43

9
18

Brooks vystřelil pro Lions výhru

Lions znovu potvrdili, že doma podávají daleko lepší výkony než na hřištích soupeře, když zdolali Ostravu 89:82 a o kousek tak vylepšili své vyhlídky na dobytí břehů play-off.

V divoké úvodní čtvrtině domácí brzy nabrali devítibodovou ztrátu, kterou ale okamžitě smazali, když nedovolili svému soupeři tři minuty skórovat a sami dali rychlých dvanáct bodů. Celkově natáhli šňůru až na 21:4 a po první čtvrtině měli mírný náskok.

Druhá desetiminutovka byla o poznání vyrovnanější, když si domácí udržovali náskok mezi třemi až osmi body, a hosté se snažili stahovat skore. V poločase tak díky Painterovi s Canadou ztráceli jen čtyři body.

Pro duel byla klíčová třetí čtvrtina, kterou domácí Lions ovládli poměrem 30:19. Do druhého poločasu vlétli rychlými deseti body v řadě a poté už ve třetím období jen udržovali náskok ve dvouciferných číslech. Hosté se ale nevzdali a až šestnáctibodovou ztrátu začali v poslední čtvrtině hlavně díky Painterovi mocně stahovat. Nejblíže byli osmdesát sekund před koncem na šesti bodech po koši Riewera, ale domácí si z šestek závěr pohlídali.

Ostravu srazily kromě nepovedené třetí čtvrtiny hlavně ztracené míče. Osmnáct ztrát oproti devíti chybám Lions bylo klíčovou statistikou zápasu, když navíc domácí využili soupeřových zaváhání hned ke 23 bodům. Hostům tak nepomohla ani mírně lepší střelba, ani lehká převaha v doskakování.

Střelcem večera byl jednoznačně domácí guard Brooks, jenž zatížil konto Ostravy 27 body. Dal čtyři trojky z devíti pokusů a hlavně trefil všech jedenáct šestek. Nejvíce mu sekundoval sedmnáctibodový Lipkins a do dvouciferných čísel se dostal ještě Tawiah s 13 body. Ostrava měla svého lídra v pivotovi Painterovi, který k patnácti bodům přidal i stejný počet doskoků. Na stejný počet bodů se dostal i Riewer a o bod méně měl na kontě Petr Bohačík.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Pokud jsme chtěli hrát o play-off, nemohli jsme dostat 89 bodů. Dneska katastrofická obrana hlavně ve třetí čtvrtině. Dostali jsme 30 bodů a takhle se nebojuje o play-off. Nechali jsme opět rozehrát Brookse, jako každý zápas. Dal nám skoro 30 bodů, i když jsme na něj upozorňovali. S tím, že jsme nastoupili do utkání, že to dostaneme zadarmo jako v Prostějově. Druhý poločas byl katastrofou, kdy jsme nebránili a ztráceli míče. Hlavně rozehrávači měli osm ztrát dohromady a všechno to bylo o tom, že Hradec najížděl a vyhledával volné hráče na perimetru, následně proměňoval a tím se dostal do laufu. Protože jsme nebránili, tak jsme prostě prohráli. Kdybychom bránili, tak bychom nedostali 90 bodů. S takovýmhle výkonem jsme ale neměli šanci vyhrát.“

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Kluci si za tento výkon výhru zasloužili. Měli maximální bojovnost, i když tedy na nás spadla jistá deka, způsobená dvěma těžkými porážkami v Ostravě, kde jsme dvakrát prohráli o 20 bodů a měli jsme velký respekt. Respekt z trojkopalby Ostravy a tu jsme, můžu říct, dnes eliminovali, co se týče nějakých pokusů. Dali jsme si pozor oproti minulým utkáním, ale zase soupeři vylítly body z vymezeného území a to na 42 bodů. To Ostravu drželo ve hře. Dostali jsme fůru jednoduchých košů, kdy se Ostravským odrazil třetí až čtvrtý míč přímo do ruky, a dali nám velice šťastně úplně lehký koš. Dneska vyhrál bojovnější tým. My jsme vítězství víc chtěli a to asi rozhodlo.“

13 30 43 0 13 6 18 19 23 3 85 82

Netradičně už ve čtvrtek se rozehraje šesté kolo nadstavbových skupin. V A2 dojde na střet posledních Lions s devátou Ostravou. Lions sice padli ve čtyřech z pěti dosavadních zápasů v nadstavbě a spadli až na poslední příčku, ale také odehráli tři z pěti zápasů venku, kde se jim tolik nedaří a zdaleka nejsou tak silní, i když v minulém kole zle zatápěli Pandám v Ústí. To platí i pro zatím poslední vzájemný zápas s NH, který prohráli jasným rozdílem, ale byl právě na hřišti Ostravy. Doma jsou Lions výrazně lepším týmem, a jestli si chtějí udržet naději na play-off, musí zvítězit.

Ostrava naopak v nadstavbě chytila lepší formu než po celou dobu základní části a z pěti zápasů našla pouze jednou přemožitele, a to před deseti dny se Svitavami. Z této porážky se však už Ostravané vzpamatovali, když v minulém kole přivezli výhru z Prostějova. Na Lions si budou věřit, protože je zatím letos dvakrát jasně porazili a jednou jen těsně nedotáhli velký obrat a padli o dva body.

Karel Forejt (trenér Lions Jindřichův Hradec): „Do utkání jdeme s jednoznačným cílem urvat devátou výhru. Respektujeme sílu Ostravy, ale do utkání jdeme s maximálním odhodláním vylepšit naši dosavadní bilanci. Pozor si budeme muset dát především na ostravskou trojkopalbu a zároveň klíčová bude zlepšená práce pod oběma koši.“

Dan Klímek (křídlo NH Ostrava): „V poslední době se náš tým dostal do herní pohody a věřím, že přivezeme domů dva body. V posledních dvou utkáních jsme Hradec porazili rozdílem 20 bodů, ale to teď nic neznamená. Domácí totiž hrají na své palubovce mnohem lépe a my musíme být koncentrovaní od samého začátku až do konce.“