16

#8
12.0

Čekání Lions se protahuje

Jihočeši ve Svitavách poločas (39-35) chovali naději na zlomení své tristní bilance. Ne déle. Ve třetí čtvrtině domácí Tuři, ač stále bez Kerra s Roseboroem, zvedli kotvy a po 30 minutách vedli 67-48. Zvítězili 89-71, což jim dalo čtvrtou výhru, a Lions naopak při sedmé porážce odsoudilo k prodloužení čekání na první radost.

Svitavy vedl Slezák (22) a s ním nečekaně i dva mladíci ze základní pětky - Kotásek (17) a Puršl (14+8 doskoků). Jejich tým zápas rozhodl z trojek (12-5). Za Lions byl nejlepší autor 13 bodů Tawiah.

Karel Forejt (trenér Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Svitavy byly favoritem utkání, i když jsou oslabené. My jsme na naše poměry odehráli vcelku slušný první poločas. Byla tam vidět vůle přerušit nelichotivou sérii (porážek), byl tam vidět hlad po úspěchu. Bohužel jsme nezachytili začátek druhého poločasu a stalo se to, čeho jsem se nejvíc obával. Po několika koších soupeře ztrácíme hlavu a přesně k tomu došlo. Najednou v tom týmu není jediný člověk, který by zůstal mentálně na výši a byl vůdcem, který by nás podržel. Musím znovu opakovat, že hrajeme bez playmakera, který se trápí neskutečným způsobem, a my to nahrazujeme hráči, kteří na rozehrávce nejsou úplně doma. Potom je naše hra rozháraná a nejsme v tu chvíli konkurenceschopní. Chtěl bych něčím pozitivním skončit a to je, že minuty dostali kluci z lavičky a myslím, že nezklamali.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Přeju Jindřichovu Hradci, aby se mu začalo výsledkově dařit, protože je mi jako klub sympatický. I přesto, že jsme se několikrát bavili o tom, že do zápasu chceme vletět, chceme dostat hosty pod tlak, tak jsme místo toho začali čtyřmi nepochopitelnými ztrátami a dostali se do jakési polokřeče. Celý první poločas byl rozháraný, nebyla to naše hra ani na obranné, ani na útočné polovině, byli jsme nedůslední. O poločase ale nebyl v kabině žádný vítr, jenom jsem hráčům řekl, že zajdu za vedením, aby začalo prodávat lístky na tréninky. Protože v tréninku předvádíme kolektivní basket na obou polovinách hřiště, jsme mnohem agresivnější, hladovější, ale domácí zápasy potom odchodíme. Ve třetí čtvrtině si to hráči vzali k srdci, dali jsme hned sedm bodů v řadě a uklidnili se. Jsem rád, jakým způsobem pracují mladí kluci, den co den na sobě dřou a do budoucna je u nich velký potenciál. Důvěru, kterou jsem jim dal, teď splácejí měrou vrchovatou. Nejen body, ale i tím, jak si počínají v obraně. Eda Kotásek měl úkol zastavit Lawhorna, který má výborné čtení hry a hru jeden na jednoho, a to se mu podařilo. Rozhodlo to, že my jsme začali hrát strojově, zatímco soupeř, jak se dostal do minusu, se to snažil zlomit individuálně, což byla voda na náš mlýn.“

Vojtěch Novák (pivot Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Neodehráli jsme špatný zápas, ale rozhodla třetí čtvrtina, kdy jsme v protiútoku několikrát zbytečně zahodili míč a udělali špatná rozhodnutí.“

Eduard Kotásek (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Viděli jsme dva velmi odlišné poločasy. Na začátku jsme udělali několik zbytečných ztrát, kterých bylo v poločase snad deset a na konci jen třináct, takže je vidět, že do druhého poločasu jsme vystoupili koncentrovaně a nebýt výpadku z první půle, mohl být rozdíl ve skore mnohem vyšší. Šestadvacet asistenci je skvělé číslo a myslím, že jsme opět ukázali, že můžeme hrát v jakékoli sestavě proti jakémukoli týmu.“

Absence Lions: rozehrávač Dlugoš

Svitavy se učí hrát bez své top opory Garreta Kerra, který bude týmu ještě nějaký čas chybět. A zatím jim to jde velmi dobře zejména venku, kde uspěli - navíc i bez prvního centra Roseboroa - v Brně i v Ústí. Zatím bezvítězné Lions tak na východě Čech nečeká nic snadného. A pokud se vedle obrany nezvedne i jejich disciplína v útoku, kde si američtí perimetroví hráči zakončují dle vlastní libovůle, nemohou myslet na přerušení série porážek.

Luboš Kovář (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Zápas nebude jednoduchý hlavně v hlavách, protože soupeř ještě ani jednou nevyhrál. Přijedou s tím, že nemají co ztratit. Lions především nemůžeme podcenit. Důležitý bude doskok a nedovolit soupeře skórovat lehké střely. Pevně věřím, že nás výhra z Ústí nakopla a v sobotu si dokráčíme pro vítězství.“

Atrakce utkání: v poločase bude pokřtěn charitativní kalendář od společnosti Yvonne König, jehož kmotrem je jeden z nejlepších českých cyklistů Leopold König, část výtěžku z prodeje bude věnována klubem ve prospěch záchranné stanice Zelené Vendolí.