24.0

#44
10.0

Hra Beksy s ohněm a finiš Ústí

Pardubický tým má za sebou zápas, jaký by dlouho nechtěl opakovat, ovšem se Slunetou to pro něj nebyl první takový průběh na domácí půdě. Ač bronzoví medailisté minulé sezony celý zápas vedli, v jeden moment až přes 20 bodů, nakonec se museli strachovat o vítězství. To v součtu s dramaty prvního kola v Děčíně či Brně ukazuje, že být si čímkoli jistý v téhle sezoně nejspíš nebude snadné.

Východočeši měli impozantní vstup s trhákem na 13-2 a 17-5, ovšem záložní rozehrávač Singletary udržel hosty ve hře a v poločase byla lacině ztrácející Beksa ráda za vedení 47-37, byť si sama pomohla 15 body z ústeckých ztrát.

Pro domácí nastala nepříjemná situace hned z kraje druhé půle, kdy si za pouhých 20 vteřin udělal třetí a čtvrtý faul základní rozehrávač Půlpán a ve 24. minutě jej se 4. faulem následoval osový power forward Martin. Jenže domácí to nezastavilo a po trojkách Panduly s Walkerem byli vpředu 57-43. Za stavu 80-59 8 minut do konce snad nikdo na Dašické nepochyboval o vítězi utkání.

Jenže - chyba lávky! Pardubickým se v tu chvíli už podruhé připomněl Donald Robinson, a to hned 11 body v řadě. 2:30 do konce dostal Pandy na 82-72 a ztráty domácích pak dovolily soupeři přirazit až na 83-81 půl minuty do konce.

Když chybělo do posledního klaksonu 9 vteřin, pardubický Martin trefil jednu šestku po útočném doskoku Nečase a Ústí cílilo na prodloužení. Jenže to zmařil Burnett uloupením míče Peckovi.

Vítěze táhli Burnett (21+5 doskoků, 5 asistencí, 5F+, 4 zisky), Pandula (13) a Švrdlík (12), hosty Robinson (22), Singletary (18) a Pecka (13+10 doskoků, 5 zisků). Beksu při výhře 84-81 zatížilo 17 ztrát a také obrat v poměru bodů z brejků. Zatímco do půle v nich díky velké převaze hráčů základu kralovala 19-0, po 40 minutách byl stav už jen 28-19.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Do zápasu jsme vstoupili dobře. Hráli jsme s energií, s chutí hrát dopředu. V závěru první čtvrtiny si Ústí zvyklo na naši rychlost, přesto se náš náskok dostal přes 15 bodů. Ve druhém poločase jsme zápas - i přes problémy s fauly - kontrolovali. Ovšem 4 minuty před koncem jsme ztratili koncentraci, začali kupit ztráty a zcela jsme vypadli z tempa. Ústí to nakoplo, dostalo se na kontakt, ale naštěstí nemělo čas na zvrat. Konec zápasu se nám hrubě nevydařil. Toho se musíme vyvarovat a hrát vždy naplno celých 40 minut.“

Viktor Půlpán (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Začátek zápasu byl výborný, bohužel druhá polovina a zejména její závěr byl z naší strany hrozný. Věděli jsme, že soupeř bude hrát zejména přes americké hráče a tři čtvrtiny se nám dařilo jejich hru eliminovat. Poté jsme však začali hru příliš zpomalovat a vypadli jsme z tempa. Soupeř se chytil, my jsme začali být nervózní, ale naštěstí jsme výhru udrželi.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Čekal jsem, že budeme mít velmi těžký vstup do utkání, protože je velice těžké pěti novým cizincům vysvětlovat, že je zde v Pardubicích čeká absolutně jiná obrana než v přípravě proti snazším soupeřům. Naštěstí jsme se byli ve druhé čtvrtině schopni vrátit do zápasu. Bohužel jsme ale za stavu, kdy jsme ve druhé čtvrtině prohrávali o tři body, nedokázali proměnit tři čtyři lehké volné trojky. Do druhé půlky jsme chtěli jít velmi agresivně, bohužel se nám to začalo dařit až v poslední čtvrtině. To mně je trochu líto, protože si myslím, že kdyby se nám to dařilo již od třetí čtvrtiny, tak jsme mohli slavit výhru my. Celý zápas jsme si dokázali pohlídat obranný doskok, ale bohužel jsme v prvním poločase neuhlídali rychlé protiútoky Pardubic. V prvním poločase byly body z protiútoků 19-0. V poslední čtvrtině se nám v tomto ukazateli dařilo více a v této statistice jsme domácí předčili. Pramenilo to z naší agresivní obrany.“

