4.0

#7
4.0

Tuři vezou výhru z Ústí

Svitavy prokázaly v Ústí v úvodním zápase nadstavbové skupiny A2 výbornou formu z posledních týdnů a po jasném průběhu zvítězily 61-75. Tuři většinu času vedli, měli zápas pod kontrolou a zaslouženě zvítězili. Výhra je přiblížila na rozdíl jednoho vítězství od první příčky v nadstavbě A2.

První čtvrtina důležitého střetnutí ještě vyšla domácím, kteří ubránili Tury na šestnáct bodů a drželi nejtěsnější vedení, pak už se ale začali prosazovat hosté. Nutili Pandy střílet těžké střely z dlouhé vzdálenosti a vyráželi do nebezpečných rychlých protiútoků. Ke zlepšenému útoku se přidalo i efektivní využívání zónové obrany a úspěšná čtvrtina přinesla hostům poločasový sedmibodový náskok.

Druhý poločas se odehrával ve stejném duchu jako druhá čtvrtina, když se domácí mocně snažili srovnat skóre, ale v důležitých chvílích se dopustili chyb a povolili soupeři jednoduchý koš z rychlého protiútoku. Před poslední desetiminutovkou byl i tak ale rozdíl jen šest bodů a schylovalo se k vyrovnané koncovce. Tu však hosté rázně odmítli, zvýšili náskok nad deset bodů a závěr si pohlídali.

Domácí kromě devatenácti ztracených míčů srazila i bídná střelba trojek (22/3) a horší dvojky (43 procent proti 55 soupeře). Slunetě nepomohlo ani třináct útočných doskoků. Nejlepším střelcem utkání byli dvaadvacetibodový Mickelson v dresu vítězů a domácí Pecka, který navíc přidal i šestnáct doskoků a tři zisky a byl lídrem svého týmu. Turům pomohly k výhře i nové posily - Slezák dal 13 bodů, Marko ve svém prvním zápase nastřílel za 33 minut deset bodů a přidal čtyři asistence. Pandám nestačilo kromě skvělého výkonu Pecky 13 bodů Thompsona a jedenáct Abercrombieho.

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Pro nás to bylo stěžejní utkání, pakliže chceme splnit cíl, co jsme si v šatně dali, a to být po nadstavbové části na 7. příčce. Pokud bychom zde neuspěli, byla by Sluneta už 3 vítězství před námi a při 9 zápasech by pro nás bylo hodně těžké dohánět toto manko. My jsme sem jeli se zdravým sebevědomím a od první do poslední minuty jsme velmi dobře plnili taktický plán na obranné polovině, až na několik momentů, a udrželi jsme Slunetu na 61 bodech, což je velmi dobrá práce. V útoku jsme se trochu trápili se střelbou zvenku, ale zase jsme si výborně pomohli obranou a pak jsme vyráželi do dobrých brejků a zápas jsme zlomili v poslední pětiminutovce.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí nad Labem): „To samé, co si řekli v šatně hosté, jsme si řekli i my a bylo jasné, že toto utkání je z tohoto pohledu klíčové nebo hodně důležité, byť je první z těch deseti. My i přesto, že jsme nepředváděli ideální výkon, jsme se někdy ve třetí čtvtině dostali zpátky do hry, byli jsme schopni, vyrovnat se Svitavám, ale v důležitých okamžicích přicházely naše hloupé ztráty. Je to pořád dokola a mě už to nebaví. To už se pak dají tyhle rozhovory předtočit. V prvním poločase jsme předskakovali na clonách, měli jsme tam nějaké problémy v rotacích a výsledkem toho bylo 6 nebo 7 jednoduchých košů soupeře a to je za stavu 31:37 hodně. Do druhého poločasu jsme to změnili, chodili jsme kolem clon spodem a nemyslím si, že 75 obdržených bodů by bylo něco hrozného. Nicméně jsme poztráceli 19 míčů a z toho je 10 úplně hloupých a stupidních, kdy soupeře posíláme samotné do koše. Na druhé straně, my když získáme balon, tak pro nás jsou ty rychlé protiútoky za trest. Děláme v nich špatná rozhodnutí, tady je napsáno, že jsme dali 5 bodů z rychlých protiútoků, já si ale žádný nevybavuju. A další věc byla naše trojková střelba - my začneme zápas pěti vystřelenými trojkami, kdy já bych při zkušenosti některých hráčů čekal, že když vidí, že třetí trojka není úspěšná, tak někdo z nich zkusí nájezd a jít si pro faul nebo vytvořit nějakou přesilovou situaci. Stále je to stejný obrázek - my když se netrefíme z dálky, tak jdou hlavy dolů a my prostě nehrajeme.“

