15.0

#12
21.0

Skinnerovi Medvědi sestřelili Děčín

Jako by Válečníkům zkompletování sestavy a tolik potřebné domácí skolení Opavy dodalo energii jen jednorázově. V Kolíně byli v předehře 19. kola v minusu od samého začátku a nakonec byli rádi, že díky několika útočným doskokům, jedné z mála svých lepších disciplín, uhájili při porážce 84-60 o bod lepší vzájemné skore, které by mohlo hrát nemalou roli při stále ostřejším boji o postup do A1. Děčín se po páté porážce z šesti posledních zápasů propadl na 8-9 a čistě podle bilance je nyní až osmý. Kolín si naopak po pátém vítězství ze šesti utkání polepšil na 8-8.

S velkou energií hrající Medvědi i bez křídla Bratčenkova a power forwarda Horáka plnili od začátku notové zadání svého dirigenta Beneše, zabednili podkošový prostor, nebáli se přebírat většinu clon a nutili hosty do spousty trojkových pokusů. Už do půle jich bylo 20, po 40 minutách 35 s pouhými 8 trefami.

Severočeši ve spoustě útoků hledali svého osového muže Pavla Houšku, a když nevytvořil střeleckou pozici rozehrávač Šiška, brali na sebe zodpovědnost jen někteří - do půle 10 body Ježek, zvednout střely se nebál ještě Feštr a 15bodový sdílený top skórer Landa, který stejně jako Feštr trefil dvě trojky, což se třemi Ježka, druhého a posledního výraznějšího střelce (15), poskládalo 7 z 8 úspěšných projektilů zpoza oblouku. Pavel Houška končil na 8 bodech, Pomikálek, který do půle odehrál jen 4 minuty, na dvou.

Domácí svou hru soustředili pod koš, už v půli (45-34) odsud dali 20 bodů a na konci vládli 46-22. Po změně stran navíc přidávali i brejky ze zalamujících chyb soupeře, který většinou dokázal skórovat jedině z občasného rychlého přechodu nebo po útočných doskocích. V těch dominoval 3-14, vytěžil z nich 14 bodů a prakticky jen ony jej držely ještě v nějaké naději na začátku poslední čtvrtiny za stavu 63-54, což znamenalo stažení manka z -19 ve třetí části.

Když se však začalo skore zdát pro domácí lehce zneklidňující, zapnul turbo aktuálně nejužitečnější hráč ligy Skinner, který sbíral každý jen trochu dosažitelný doskok, přebíral clony, rozjížděl brejky i zakončoval s fauly. Takových zakončení měli domácí jen za druhou půli celou řadu, další pak stihli z nájezdů z perimetru v posledních vteřinách útoků. Hosté se za tyto chyby nebo Skinnerovy útočné doskoky pravidelně poroučeli na střídačku, ale i tak v závěru hostům zbyl už „jen“ boj o kladné vzájemné skore, za něž mohou děkovat útočným doskokům Landy.

Z pěti dvojciferných střelců Kolína, mezi nimiž ani nemusel být Bakič (3), čněly podkošové veličiny Machač (20, 13 do půle) a Skinner, který se skvělým finišem dostal až na 19 bodů, 15 doskoků, 5 asistencí a 2 bloky a v průměrné užitečnosti se začíná blížit ohromující cifře 30. Zároveň zapsal už třetí double double v řadě s nejméně 19 body a 13 doskoky.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Domácí si dnes výhru zasloužili, jelikož byli energičtější, běhavější, efektivnější a to nás stálo utkání. My jsme nenašli optimální sestavu, která by byla schopná vyhovět si v útoku, nebo hráče, kteří by byli schopní střílet s větší úspěšností. Když se podívám do statistik, tak dnešní útok byl z naší strany bída. Kolín nás nepustil do přechodové fáze a my jsme ani nemohli moc běhat, protože jsme museli řešit, jak zastavit dobře se rozjíždějícího soupeře, který si vyhověl, četl naši hru a byl efektivní v útoku. I když máme víc střel z pole, je to bída, 31procentní úspěšnost při střelbě z pole proti skoro 60 procentům domácích ... Zkrátka Kolín byl lepší a živější a zaslouženě vyhrál.“

Pavel Beneš (kouč BC GEOSAN Kolín): „Pro nás to bylo určitě nejlepší utkání sezóny. To asi všichni fanoušci v hale viděli. Pro mě dvě velká vítězství v tomto utkání - první, že jsme se vyrovnali a místy i předčili bojovnost Děčína, která je v celé soutěži vyhlášená. Jsou to určitě největší bojovníci v soutěži. A druhá výhra byla, že jsme Děčín nepustili do jeho famózní souhry, která mu poslední roky tak funguje. My jsme nabourali jeho útočnou hru a dostávali jsme ho do pozic, kdy hráči museli střílet a střílet pod tlakem a ta úspěšnost byla nízká. Bohužel se nám něco nepovedlo, 14 útočných doskoků soupeře není ideální vizitka, ale v utkání s takovým soupeřem se vám prostě něco nepovede. My jsme rádi, že jsme se udrželi ve hře o A1, i když na konci jsme se pokoušeli dát víc bodů, jelikož jsme v Děčíně prohráli o 25, ale nepovedlo se. Bude to tak ještě zajímavé a otevřené.“

