4.0

#7
5.0

Haná se klaní Fullerovi!

Olomoucko je třeba po 14 kolech brát definitivně vážně. Po domácím složení (100-96) Válečníků v hektické koncovce nováček srovnal s ligovou mocností bilanci na 7-7 a potvrdil svou příslušnost v boji o A1. Ještě 50 vteřin do konce přitom na domácí palubovce ztrácel 92-96, ale pak snížil ze šestek Močnik a Fullerova trojka s faulem už 15 vteřin do konce poslala domácí do vedení 98-96. A po další minuté trojce hostů stejný hráč zpečetil triumf z trestné linie.

Hanáky (bez Křemena) už v první čtvrtině zahraniční legie (celkem dala 89 bodů) vysunula do trháku 26-14 a po 12 minutách Olomoucko vedlo až 39-19. Jenže pak začalo zejména duo Šiška – Pomikálek vracet vicemistra do zápasu a po třech čtvrtinách se začínalo znova (69-68). V dramatu posledních pěti minut Děčín nejdřív udeřil z 84-75 sérií pěti trojek na 92-96 (10 bodů tu dal Šiška), aby kontra ofenzivou urval domácím výhru Fuller.

Ten se zaskvěl 30 body, 18 přidal Šepa, 16 s 10 doskoky Mitchell, 14 Čohadarevič a 11 s 13 asistencemi Močnik. Děčín drželi Šiška (25), Pavel Houška (21) a Pomilkálek (15).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Měli jsme skvělý vstup a dařilo se nám pod vlastním košem. Vedení o dvacet bodů ale přišlo příliš brzy. Bylo jasné, že se soupeř nezlomí a bude ještě zlobit, což se potvrdilo. Měli jsme velké problémy se sestavou. Ještě na rozcvičení se zranil Křemen, další hráči nějakou dobu netrénovali. Tým se přesto dokázal semknout a vítězství doslova urval, což je hodně hodně cenné.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „V první půli jsme předvedli bídnou hru bez energie, hráči navíc v útoku zazdili celou řadu jasných příležitostí. Z kabiny se ale vrátil jiný tým. Za to si hráči zaslouží kredit. Dokázali vymazat velkou ztrátu a dokonce se dostali do vedení. V poslední čtvrtině jsme ale nedokázali bránit, jak bylo zapotřebí. Závěrečný útok Šišky byl v jeho režii. To po Ondrovi chceme. Zkusil trojku, mohl být král. Nevyšlo to, ale osobně mi ta odvaha je sympatická.“

8 25 33 1 25 6 13 24 24 7 105 96

Absence Děčína: pivot Krakovič, otazník visí nad starty guarda Ježka a pivota Jakuba Houšky

Že po 13 kolech bude mít vicemistr bilanci jen o výhru lepší než nováček, to by se před sezonou nečekalo. Ovšem nepředvídatelné výsledky řady zápasů motají tabulkou zajímavým způsobem a oba celky jsou nyní v situaci na hraně A1, což slibuje nefalšovanou povánoční řežbu. Minusem pro Válečníky bude srovnání se s dlouhou cestou. Olomoucko, které z posledních tří zápasů má průměr téměř 10 trojek, by poprvé od 2. prosince mělo mít v lize k dispozici centra Mitchella. Při kvalitním útoku nováčka bude klíčem pevnost děčínské obrany.

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „V případě vítězství se bodově na soupeře dotáhneme a přesně to je náš cíl. Do konce základní části zbývá devět zápasů. Už nemůžeme klopýtat, pokud se chceme rvát o účast ve skupině A1. Soupeři chceme oplatit porážku ze 3. kola. O rozdílu ve skore nechceme kalkulovat (-12). I vítězství o bod bychom brali. Děčínští budou těžkých soupeřem. Mají lepší bilanci než náš tým a jsou ochotni bránit, což jim pomáhá. To je jejich největší přednost. Navíc mají v sestavě zkušené hráče. Lídrem je Pavel Houška s Tomášem Pomikálkem. Oba už toho odehráli dost a umí vyřešit i složité situace na palubovce. Navíc mají dobrou střelu z dálky. Soupeři se mohou opřít i o výkony Ondřeje Šišky. Spoluhráče zásobuje přihrávkami do vyložených pozic, navíc umí najet pod koš a zakončit. Nebo si vynutí faul a boduje z trestných hodů. Toho musíme ubránit, pokud možno čistě.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Olomoucko zatím předvádí velmi solidní výkony. Veliký podíl na tom má jeho útočná fáze, která se jeví jako silnější zbraň než fáze obranná. A to především díky dovednostem několika zahraničních akvizic, jež bodově táhnou tým. Ať už je to třeba Fuller, Mitchell či nově příchozí pivot Čohadarevič. Své kvality ale mají i rozehrávač Močnik nebo Filip Šepa a samozřejmě, že zapomenout nesmím na české hráče, například Sehnala či nestárnoucí Křemena a Norwu. Olomoucko je zkrátka tým, který když dostane prostor a chytne svůj střelecký rytmus, přivede do potíží nejeden tým. Rozhodovat ale bude podle mého to, který z týmů vloží více úsilí a energie do zápasu, který jako povánoční má svá specifika. Věřím, že svátky nezabrzdily naši mentalitu, i díky výhře na USK jsme se výkonnostně zvedli a jedeme s jednoznačným cílem pokusit se uspět.“

Lukáš Bažant (křídlo BK ARMEX Děčín): „Čeká nás dlouhá cesta a specifické prostředí prostějovské haly, to jsou faktory, se kterými se budeme muset srovnat, abychom mohli pomýšlet na vítězství. Pokud budeme hrát týmově jako v posledních pohárových zápasech, můžeme na horké palubovce Olomoucka uspět.“