1.0

#66
3.0

Kerrovi stačil hvězdný poločas

Garret Kerr nenašlápl do východočeského derby pravou nohou. Balon ho v ruce neposlouchal, trojky mu vypadávaly, v nájezdech ho zdvojující soupeři zastavovali a zbavovali míčů a tak jediné, co mu fungovalo, byly doskoky, jichž do půle posbíral 9. A k tomu jen 3 body, když poprvé skóroval až ve 20. minutě.

A jeho Tuři jako by dlouho jeli v jeho kolejích. Do půle (24-29) minuli všech 11 trojek a jejich hra s 9 ztrátami byla neučesaná, když úvod zápasu v útoku zkoncentrovali výhradně do rukou nervózního mladíka Puršla.  A tým, stále hrající bez křídla Pavloviče, tak drželo hlavně 28 poločasových doskoků.

Když se tak hosté z Pardubic, kteří před TV kamerami také nechali přesnou mušku doma, začali domácím vyrovnávat v útočném doskoku, úřadovali ze seběhů a lepší byli i v přechodové fázi, unikli až na 21-29. A to musel 16,5 minuty na rozehře odtáhnout Půlpán (celkem 35 minut bez jediné ztráty), který podle všeho zastiňuje nového Američana Walkera.

Kerr však nerozjel proti triu silných sezonu průměrným double-doublem pro nic za nic. A jen co vstoupil na palubovku ve druhé půli, stala se z něj „ničící bestie“. Dvakrát zůstal nečekaně otevřený na oblouku a jako první hráč zápasu proměnil po 24 minutách trojku, za chvíli přidal druhou, k tomu body z útočných doskoků a ve hře 5 na 5 neefektivní Pardubice ztrácely rázem 11 minut do konce 50-40.

Když ale Kent trefil ve 30. minutě jejich první trojku, pozvolna se taženy Burnettem začaly vracet do zápasu. A dokázat lépe využívat své brejky, mohly se dostat blíž než na rozdíl dvou bodů. Při přetahované posledních minut se opět připomněl dvojkou a asistencí Kerr a zbytek dokonal důležitými trefami centr Roseboro. Možným stínem prvního vítězství sezony (66-64) může však pro Tury být zranění rozehrávače Smithsona, který v koncovce dostával přednost před Markem, ale 90 vteřin do konce musel odstoupit.

Vítěze, kteří vyhráli doskok 43-36 a stejně jako soupeř trefili jen 2 trojky, táhli Kerr (17+13 doskoků) s Roseboroem (16+12 doskoků), v dresu soupeře výrazněji čněl 21bodový Burnett.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Pro výsledek byl rozhodující vstup do druhého poločasu, kdy domácí hru ovládli a hráli s ohromnou energií. My jsme hráli špatně v útoku, tím jsme i špatně bránili a šli jsme hrozně dolů. I když jsme potom dotahovali, tak soupeři zůstala energie, bojoval o každý míč a udržel vedení až do konce.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Chci pogratulovat svým hráčům za obrovskou bojovnost po celých čtyřicet minut jak na obranné, tak na útočné polovině. Zároveň oceňuji i soupeře, ukázala velký charakter, některé týmy by za stavu minus deset vypadly z konceptu, ale Beksa pořád hrála svoji strojovou hru velmi chytře. V prvním poločase na nás byla vidět ohromná nervozita a přemotivovanost, která nám svazovala ruce na tříbodovém oblouku, byla tam i spousta nevynucených ztrát. Všechno vyplynulo z bilance 0-3 a visícího Damoklova meče, že už to musíme prolomit. Poločasová porada byla jen o tom, abychom hráče uklidnili, což se naštěstí podařilo. Rozhodl nástup do třetí čtvrtiny. Musím poděkovat svému asistentovi, protože Pardubice jsme skautovali deset zápasů a do hráčů jsem v posledních dnech jenom hustil různé rotace a posuny. Vyplatilo se, dostali jsme čtyřiašedesát bodů a já jsem za vítězství strašně rád. Poděkovat bych chtěl také divákům, kteří nám dodali energii.“

Viktor Půlpán (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Rozhodl vstup do druhého poločasu. Před zápasem jsme si řekli, jak chceme bránit, ale třikrát nebo čtyřikrát jsme to tam špatně vyřešili, dostali jsme jednoduché koše, dostali jsme trojku, i když to procento nebylo na obou stranách vůbec oslnivé. My jsme to pak sice dotáhli, ale už nám docházely síly, je těžké hrát s takovým soupeřem a stahovat desetibodový náskok. Bohužel to nevyšlo.“

Jiří Jelínek (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Dodal bych snad jen to, že jsme si řekli, že si pohlídáme útočný doskok Pardubic. Podle zápisu měli za druhý poločas jeden.“

7 29 36 1 17 6 7 18 18 5 68 64

Absence Pardubic: křídlo Škranc (dlouhodobé zranění kolene)

Magnetické východočeské derby bude v pondělí očekáváno s velkým napětím. Beksa do něj jde se zklamáním z vyřazení z kvalifikace Europe Cupu, Tuři po úvodní smršti tří těsných porážek s ligovou špičkou a s obrovským chtíčem dosáhnout na první výhru. Jejich energie i podpora fanoušků tak bude nezměrná a Pardubice budou muset napnout všechny síly, aby tomu dokázaly čelit. Otázkou bude, zda se už zlepšil stav naražených zad nového tuřího forwarda Pavloviče, který do dění v NBL zatím prakticky nezasáhl.

Zásadní v derby bude to, kdo na kolik stlačí ztráty, s nimiž se oba týmy dost potýkají, kdo urve víc míčů na doskoku, zda Tuři udrží linii stále údernějších trojek, a na kolika bodech a doskocích Beksa zastaví rozjetého forwarda Kerra.

Eduard Kotásek (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Poslední sezony patří Pardubice ke špičce naší soutěže, navíc si budou chtít spravit chuť po nevydařené kvalifikaci o Europe Cup. Myslím, že se diváci mají na co těšit.“

Bryan Smithson (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Pardubice budou pro nás v pondělí velkou výzvou. Mají zkušený tým, kvalitní zahraniční hráče, nicméně my hrajeme doma a pevně věřím, že to zvládneme. Naše tři prohry musíme hodit za hlavu a plně se soustředit na pondělní utkání.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Svitavy výrazně posílily svůj tým již v polovině loňské sezony a v posilování pokračovaly i v letní přestávce, kdy přišli zkušení hráči Luboš Stria, Garret Kerr a mladí reprezentanti Šimon Puršl, Eda Kotásek a Luboš Kovář. Jedná se o velmi silný tým, v němž to není jen o pěti hráčích, o úzké rotaci, ale naopak, v současnosti jsou Tuři dobře složeným a velmi nebezpečným týmem. A také ambiciózním, takže nás rozhodně nečeká nic jednoduchého, což ale proti Svitavám není nikdy. Východočeské derby je vždy specifické, tato utkání mají velký náboj. My jsme se začali na toto utkání připravovat hned v den našeho návratu z Belgie. Klíčové z našeho pohledu bude, abychom dokázali eliminovat a zpomalit přechodovou fázi Svitav, kterou mají velmi dobře zvládnutou.“