39

9
16

Ústí nestačilo na skvělého Lipkinse

Hráči Ústí si u Vajgaru připsali nepříjemnou porážku (88-84) v boji o nadstavbovou skupinu A1. V souběžně hraném zápase totiž USK zdolal doma Pardubice a před vzájemným soubojem s Vysokoškoláky tak Sluneta na svého soupeře ztrácí jednu výhru.

Pandy předvedly u Vajgaru nepovedený výkon, když si připsaly šestnáct ztracených míčů oproti devíti soupeře, z čehož vyplynulo hned 26 bodů domácích. Hostům se nedařilo ani v obraně, když inkasovali jedenáct trojek.

Zápas jako na houpačce nabral na obrátkách hned v úvodu. Hosté do něj vlétli plni energie a hlavně díky 11 bodům Thompsona vedli po deseti minutách 14-25. Druhá desetiminutovka se však nesla ve znamení střelecké pohody domácích, a i když se nepodařilo náskok Ústí úplně stáhnout, náznak lepšícího se výkonu tam byl.

Ve třetí čtvrtině jako by byli na hřišti jen domácí. Pandy ztrácely míč za míčem a Lions postupně ukrajovali z náskoku, až se dostali do vedení, které si donesli i do poslední čtvrtiny.

Klíčové pak byly první minuty posledního období, protože Lions se trefili z dálky a utekli soupeři na jedenáct bodů. Zoufalý pokus Pand o obrat pak gradoval snížením Pecky 40 sekund před koncem na 84-82, ale Lipkins pak košem a dvěma šestkami korunoval svůj výborný výkon a rozhodl o výhře Lions.

Americký playmaker se stal s 28 body střelcem večera, k tomu přidal i po šesti doskocích a asistencích. Sedmnáct bodů přihodil Brooks a patnáct Zuzák. Sluneta měla oporu hlavně v Thompsonovi (21) a Šotnarovi (18), nikdo další se k nim však střelecky nepřidal.

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): “14 dní se pereme se zdravotními problémy, tím se ale nechci vymlouvat. Tento týden to gradovalo a nebyli jsme schopni trénovat 5 na 5. Standa Votroubek nám pravděpodobně nepomůže dva měsíce, už 14 dní máme v šatně virózu. Dnes jsme si však nějaké věci řekli, jasně jsem kluky připravoval na to, že hra soupeře bude zejména v útoku stát na třech hráčích – Lipkinsovi, Brooksovi a Zuzákovi. Ti hráči nám dali kolem 60 bodů z 88, což je strašně moc. Výborně jsme však do utkání vstoupili, až jsem byl překvapený. Samozřejmě jsme věděli o posledním zápase soupeře v Pardubicích, kdy Hradec prohrál tak, jak prohrál. Věděli jsme, že to bude mít v hlavách. První čtvrtina tak byla super. Následné čtvrtiny - s tím se už ale tady nedá vyhrát. Co bych však ze statistik vypíchnul, je 26 bodů domácích z rychlého protiútoku. Bavíme se o tom posledních x zápasů. V útoku špatným spacingem poztrácíme mnoho míčů a nahráváme tím soupeřům k jednoduchým košům. A to nás dnes stálo výhru, je zde rozdíl 21 bodů. Byť to bylo pouze o 4 body, Hradec si výhru zasloužil.“

Karel Forejt (trenér Lions Jindřichův Hradec): “Souhlasím s tím, že jsme si výhru zasloužili za nezměrné úsilí po 3 čtvrtiny. V prvním poločase jsme trpěli aktivitou vysokých hráčů soupeře. V poločase byl rozdíl pouze v TH, soupeř si chodil pro fauly a mělo o 8 víc daných TH. My jsme chtěli hrát do velkých hráčů, aby se dostali do problémů s fauly, což bylo klíčovým faktorem zápasů. Všichni, co se dostali na hřiště, chtěli vyhrát. Souhlasím, že nad námi byla i deka z Pardubic. Body jsou však doma a já jsem za ně strašně rád. “

14 25 39 2 13 3 16 26 22 5 83 84

Absence Ústí: křídlo Igrutinovič (viróza, nejistý start).

Další extrémně důležitý zápas ohledně postupu do nadstavbové skupiny A1 se odehraje u Vajgaru. Lions už se do A1 zřejmě nedostanou, mohou však výrazně ovlivnit souboj o postup. Ústí totiž potřebuje v Jindřichově Hradci urvat výhru, která by jej potenciálně mohla posunout před USK před jejich vzájemným soubojem v příštím kole.

Lions se nacházejí ve složité situaci. Nadstavbová skupina A1 je už pro ně spíše teorií než realitou, ale potřebují co nejvíce zlepšit pozici pro boj o sedmé, případně osmé místo, aby nechyběli v play-off. V lize prohráli dvakrát za sebou a naposledy v Pardubicích schytali 112 bodů. Doma však podávají lepší výkony a můžou jít do duelu s Ústím bez respektu.

První vzájemný zápas letošní sezony nabídl ofenzivní přestřelku, v níž kralovali hráči Slunety poměrem 98-84. Pokud by tolik bodů viděli fandové v sobotu, nikdo by se asi nezlobil.

David Šteffel (centr SLUNETA Ústí): „Zápas s Brnem jsme sice vyhráli, ale moc dobře si uvědomujeme, že vyhrál šťastnější tým. Nefungovala nám obrana a to musíme v zápase s Lions rozhodně zlepšit. Navíc hrajeme venku a jde nám o hodně, musíme podat naprosto koncentrovaný výkon.“

Radim Valcha (sportovní ředitel Lions Jindřichův Hradec): "Ústí je nyní velmi nebezpečným týmem, vrátil se Michal Šotnar, který dokáže výborně organizovat svůj tým. Náš soupeř je na každém postu velmi nebezpečný, a hráči jako Smith či pivoti Pecka s Abercrombiem nemohou mít příliš volnosti. My jsme zapomenuli na nepovedený zápas v Pardubicích a na domácí palubovce chceme urvat výhru."

Terrell Lipkins (rozehrávač Lions Jindřichův Hradec): "Chceme získat sedmou výhru, nic jiného z tohoto zápasu nebereme. Ústí je velice kvalitní tým, my však doma hrajeme dobře a já věřím, že fanoušci nás dotáhnou k výhře."