13). Týmu při 37procentní úspěšnosti nepomohl ani o 15 větší počet střel z pole, převaha v bodech zpod koše (44-24) i z druhých šancí (19-8).

Děčín, který odehrál poslední dějství na jedinou ztrátu, kromě 24 bodů Šišky (6 asistencí, 6F+, 5 doskoků) podržel při výhře 67-72 především Pomikálek 11 body, 6 doskoky a 6 asistencemi.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Chtěl bych poděkovat svým hráčům za vítězství, které je pro nás velmi důležité a cenné. Myslím, že jsme si ho za celkový projev zasloužili, i za to, že jsme vedli 36 minut. Možná, že situace, která nastala - u nás to, že v médiích se počítají porážky, které jsme zaznamenali na venkovních hřištích, a u domácích nepřítomnost Domineze Burnetta - udělala v každém týmu něco s hlavou. U nás to udělalo to, že jsme si řekli, že každé utkání do konce základní části má pro nás významnou hodnotu a že není důvod si myslet, že bychom měli prohrát, naopak, hráli jsme s vítěznou mentalitou od začátku utkání. Do poločasu jsme se tak trochu ujistili, že by to šlo. Problémem bylo, že v okamžiku, kdy vedeme dvouciferným rozdílem, máme tendenci hrát něco jiného. Polevíme v pohybu v útoku a necháváme vesměs hru na jednom hráči. Domácí logicky, když se střelecky trápili, vytvořili obrovský tlak na útočném doskoku. Klíčovým faktorem, proč jsme vyhráli, byl individuální výkon Ondry Šišky, který vzal tým na svoje ramena a dotáhl ho do vítězné brány. Jakmile jsme se na konci znovu utrhli na 6 až 7 bodů, už jsme utkání zkontrolovali. Znovu ale opakuji: byli jsme opět blízko toho, abychom si nechali protéct vítězství mezi prsty.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Jsem rád, že jsme odčinili ostudu z Kolína a zvedli jsme se. Doufám, že to přeneseme hned do dalšího zápasu, který hrajeme ve středu s Ústím v Českém poháru.“

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „V průběhu celého utkání jsme velmi dobře bránili, naše aktivita na útočném doskoku byla velmi dobrá, měli jsme 19 útočných doskoků. Bohužel se nám nedařilo v útoku. Neproměňovali jsme otevřené pozice, jednoduché situace pod košem... Asi jsme nad tím začali moc přemýšlet a v určitých fázích to byla až křeč. Nicméně tým bojoval, rval se o každý míč, dostali jsme se z minus 15 bodů až na bod. Pro další vývoj bylo strašně důležité, že jsme nepřeklopili skore ve svůj prospěch, přitom to několikrát byla otázka jedné střely. My jsme ji bohužel nedali, naopak Děčín dal koš s faulem nebo trojku a pořád se držel vpředu. Celkově rozhodlo naše nízké střelecké procento, v ostatních činnostech jsme byli velmi aktivní.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Vítězství Děčína bylo zasloužené. Nezačali jsme dobře, dali jsme Děčínu hodně otevřených střel, hlavně Ondra Šiška dal několik střel, pak si hodně věřil a nakopl celý tým. Nebyl ani tak problém v tom, že jsme v prvním poločase dali tak málo bodů, protože jsme Děčín ubránili na 36 bodech a věděli jsme, že v druhé půli nám tam něco padne. V druhém poločase jsme chtěli zabrat, věděli jsme, že 9 bodů nic neznamená, ale Děčín se znovu chytl a vedl dvouciferným rozdílem. My jsme pak zrychlením hry, což pramenilo ze zisků v obraně, dali několik jednoduchých košů, ale když jsme se dotáhli na bod a nepodařilo se nám jít do vedení, tak přišel klasický psychologický efekt a soupeř znovu odskočil. Děčín se i v závěru mohl opřít o Ondru Šišku a proměnil důležité koše.“

9 29 38 2 16 5 12 14 16 4 76 72

Absence Pardubic: křídlo Škranc (postupně se začíná zapojovat do týmových tréninků)

Ze zcela opačných pozic jdou do pondělní televizní bitvy bronzový a stříbrný celek minulé sezony. Zatímco Pardubice si hýčkají bilanci 9 výher z 10 posleních zápasů, vicemistr je už na pěti porážkách ze šesti duelů a nečekaně tvrdě musí bojovat o A1. A právě to, stejně jako stále těžko zapomenutelná hořkost Beksy po posledním ligovém semifinále a k tomu i její porážka v prvním vzájemném utkání dávají očekávané pondělní řeži ještě větší náboj.

Válečníci si budou muset vědět lépe než ve středu v Kolíně rady s postupem do vymezeného území a budou potřebovat i lepší úspěšnost trojek. Zároveň Bekse nesmějí povolit mnoho brejků, což ve velké části zápasu zvládli na palubovce Medvědů. A musí opět stejně „zběsile“ doskakovat, protože proti nim stojí ligové číslo 2 v této disciplíně. Válečníci jsou trojka, ovšem s odstupem téměř tří míčů.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „V dosavadním průběhu sezony má Děčín velké výkyvy jak v herním projevu, tak pokud jde o výsledky. V poslední době hrál opravdu velice dobře proti Opavě, kterou doma dokázal porazit, ovšem o dva dny později neodehrál příliš dobré utkání v Kolíně. My musíme být každopádně připraveni na to, že přijede Děčín ve vrcholné formě, že jeho hráči budou bojovat a rvát se o každý míč. Nesmíme vůbec nic podcenit, natož si myslet, že to půjde samo. Jedním z klíčových bodů pro náš úspěch bude neuhýbat v osobních soubojích. Děčín je znám svou agresivní a fyzickou hrou, tudíž naše bojovnost musí být na maximální úrovni. To souvisí i s nutností eliminovat soupeřův útočný doskok, nemůžeme mu umožňovat získávat odražené míče a tím si vytvářet možnosti pro druhé či třetí střely. Také je potřeba se absolutně soustředit na každou jednu obranu a na každý jeden útok. V každém případě alfou a omegou bude náš obranný výkon - v posledních dvou utkáních proti Svitavám a na USK jsme bránili velice dobře a na to rozhodně budeme chtít navázat.”

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „O tom, že Pardubice mají dlouhodobé ambice, silný kádr a momentální výsledkovou pohodu, netřeba mluvit. Pro nás bude důležité, jak budeme hrát my. Je to další těžké utkání na venkovní palubovce, a pokud máme uspět, musíme předvést nadstandardní výkon.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Čeká nás další těžký zápas, na který budeme muset být stoprocentně koncentrováni celých čtyřicet minut, jelikož Pardubice letos podávají stabilní výkony a každé zaváhání soupeře trestají.“

Atrakce utkání: ve fanshopu lze zakoupit nástěnný kalendář BK JIP Pardubice na letošní rok, originální směsi ořechů a sušeného ovoce od hráčů Beksy, během zápasu vystoupení cheerleaders IM CHEER Pardubice, tanečnic Aerobic centra Pardubice, divácké soutěže o vstupenky na projekt Hrajeme spolu za Pardubice IV, o medovník od kavárny Nano café a o nástěnný kalendář BK Pardubice.