10.0

#21
2.0

Ztráty, ztráty a - ztráty

Dohra 17. kola pro Slunetu začala jako ve zlém snu – nymburský lídr Sant-Roos, vracející se do ligového oběhu poprvé od 3. prosince, trefil otevřenou trojku a po ztrátě domácího Thompsona dal z brejku koš s faulem. Další dvě ztráty domácích mistr nepotrestal, ale pro změnu dvakrát snadno skóroval zpod koše. Jen si SLUNETA vzala timeout, přišla driblérská ztráta Šmída a vzápětí po ní Smithe, kdy už druhý zisk zapsal kapitán hostů Welsch.

Prvotní díru 2-14 však Pandy dokázaly ještě zacelit, když se poprvé po téměř třech měsících objevil ve hře rozehrávač Šotnar. Jeho parťáci se trefami z dálky přiblížili až na 14-18, ale poslední dvě a půl minuty sedmiztrátové první čtvrtiny už opět neskórovali. Hosté si tak udrželi mírný náskok, který od stavu 18-22 v klíčové pětiminutovce zápasu (s dalšími 4 pandími ztrátami) rozšířili na 18-39, čímž dali domácím šach mat.

Nymburk měl v půli (29-49) při 13 ústeckých ztrátách 11 zisků a veden 11bodovým Sant-Roosem zapsal o 12 střel z pole víc a také 17 bodů z brejků proti nule soupeře. Po 40 minutách to bylo 18 zisků z 21 ztrát a 33 brejkových bodů. A do obruče mistr posadil i 11 trojek.

Vítězové měli pět dvojciferných střelců (Hass 14, Sant-Roos, Kříž, Allen po 13, Simpson 12+10 doskoků), domácí jen dva (Pecka 14, Abercrombie 10).

Konečný výsledek 57-100 pro SLUNETU neznamená katastrofu. Na šestý Prostějov ztrácí stále jedinou výhru a ve zbývajícím programu má i při potížích Orlů řešitelnou cestu směrem k dobytí bran A1: venku Ostravu, Lions a Děčín, doma pak Brno a USK.

10 30 40 4 26 18 7 18 13 38 145 100

Kooperativa NBL nespí ani před koncem roku, a proto se už den po All-Star Game na ústeckých prknech chystá další velký svátek – přijíždí mistr z Nymburka a Sluneta, bojující nyní především s Prostějovem o nadstavbovou skupinu A1, musí vrhnout do boje všechny síly i všechny své muže. Poprvé od 7. října by měl být kouči Pištěckému k dispozici i rozehrávač Michal Šotnar.

Řada hráčů Nymburka se na sever Čech vrací po čtvrteční děčínské All-Star Game, a bude tak po vánoční pauze alespoň o píď rozehranější než ostatní spoluhráči. Obhájce trofeje bude po čase vyhlížet trochu klidnější zápas, než byly ty v Pardubicích a Děčíně, domácí publikum však bude doufat v pravý opak a bitvu do poslední držby míče.

Středočeši v posledních čtyřech zápasech dali třikrát 83 bodů (jednou včetně prodloužení) a jednou jen 81, což značí, že po „stovkových“ kanonádách z první fáze sezony se už soupeři, zejména ti z horních pater, dokázali lépe adaptovat na nymburskou hru. Velkým faktorem byla i absence rozehrávače Sant-Roose, který by ale v Ústí již měl být připraven.

SLUNETA musí doufat, že si proti nátlakové obraně hostů nevybere svůj další (už šestý) dvacetiztrátový zápas sezony. Jedině tak může držet soupeře na uzdě, k čemuž bude potřebovat i takticky vedený útok dováděný k vysokoprocentním zakončením a trestným hodům. Pandy musí k úspěchu rovněž bojovat o každý doskok a volný míč. Pokud by doskakovaly jako v posledních třech zápasech (26, 33, 21), velkou šanci by neměly.

Stanislav Votroubek (forward SLUNETA Ústí): „Zápas s Nymburkem je vždy specifický, na jedné straně všichni vědí, jak to s největší pravděpodobností dopadne, ale každého zároveň zajímá, jak se s tím popereme my. Nám nezbývá nic jiného, než zastavit rychlé protiútoky Nymburka a připravit se na velmi tvrdou a kompaktní obranu soupeře. Musíme se soupeřem zůstat co nejdéle v bodovém kontaktu a nepustit ho do trháku. Chceme odehrát dobré utkání a zakončit rok 2016 dobrým výkonem.“