5.0

#7
6.0

Možný klíč k 7. příčce Turů

Svitavy udělaly další krok k historické sedmé příčce, když doma nedaly šanci v tabulce dotírajícímu Ústí (83-57). To čtyři kola do konce ztrácí na osmém místě jednu výhru, navíc má se sedmým Dekstonem horší vzájemné zápasy (1-3).

Vítěze tlačili Roseboro (20+8 doskoků), Smithson (19+7 doskoků) a Mickelson (13+7 doskoků), a byť byli horší ve ztrátách (24-17) i útočných doskocích (9-17), nadstandardně je podržela úspěšnost střelby (dvojky 36/22 – 48/19, trojky 20/6 – 20/1 a TH 29/21 – 27/16). Neproduktivní Pandy měli jako top skórera pouze 12bodového Thompsona.

Tuři nemohli 17 minut soupeře setřást ze hřbetu, ovšem během sedmi minut na přelomu poločasů unikli z 34-29 až na 54-34, když Slunetu pohřbila smršť ztrát, technických chyb a řady minutých střel. Dál už nebylo co řešit.

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „První zápas v základní části ve Svitavách i ten dnešní skončily podobným rozdílem. Druhé utkání bylo ale trošku jiné. My jsme do něj nevstoupili úplně dobře, protože domácí na nás zase vlítli. Nám trochu trvalo, než jsme se s tím porvali. Byli jsme ještě schopní se během prvního poločasu vrátit do zápasu, a byť jsme po něm prohrávali o 10 bodů, ještě nic nebylo rozhodnuto. Dalo se ještě o to porvat. My jsme si o tom nějakým způsobem promluvili. Samozřejmě naším deficitem byla v poločase střelba za 3 body (13/0). Byli jsme aktivní na útočném doskoku, měli jsme spoustu útočných doskoků, ale bohužel jsme to neproměnili v body. Druhá věc byla naše ztráty. Po nich zakládal soupeř rychlé protiútoky. Bohužel na začátku druhého poločasu se stalo, co se stalo, a přišli jsme o Michala Šotnara. Já doteď nevím, co se stalo. Nicméně jsme o něj přišli a dohrávali bez něj. Tým už nenašel žádnou sílu, ani mentální - na to, abychom takhle silnému soupeři byli schopní čelit, nebo se vrátit vůbec do zápasu. Za mě byla důležitý tři čísla. My jsme vyhráli na útočné doskoky 9-17, ale na body z druhých šancí jsme prohráli 10-8. My jsme opravdu nebyli produktivní v útoku. Domácí měli 24 ztrát, my jsme jich měli po strašně dlouhé době méně než soupeř (17), ale na body z rychlých protiútoků, které jsou většinou po ztrátách, jsme prohráli 26-8, takže ta naše efektivita, a to, co se stalo všechno okolo, to pramení v tenhle výsledek. Nám nezbývá, než se za týden dát do pořádku zdravotně a porazit Prostějov.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „To vítězství je přesvědčivým rozdílem. My jsme věděli, jak to utkání je velmi důležité. Já jsem tenhle týden udělal jednu netradiční věc, že jsem na dva dny odjel od družstva. Nechal jsem odpovědnost svému asistentovi, protože jsem cítil, že družstvo už je nemocné při pohledu na můj obličej. Když jsem přišel v pátek na trénink, tak jsem viděl zase rozzářené kluky, kteří se těší na sobotní zápas. Za tenhle týden velký kredit mému asistentovi, protože on to družstvo připravil naprosto skvěle. To družstvo bylo dneska hladovější. Samozřejmě ta čísla, která tady Tonda říkal, jsou strašlivá, ale pokud budeme mít pořád 20 ztrát, a budeme pořád vyhrávat, tak já nad tím přimouřím oči, protože minule jsme měli ztrát 13 a prohráli jsme. To jen tak na odlehčenou. Rozhodl náš přístup a energie. Byli jsme kompaktnějším týmem, že jsme si vyhověli na útočné polovině, hledali jsme otevřené střely. Já chci hráčům pogratulovat, ale chci na ně apelovat, aby zůstali nohama na zemi, protože pořád nás čekají ještě čtyři utkání.“

17 21 38 0 4 8 17 28 24 3 35 57

Absence Ústí: forwardi Votroubek (rameno) a Šmíd (viróza – nejistý start).

Klíčový zápas nadstavbové skupiny A2 je tady. Tuři ze Svitav chytili skvělou formu a před minulým kolem měli na kontě šest výher v řadě a vládli nižší nadstavbové skupině. Jenže pak přišla nečekaná prohra s Brnem a díky výhře Slunety se oba týmy srovnaly na stejné bilanci. Sluneta vydřela v minulém kole výhru nad Lions a vrátila se zpět do boje o první příčku v A2. Vítěz zápasu se výrazně přiblíží sedmému místu po nadstavbě a předpokládané čtvrtfinálové sérii s Pardubicemi namísto s Nymburkem. Tuři vedou na vzájemné zápasy 2-1, když po vyrovnané sérii v základní části ovládli první zápas v nadstavbě na hřišti Ústí jasně 61-75.

Stanislav Votroubek (forward SLUNETA Ústí): „Po špatném vstupu do nadstavby máme co dohánět a nemá cenu kalkulovat, co by kdyby. Tuři v závěru základní části mocně posílili a okamžitě se stali adeptem na vítězství ve skupině A2. My jsme naopak špatně načasovali formu a trochu se trápíme. Jsem rád, že jsme dokázali urvat vítězství s Lions, nyní musíme dokázat stoupající formu i venku. Největší nebezpečí u soupeře bude určitě rozehrávač Marko, cesta k vítězství bude tedy začínat u jeho obrany.“

Martin Bašta (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Nečeká nás vůbec jednoduché utkání. Ústí má kvalitní tým, ale přesto jdeme do utkání s tím, že chceme jednoznačně vyhrát, odčinit poslední domácí prohru před domácím publikem a vrátit se znovu na vítěznou vlnu. Zbývá už jen 5 zápasů, takže další domácí ztrátu si nemůžeme dovolit."

Atrakce utkání: soutěž v šestkách o pizzu z Pizzerie Art ve Svitavách a dárkovou tašku od společnosti Kozák.