5 28 33 1 10 12 16 23 21 22 78 75

Absence Ústí: forward Votroubek (rameno), křídlo Bosák (lýtko – nejistý start).

Souboj o dvě postupová místa z nadstavbové skupiny A2 se rozehraje netradičně v úterý v Ústí, kde místní Pandy přivítají před kamerami ČT Sport rozjeté Tury ze Svitav. Domácí Sluneta sice uzavřela základní část třemi porážkami v řadě a přišla o šanci dostat se do A1, v posledním kole však zle zatápěla silnému Děčínu. Na palubovce Válečníků hostující borci dlouho vedli a zápas ztratili až v samotném závěru. Dokázali si tak, že mohou hrát s každým. Jako asi každý tým by se chtěli vyhnout v prvním kole play-off Nymburku.

To Tuři jsou možná v nejlepší části své sezony, když na rozdíl od svého soupeře vyhráli své dva poslední zápasy. Po výhře na palubovce trápícího se Prostějova zdolali hráči Svitav doma trochu nečekaně v posledním zápase základní části i silný Kolín. Navíc se po dlouhých průtazích konečně k týmu naplno připojil rozehrávač Roman Marko, který sezonu začal v Prostějově. Aktuální lídr celé soutěže v asistencích by měl Turům pomoci vzhůru a jeho rozehrávačský souboj s Michalem Šotnarem může být ozdobou úterního duelu. První dva vzájemné letošní duely skončily vždy výhrou domácího týmu.

Michal Šotnar (rozehrávač SLUNETA Ústí nad Labem): „V posledním zápase jsme předvedli jeden z nejlepších letošních výkonů, a i když to nestačilo na vítězství, tak to bylo důležité pro naši psychiku do nadstavbové části, letos jsme dokázali doma potrápit nejednoho favorita a skupinu A2 chceme určitě vyhrát, takže musíme vyhrávat doma a k tomu přivézt nějaké body i z venku. Posílení Tuři budou hodně těžký soupeř, Pavel Slezák dobře zapadnul a Jelínek hraje také ve velké pohodě. Naše obrana bude klíčem k úspěchu, když necháme soupeře rozstřílet, mohlo by se utkání zvrhnout k přestřelce, a to by se nám nemuselo vyplatit.“

Bryan Smithson (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Myslím, že jsme proti Kolínu odvedli skvělou práci. Sobotní vítězství dodá každému potřebné sebevědomí, které budeme proti Ústí potřebovat. Chceme navázat na slušný výkon proti Kolínu a pokusit se vyhrát.“

Roman Marko (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): "Cítím velkou úlevu, že můžu konečně nastoupit. Do teď jsem mohl klukům jenom fandit z tribuny. Byly to větší nervy, než kdybych byl na hřišti. Mrzelo mě, že jsem klukům nemohl pomoct, především v zápase proti Prostějovu, kam přijelo hodně svitavských fanoušků, kteří nám vytvořili téměř domácí prostředí. Zápas se bude vysílat v televizi, ale pro mě to nehraje velkou roli. Těšil bych se na každý zápas stejně. Budu připravený a správně nadržený. Jsem sám zvědavý, co ta pauza se mnou udělala. Poslední zápas jsem hrál 17. prosince, pokud nepočítám All-Star Game. Samozřejmě, že jsem vypadl ze zápasového rytmu, každopádně ale na hřišti nechám sto procent!"