12.0

#8
3.0

Děčín nenašel recept na tuří agresi

Utkání, od kterého se hodně čekalo a přesně tak začátek utkání vypadal. Namotivované Tury dostal za stavu 11:10 Puršl smečí do vedení, které do konce první čtvrtiny hráči Svitav ještě navýšili (22:14). Druhá čtvrtina pokračovala v podobném duchu - trenér Budínský se marně snažil najít kombinaci, která by na agresivní obranu Turů platila. Recept našel až na konci třetí čtvrtiny, kdy se Válečníci dostali na rozdíl šesti bodů. To bylo však nejblíže, co se Děčínu podařilo dostat. Svitavy udržely koncentraci i v koncovce a získaly sedmou výhru.

Na straně poražených se výrazně bodově prosadil jen Pavel Houška. Nejužitečnějším Turem byl Garret Kerr (15 bodů + 12 doskoků + 5 asistencí), po 16 bodech vstřelili Marko a Slezák. Důležitým článkem byl i Šimon Puršl, který získal na pivotech soupeře 8 faulů.

Pavel Budínský (trenér BK Armex Děčín): „Tuři si výhru zasloužili, poněvadž byli od začátku týmem, na kterém bylo vidět, že chce jít za vítězstvím. My jsme utkání otevřeli velice dobře, ale potom jsme v některých situacích, kdy jsme mohli zabojovat o neutrální míče a jít do přečíslení, nechali získat míč soupeři a ten trestal střelou nebo dobrou prací pod košem. Dostali jsme se pod tlak a Svitavy udělaly šňůru 10-0. Tím se nastartovaly, my jsme se snažili nějakým způsobem narušit jejich pohodu a přesnost, ale bohužel to nestačilo. Zkorigovali jsme výsledek po třech čtvrtinách na šest bodů a stále věřili, že to můžeme otočit, ale domácí hráli s větší razancí, s větší energií, s přesností, využívali naše špatná rozhodnutí v obraně a to nás stálo výhru. Domácí ukázali, že jsou kvalitním a silným týmem.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Musím říct, že v poslední době produkujeme dobrý basketbal na tréninku, kluci jsou opravdu hladoví a přenesli to i do zápasu. Až na pasáž čtyř minut ve třetí čtvrtině jsme po celou dobu hráli dobře. Měli jsme 21 asistencí, dobře jsme napichovali obranu s následným vyhozením nebo zakončením, dostali jsme se třicetkrát na čáru trestného hodu, což je pro nás v sezoně rekord, a ukazuje to, že jsme hráli s velkou chutí. Z útoku, který byl pestrý, jsme se odrazili i do obrany, kde jsme byli kompaktní, chceme bránit, a to je první předpoklad, aby družstvo bylo úspěšné. Hráče budu chválit, samozřejmě byly tam i nějaké chybičky, které si rozebereme, ale vyhrát nad Děčínem, který je opravdu špičkový tým, se cení. Za mě velká spokojenost.“

Pavel Grunt (pivot BK Armex Děčín): „Ze začátku jsme lehce ztratili vedení, domácí tam udělali šňůru 10-0. To byla škoda, měli jsme tam zbytečné ztráty. Svitavy nás porazily útočným doskokem. Kerr odvedl dobrou práci, i mladí kluci Kovář a Puršl doskočili pár míčů, což byl náš problém. To byl asi ten hlavní rozdíl. Ke konci jsme měli další ztráty po nájezdech, což Svitavy trestaly, měly výborný pohyb míče a dávaly trojky.“

Luboš Stria (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Basketbal je o energii a tu jsme předvedli, byla určitě na naší straně. Šli jsme hodně za odraženými neutrálními balony, které bývají rozhodující, vyrovnali jsme se Děčínu v doskocích a měli 21 asistenci, což je skvělý týmový výkon. Takhle musíme doma hrát.“

9 30 39 3 15 6 15 23 25 12 72 69

Absence Děčína: centr Jakub Houška (dlouhodobá absence).

Hlavní magnet sobotního programu je předem dán. Oba soupeři se v poslední době naladili na většinově vítěznou vlnu, když Svitavy vyhrály 4 z posledních 5 duelů a Děčín 5 ze šesti, a rozhodovat tak může i faktor domácího prostředí.

Tuři už pětkrát v řadě neobdrželi 80 bodů, sázejí spoustu trojek s vysokou úspěšností, málo ztrácejí a potřebují jen zpět nůše doskoků od Garreta Kerra. Ten se po návratu ze zranění pozvolna dostává do formy a očekávaný duel by mohl být po čase opět velkou scénou pro jeho naprodukci.

Válečníci v posledních třech utkáních byli stále nad 40 doskoky, třikrát ze čtyř utkání dali přes 90 bodů, i oni málo ztrácejí a navíc jsou posílení mezinárodními úspěchy, z nichž se skví skalp lídra maďarské ligy. Duel ve Svitavách budou nejspíš rozhodovat jednotlivé individuality, jichž je na obou stranách celá řada, a to slibuje parádní podívanou.

Lukáš Pivoda (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Děčín na své soupisce nemá žádného zahraničního hráče a opírá se zejména o kolektivní pojetí hry a rychlý přechod na útočnou polovinu. Nejvýraznějšími osobnostmi jsou reprezentanti Pavel Houška a Tomáš Pomikálek, hru z rozehrávky řídí dvojice Šiška a Feštr, kterým na perimetru sekunduje střelec Halada. Velký výkonnostní pokrok udělal také Ježek s Krakovičem.Už z výčtu těchto jmen lze rozpoznat, že Děčín hraje ve velké rotaci a každý hráč umí být nebezpečný. My půjdeme do utkání s odhodláním navýšit náš počet výher na domácí palubovce a vrátit soupeři porážku o pouhé dva body z jeho palubovky.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „To, že mají Tuři ambice a kvalitu, je známá věc. Široký kádr, zdvojené pozice, hodně zajímavých zbraní, kterými mohou porazit vesměs kohokoli v lize. Variabilita hry díky různorodosti jednotlivých hráčů dělá rovněž Tury nebezpečnějšími. Co mají ale téměř všichni společného, je jejich obliba střílet z trojkového území a zasypávat soupeře úspěšnými střelami bez ohledu na hráče či výběr místa. Konkrétně patnáct trojek proti Olomoucku je pro nás jasný důkaz. Je nám rovněž jasné, že Svitavy se budou důkladněji připravovat, přeci jenom nám mají co oplácet z prvního vzájemného utkání. My jsme si ve středeční dohrávce udělali radost v Ostravě, výhra by mohla rychleji odbourat únavu a já věřím, že tento pozitivní prožitek ovlivní naši hru a sebevědomí směrem k tomuto utkání.“

Robert Landa (power forward BK ARMEX Děčín): „Vítězství ze sobotního duelu bude velmi cenné. Svitavští před sezonou notně posílili, mají tým poskládaný ze zvučných českých jmen, doplněný o produktivní cizince a mladé perspektivní hráče. Vyhlášeným cílem Turů je skupina A1 a po náročnějším začátku stoupají tabulkou. V letošním vyrovnaném ročníku je každé vítězství na venkovní palubovce významné a my o výhru zabojujeme.“