30.0

#7
10.0

Tuři zničili Lions

Tuři ze Svitav potvrdili výbornou formu z posledních týdnů, když zvítězili v osmém z posledních devíti duelů a jasně zdolali Lions 94-75. Domácí nakročili k výhře hned v první desetiminutovce, kterou ovládli 28-16, a od té doby měli zápas pod kontrolou. Ve druhé čtvrtině náskok vzrostl na sedmnáct bodů, po poločase nad dvacet, domácí točili sestavou a v pohodě drželi náskok.

Lions spáchali osmnáct ztrát oproti pouhým deseti chybám domácích a hosté byli i výrazně horší ve střelbě. Nestačili hlavně při střelbě za dva body, kde dovolili Turům proměnit dvě třetiny pokusů a sami se dostali jen na 45 procent. Tuři kralovali i v brejcích, kde získali dvacet bodů.

Top střelcem vítězů byl rozehrávač Marko s 19 body a deseti asistencemi, Mickelson přidal také double-double za 16 bodů a dvanáct doskoků. Lions nestačilo 23 bodů Brookse, k němu a dvojici Tawiah – Zuzák (11 a 10 bodů) se už nikdo další nepřidal.

Karel Forejt (trenér LIONS Jindřichův Hradec): „Kdo tady byl, viděl, že snad kromě jednoho momentu, kdy jsme se dostali na rozdíl pro nás sympatických osm bodů, kde jsem trošku věřil, že bychom mohli domácím znepříjemnit život, nám soupeř prakticky po celý zápas nedal šanci myslet na vítězství. Aspoň já to tak cítil, i když jsem věřil na nějaký zázrak. Jsem zklamaný z našeho výkonu, protože jsme nehráli jako tým. Začali jsme naprosto tragicky. Udělali jsme hned na začátku dvě ztráty. My nejsme tým, který ztrácí moc míču, ale dneska? Hned na začátku během 2 a půl minuty 4 ztráty, do poločasu 9. Špatné! Ten tým působil, jako když spolu hraje krátkou dobu. Dokonce se tam udělali nějaké skupinky. Z toho jsem opravdu rozčarovaný. Máme velmi krátkou dobu na to se opět dát dohromady. Vrátím se k tomu, co je dneska realita. Svitavy jsou někde jinde, než jsme my. My pokud s nimi hrajeme vyrovnaný zápas, tak to je jenom doma. Při té naší venkovní neúspěšnosti si myslím, že momentálně na Svitavy nemáme.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Musím říct, že sice venkovní bilance Lions není příznivá, protože vyhráli jenom jedno venkovní utkání v sezoně, ale to, co říkal trenér hostí, já na těch videích nevidím. Naopak vidím tým, který má jeden z nejlepších týmových duchů. Jsou týmy, které se při skore minus 12 složí, a nedokážou čelit tlaku, a to Lions nejsou. Já jsem na to apeloval. Apeloval jsem na to v poločase, apeloval jsem na to po třetí čtvrtině, a jsem za to rád, že hráči si to vzali k srdci. Dneska na obranné polovině odvedli výbornou práci Roman Marko a Pavel Slezák, protože Brooks dal sice 23 bodů, ale to bylo v době, kdy bylo všechno rozhodnuto. To mě už ani nijak netížilo na srdci. Pavel Slezák na něm odvedl dobrou práci. Pokud se nepletu, tak po třech čtvrtinách byl na 6 nebo 7 bodech. Dneska byl zásadní rozdíl na pozici rozehrávače. Roman Marko jednoznačně táhl náš tým a vymazal Lipkinse. V útoku byl kreativní, dal 19 bodů, měl 10 asistencí, zapojil všechny obvodové hráče a pivoty. Výborně jsme běželi do rychlého protiútoku. Po dlouhé době jsme na 10 ztrátách. My jsme v přechodové fázi dělali spoustu laciných chyb, takže dneska si asi všichni zasloužíme dobrou večeři, protože jsme udělali jenom 10 ztrát. A to si nepamatuju u družstva od listopadu, co jsem u něj.“

14 23 37 4 8 3 18 22 22 8 65 75

Tuři zvítězili v 7 z posledních 8 utkání a standardně by měli být v tomto duelu jasným favoritem. Jenže nedávné zaváhání s Brnem pro ně musí být velkým varováním. Vítězstvím nad Lions už by se mohli na dosah přiblížit sedmému místu, které by bylo jejich novým klubovým maximem. Motivace však nechybí ani Lions, kteří ještě bojují o stopové naděje na play-off, od něhož jsou nyní vzdáleni dvě výhry. Proti nim však hovoří chudá venkovní bilance. Uspět v této sezoně dokázali pouze na palubovce Prostějova.

Tomáš Teplý (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Čeká nás opět velmi těžký zápas. Poslední utkání skupiny A2 budou velmi důležitá, takže je musíme zvládnout. Jindřichův Hradec je velmi nepříjemný soupeř, který se už postaral o pár překvapení. Především si musíme dát pozor na trojici Lipkins, Brooks, Zuzák. Potřebujeme omezit jejich body, pohlídat si jejich doskok a v klidu si dojít k vítězství.“

Karel Forejt (trenér Lions Jindřichův Hradec): „Čeká nás další pokus o prolomení černé venkovní série a v cestě nám stojí nejlepší tým skupiny A2. Pokud chceme živit ještě naději na účast v play-off, musíme v tomto utkání uspět. Naším cílem je převést herní pohodu z domácích utkání i na venkovní palubovku a s pomocí zlepšené obrany se pokusit zaskočit favorita. Důležitým faktorem bude souboj pivotů pod oběma koši.“

Atrakce utkání: soutěž v šestkách o poukaz na kebab v hodnotě 100, 200 a 300 korun.