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Tři čtvrtiny jsme byli jasně horším týmem. Absolutně jsme nevěděli, co hrát na útočné polovině. Domácí na nás byli připraveni a z toho pramenily naše jednoduché chyby a ztráty. Pardubice vedly o 20 bodů, ale jsem rád, že jsme se nezbláznili a v závěru se nám podařilo utkání zdramatizovat. Nezasloužili jsme si vyhrát za výkon v prvních třech čtvrtinách, ale musím ocenit sílu týmu, že jsme se nesložili a věřím, že na tom můžeme stavět.“

11 23 34 0 11 10 14 22 17 11 84 81

Absence Pardubic: křídlo Škranc (dlouhodobé zranění kolena).

Ostrými bitvami z kvalifikace FIBA Europe Cupu ožehnutá Beksa bude mít proti Ústí výhodu v soutěžní rozehranosti a zejména doma by neměla zaváhat. I když nového rozehrávače Walkera a křídelníka Kenta přidala do kádru až těsně před sezonou, z duelů prvního kola kvalifikace se zdálo, že do hry zapadají poměrně rychle, byť Walker se jako dirigent bude muset s novými spoluhráči ještě nějaký čas sžívat. Kent po pouhých třech trénincích s týmem zaperlil 25 body v prvním duelu úvodního kola kvalifikace Europe Cupu, další nový muž power forward Martin, rovněž střelecky nemálo disponovaný, si vzal na starosti pro změnu domácí odvetu.

Kouč Ústí Antonín Pištěcký, ligový trenér druhoročák, je ve zkušenostech o premiérovou sezonu bohatší, což se projevilo i ve skládání týmu, za který je jako jeho skladatel nyní plně zodpovědný. Fanoušci nejen v Ústí budou asi nejvíc zvědavi na návrat křídelníka Donalda Robinsona, který před dvěma lety předváděl ještě jako Lion velké letecké kousky. SLUNETA si však vedle něj pořídila ještě čtyři další borce ze zámoří, vyměnila tak kompletně celý zahraniční kontingent, a proto bude i sehrávací fáze nějakou dobu trvat. Usnadnit by ji měl i nově ustavený hrající asistent Stanislav Votroubek.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Hned v prvním utkání nás čeká velmi zajímavý a jistě obtížný zápas v Pardubicích. V tomto celku došlo přes léto k řadě změn, nicméně i tak se Pardubickým opět podařilo vybudovat tým, který bude atakovat nejvyšší příčky. Co čekat od zápasu? Kvalitní obranu soupeře, rychlý protiútok a obrovskou sílu na doskoku pod oběma koši. To je v kostce to, s čím se musíme poprat, pokud budeme chtít v prvním ligovém zápase sezony uspět.“

Stanislav Votroubek (asistent SLUNETA Ústí): „Celý tým už se těší na první zapas ligy, i když nás nečeká nic jednoduchého, protože Pardubice patří posledních pár sezon k favoritům celé soutěže a jinak tomu nebude ani letos. Přesto věřím, že jsme na tuto první zkoušku dobře připraveni a uhrajeme dobrý výsledek.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Ústí z velké části obměnilo svůj kádr, vlastně se dá říci, že zůstali čeští hráči a ti zahraniční se kompletně vyměnili. Co jsme mohli vidět, jedná se o útočně velmi silný tým. Američtí hráči jsou silní ve hře 1 na 1, jsou tam dobří střelci z perimetru, pod košem se dobře doplňuje trojice Wolfram – Šteffel - Pecka, a vše dobře organizuje Michal Šotnar. My musíme zapomenout na poslední čtvrtinu úterního pohárového utkání s Charleroi a naopak se odrazit od výkonu ve třetí čtvrtině, kdy jsme proti kvalitnímu belgickému týmu odehráli výborný part, hlavně v obraně. Pokud budeme dostatečně agresivní, odolní ve hře 1 na 1, budeme dobře komunikovat, zkrátka pokud budeme hrát s velkou energií a zápalem pro hru, věřím, že se to pozitivně odrazí i na našem útoku.“

Atrakce utkání: divácká soutěž o vstupenky do Aquacentra Pardubice, přenos BeksaTV od 17:50 s komentátory René Peškou a Janem Procházkou, u pokladny lze zakoupit magazín Kooperativa NBL.