39.0

#44
12.0

Osmá příčka patří Pandám

Ústecké Pandy v klíčovém souboji zvítězily na horké palubovce Lions 72-80 a na poslední chvíli si zajistily poslední postupovou příčku do play-off. Ve čtvrtfinálové sérii tak vyzvou mistrovský Nymburk.

Hosté ovládli hlavně dvě prostřední čtvrtiny, které opanovali 24-41, a to jim zajistilo klid v závěru. Úvod ale skvěle vyšel domácím, kteří vedli 12-2, ale rychle o náskok přišli a pak už začali kralovat hosté. Druhá desetiminutovka patřila Pandám, ale to se ještě Lions udrželi na kontakt. Po přestávce však náskok hostů narostl díky skvělému Smithovi na patnáct bodů a domácí jen marně dotahovali. Nejblíže to bylo v úplném závěru o šest bodů, ale dál to už nešlo.

V zápase plném ztrát (po 16 na obou stranách) si Pandy pomohly na doskoku (14 útočných) a také na čáře trestného hodu (35 trestných hodů oproti 12 domácích), ale nestačily v trojkách. Nejlepším střelcem zápasu byl ústecký Khristian Smith s 26 body, v klíčové chvíli zabral i Ladislav Pecka, který k 21 bodům přidal i dvanáct doskoků. V domácím dresu se dařilo hlavně dvěma hráčům. Devatenáct bodů nastřílel Lipkins, sedmnáct přidal Brooks.

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „My, když jsme sem jeli, tak jsme věděli, o co půjde. Od začátku na nás byla vidět velká nervozita a nehráli jsme moc dobře. Prohrávali jsme po pár minutách o 10 bodů, tam jsem, to musel zastavit prvním timeoutem. Po něm se to poněkud zvedlo. Začali jsme dělat to, co jsme chtěli od začátku utkání, a v poločasu jsme šli do šaten za stavu plus 5. Nicméně za podobného stavu jsme tu šli do kabiny i v posledním utkání základní části a věděli jsme, že do úvodu druhého poločasu musíme jít stejně, jako jsme končili ten první. Jinak bychom mohli mít velký problém a právě tohle se nám minulé utkání vymstilo. Naštěstí jsme do druhé půlky vstoupili celkem slušně. Třetí čtvrtku jsme vyhráli 18-11 a vlilo nám to obrovskou energii do žil. Potom to bylo hodně o tom, že domácí vsadili na rychlou clonu na míč a střelu z dálky. Naštěstí jsme to zvládli a důležité bylo proměňování šestek v závěru, protože jsme měli 35 střílených šestek, což je hrozně moc. 27 jsme proměnili. Jsme strašně šťastní za to, jak jsme to zvládli. Jsme osmí a v play-off.“

Karel Forejt (trenér Lions Jindřichův Hradec): „Musím říct, že dnes si hosté výhru zasloužili. Měli obrovskou motivaci v podobě play-off a to se jim povedlo. Jak říkal Antonín, na začátku byla z nich cítit nervozita. My jsme toho chvíli využívali. Bohužel se pak projevilo, že jsme neměli svůj den. Musím to tak říct. Dneska jsme po nějaké sérii relativně dobře odehraných zápasů nepodali dobrý výkon a nevím, čím to bylo. Sluneta byla aktivní, dokázala si dojít pro fauly. Ten rozdíl v trestných hodech je velký. My jsme se těžko prokousávali do koše, tam když už jsme měli šanci na tutový koš, tak jsme nechtěli hrát kontaktně. Velmi špatná práce byla na obraném doskoku. 14 útočných doskoků Ústí není pro nás dobra vizitka. Stalo se. Budeme hrát dál, máme ještě 6 zápasů. Musíme se snažit - pokud možno hned na začátku play-outu - získat nějaký klid, abychom to neřešili všechno až na závěr. Budeme bojovat.“

Khristian Smith (křídlo SLUNETA Ústí): „Byl to těžký zápas pro oba týmy. Lions jednoznačně vedli v prvních minutách, asi proto, že to pro ně byl poslední zápas tady doma, ale udrželi jsme se blízko. Náš tým toho tuhle sezonu udělal hodně a nikdy jsme se nevzdali. Tak jako náš trenér to s námi nikdy nevzdal. Věděli jsme, o co hrajeme, a byl to velmi těžký zápas. Byli jsme v posledních minutách dobří v rychlých protiútocích a kvůli tomu jsme také zvítězili. Jsem strašně rád za tuhle výhru pro trenéra a pro tým. Jsme hrozně šťastní, že jsme v play-off.“

14 27 41 6 10 5 16 24 19 17 88 80

Lions už si jen připravují půdu pro play-out a při tom mohou pořádně zamíchat kartami postupujících do play-off. Ústí totiž zuby nehty drží před posledním kolem nadstavby osmou příčku a rozhodně by se radši ve čtvrtfinále utkalo s Nymburkem, než bojovalo v play-out. K jistotě musí Pandy zvítězit a poté se už nemusí ohlížet na zápas NH. Pokud však i počtvrté v této sezoně uspěje v duelu Lions s Pandami domácí tým, budou muset Pandy hodně fandit Orlům v duelu v Ostravě.

Dalibor Fait (forward Lions Jindřichův Hradec): „Ústí tento zápas nazvalo jako "Zápas roku". Je to pro něj důležitý krok a poslední šance dostat se do play-off. My mu však nedáme nic zadarmo. V domácí hale dokážeme dobře bránit, což podporujeme týmovým útokem. Chceme se soustředit na náš výkon a řídit tempo hry, zároveň nepustit do hry klíčové hráče Ústí. Samozřejmě k tomu budeme potřebovat podporu lidí z hlediště, která je vždy našim šestým hráčem.“

Stanislav Votroubek (forward SLUNETA Ústí): „První dva předpoklady (výhra s Brnem a prohra Ostravy ve Svitavách) dopadly dobře, teď už je to zase jenom na nás. Musíme do zápasu dát všechno, víme, že Lions mají nyní formu a navíc doma hrají ještě lépe. Mají taky několik zahraničních hráčů v kombinaci s několika zkušenými českými, a tak můžeme očekávat divácky zajímavý duel. Jako vždy bude rozhodovat obrana, nesmíme nechat Lions rozehrát a hlavně se vyvarovat našich několikaminutových výpadků, poněvadž s takovým soupeřem by se nám to nemuselo vyplatit a všichni víme, o co hrajeme.“