Šimon Ježek (křídlo BK ARMEX Děčín): „My se teď musíme vzpamatovat a v pondělí nás čeká důležité utkání v Pardubicích. Musíme se dát dohromady a urvat vítězství. Dnes jsme sem přijeli pro vítězství a nepovedlo se to. Výkon nebyl nic moc, takže musíme brzo tuto porážku odčinit.“

David Machač (power forward BC GEOSAN Kolín): „Rozhodla naše obrana, kdy jsme Děčínu nedovolili ve třech čtvrtinách dát více než 13 bodů, což si myslím, že rozhodlo celé utkání.“

14 25 39 1 8 5 10 21 20 6 51 60

Absence Kolína: křídlo Bratčenkov (koleno)

Nepředvídatelná předehrávka 19. kola se na středeční večer chystá do Kolína, kam přijíždí v konečně plné zbroji vicemistr z Děčína. Domácí Medvědi si poslední zápasy udělali hodně napínavé i těžké, když s Ústím prohráli a s Lions a Ostravou museli složitě obracet. Je zřejmé, že dokazovat totéž s Děčínem by bylo ještě složitější, proto se Středočeši do této situace nebudou chtít dostat.

GEOSAN případnou výhrou může jít bilancí před soupeře, ovšem už jen těžko bude překlápět vzájemné skore, které má po prvním utkání o 25 bodů negativní.

Děčín ví, že si hodně pomůže, když výrazně omezí aktuálně nejužitečnějšího muže ligy Skinnera a jeho pravou ruku Šafarčíka. Tito dva spolu doručují 33,5 bodu z 81, což je více než 41 procent všech. Medvědi se při aktuální sérii domácích zápasů nijak moc neopírají o doskok a trápí je většinou slabá trojková úspěšnost, když stále citelně chybí jeden z nejlepších ligových snajprů Bratčenkov, ale tým zároveň minimálně ztrácí a drží jej úspěšnost hry pod koš a brejky.

Děčín se momentálně nemůže obejít bez produkce více než 41bodového opěrného tria Pavel Houška, Pomikálek, Šiška, který už je nejužitečnějším Válečníkem. Severočeši měli poslední zápasy silnější doskok a házeli spousty šestek, ale sráží je slabá dvojková úspěšnost, což potvrdila i řada zahozených pokusů zpod koše doma proti Opavě, což týmu vývoj zápasu značně komplikovalo. Při nyní již plně obsazené přední linii lze očekávat, že právě v blízkosti obruče se bude středeční duel rozhodovat.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Tým Děčína ukázal v minulém zápase proti Opavě, že se s ním stále musí počítat v boji o nejvyšší příčky. My však jdeme do zápasu s otevřenou hlavou a jasným cílem poprat se o vítězství před fantastickým domácím publikem. I přes to, že někteří z našich hráčů nejsou zdravotně stoprocentně fit, doufám, že předvedeme kvalitní výkon.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Kolín se dostal do obrácené pozice než v první půli základní části, což znamená, že všechna utkání hraje doma. Myslím, si, že hráči Kolína budou proti nám uvolnění, protože přijede Děčín a role favorita se přesune na nás. Kolín bude mít výhodu nejen v domácím prostředí, ale také v tom, že měl více času na odpočinek, naopak my budeme hrát už za čtyřicet osm hodin po posledním duelu. Já však doufám, že vítězství nad Opavou nám pomůže lépe zregenerovat. Musíme se na zápas dobře připravit, protože Kolín, vedený momentálně nejužitečnějším hráčem celé ligy Lee Skinnerem, potažmo dalšími zkušenými či talentovanými hráči, bude jistě nebezpečný. Bude to další těžké utkání na horké palubovce ve zrekonstruované hale, na kterou se těšíme a jsme zvědavi.“

Jakub Houška (pivot BK ARMEX Děčín): „Potřebujeme nyní vyhrávat, takže do Kolína pojedeme s jasným cílem zvítězit. V Nymburku jsme ukázali, že umíme hrát venku a budeme chtít na tento výkon navázat. V domácím dresu momentálně předvádí skvělé výkony šikovný Lee Skinner, jehož si budeme muset pohlídat, ale když předvedeme výkon jako v Nymburce nebo doma proti Opavě, věřím v náš úspěch. Musíme to hrát od podlahy, protože pouze to nás dovede tam, kde chceme být, tedy do horní šestky tabulky.“