8.0

#55
3.0

Tomanec uťal sérii Turů

Šestizápasová vítězná série Turů skončila trochu nečekaně v domácím zápase s Brnem. Hosté mají po výsledku 80:82 třetí výhru v řadě (a pátou ze 6 posledních zápasů) a jsou výhru od play-off.

Střelecky bohatou první čtvrtinu zvládli lépe domácí, kteří nasázeli 29 bodů a měli mírný náskok. V druhé desetiminutovce se ale Tuři střelecky absolutně trápili, dali jen tři koše z pole, celkem osm bodů a v poločase měli dvoucifernou ztrátu (37-48).

Divoký zápas pokračoval i po přestávce, kdy se domácí znovu střelecky chytili, dali 24 bodů, a hlavně díky osmi rychlým bodům v polovině třetího období se dostali zpátky do hry. Dokonce i srovnali a před poslední částí ztráceli jen tři body. Rozhodovat se tak muselo až v závěru. Šest minut před koncem bylo naposledy srovnáno a čtyři minuty před závěrem Mickelson posílal domácí naposledy do vedení. Na druhé straně rychle otočil Kozina a pak přišly velké chvíle Jana Tomance. Dvěma koši navýšil vedení hostů na pět bodů. Tuři ještě zabojovali a po Smithsonově trojce měl šanci srovnat půl minuty před koncem Marko. Zahodil však druhou šestku a třináct sekund před koncem trefil Tomanec klíčovou trojku. Slezák rychle odpověděl stejnou mincí, ale domácí už museli faulovat a Kozinovu druhou neúspěšnou šestku doskočil Křemen a bylo rozhodnuto.

Brňané sice byli výrazně horší v úspěšností střelby i ve ztracených míčích (13:19), ale ovládli zápas na doskoku, díky kterému měli více pokusů a měli šanci zvítězit.

Nejlepším střelcem vítězů byl Jan Tomanec s 15 body, po čtrnácti bodech přidali Ware s Křemenem. Křemen si navíc připsal i šest asistencí a dvanáct doskoků včetně klíčového útočného po nepřesné šestce Koziny v závěru. Tuři měli střeleckého lídra v Mickelsonovi, který nasázel 26 bodů, ale dvě minuty před koncem se vyfauloval a v závěru tak na hřišti chyběl. Na třinácti bodech se shodli v domácím dresu Roseboro a Vučica.

Zoran Helbich (trenér mmcité Brno): „My jsme věděli, kam jedeme, na strašně horký kurt. K týmu, který je teď úplně rozehraný. Samozřejmě, zásluhou tady kolegy Růžičky. Věděli jsme, že to bude peklo, že to bude těžký zápas, což se ukázalo. Pro fanoušky takový oříšek a pro nás trenéry další nějaké šediny. Myslím, že jsme dobře otevřeli první poločas. I soupeři se tam strašně dařilo, trefoval se, hrál fakt super. My jsme museli víc zatlačit na obranu. Zkusili jsme víc zatlačit na Marka, který je motor týmu, což se nám podařilo. Trošku jsme ve druhé čtvrtině riskovali, soupeř se netrefoval a dal jen osm bodů. Do druhého poločasu jsme šli s jedenáctibodovým náskokem, což byl rozhodující faktor zápasu. Druhý poločas jsme jakž takž kontrolovali. Měli jsme trochu chyb v obraně, především od Mikuliče. Strašně jsme si přáli vyhrát a vyhráli jsme. Neříkám, že zaslouženě. Mohla tam padnout jedna trojka a vyhrály by Svitavy. Jsem strašně šťastný. Chci poděkovat hráčům za skvělý výkon a bojovnost.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Utkání rozhodla zejména druhá čtvrtina. My jsme vyhráli tři čtvrtiny a prohráli jsme tu druhou o 18 bodů, což je strašně moc při vyrovnanosti těchto kádrů. Samozřejmě v druhé půli jsme se vrátili, ale nikdy jsme nedokázali získat takové to „momentum“, nějakou větší bodovou šnůru, abychom šli přes Brno, což je velká škoda. Leč za druhý poločas hráčům nemůžu vytknout vůbec nic. Bohužel jsme první poločas prohráli o 18 doskoků, kdy Brno jich mělo 30 a my pouze 12, celkově to bylo 49-29, což je strašně velký rozdíl. Tam bych hledal největší příčiny, protože tady se stalo třeba tři minuty před koncem, že soupeř měl ne druhou, ne třetí, ale čtvrtou šanci na skórování, a to je strašně moc. A v neposlední řadě chci říct, že rozhodla spousta detailů, kdy nedotáhneme akci košem s faulem, pak jdeme na šestky, nedáme jednu šestku, Roman Marko je měl 8/4, což je velká škoda, protože v klíčových momentech by právě třeba tyhle body byly do plusu pro nás do koncovky. Nakonec jsme 30 vteřin před koncem měli šestky na vyrovnání, nepodařilo se, dostali jsme trojku z posledního útoku a pak už to bylo vabank. Sice jsme stahovali mocně, ale na víc to nestačilo. Musíme si zápas rozebrat a zase se trošku zkoncentrovat. Každá série někdy končí, nám skončila dneska, ale pořád máme všechno ve svých rukách a já pevně věřím, že to máme dál dobře rozehrané.”

16 27 43 1 13 8 18 20 20 9 79 82

Absence Brna: křídlo Pumprla (zranění v dolní část těla), rozehrávač Jimramovský (zranění v dolní část těla).

Tuři zatím absolutně vládnou nadstavbové skupině A2 a jsou druzí (respektive osmí) jen kvůli menšímu počtu odehraných zápasů než Ústí. Jejich šestizápasová šňůra výher se v sobotu může opět protáhnout.

Brňané však v posledních zápasech chytili také velmi slušnou formu a nebudou chtít Turům dát vůbec nic zadarmo. V nadstavbě vyhráli třikrát ze čtyř zápasů, ale také jejich jediná prohra přišla zatím v jediném venkovním utkání A2. Jestli tedy chtějí myslet na postup do play-off, musí prokázat herní kvalitu i na hřišti soupeře.

Pavel Slezák (guard DEKSTONE Tuři Svitavy): „Brňané mají kvalitní cizince a pár dobrých Čechů. Jsou hodně nevyzpytatelní, když je necháme rozehrávat, tak nás můžou potrápit. Jestli budeme hrát to, co doteď, tak myslím, že bychom je měli porazit. Klíčem k úspěchu bude dobrá obrana a eliminovat naše ztráty, kterých máme v každém zápase strašně moc. Musíme si dát na pozor na jejich klíčového hráče Kevina Ware. Zápasy s Brnem už nijak speciálně neprožívám. Už to není to Brno, které bývalo. Je ale vždycky příjemné, když se hraje v Brně. Vždycky se na ty zápasy těším.“

Zoran Helbich (trenér mmcité Brno): "Čeká nás další obtížné utkání, navíc s aktuálním lídrem skupiny A2 (podle bilance). Svitavy se během vánočních svátků dost posílily, a i když je aktuální bilance v sezoně 2-0 pro nás, tehdy to byl úplně jiný tým. Respektujeme proto jejich sílu, ale i my máme za sebou několik úspěšných zápasů, ze kterých můžeme čerpat energii. Už jednou se nám podařilo svitavskou Střelnici "vykrást" a o to samé se chceme pokusit i nyní."

Atrakce utkání: soutěž v šestkách o pizzu z Pizzerie Art ve Svitavách, dárková taška od společnosti Kozák.