11.0

#21
3.0

Pandy si zkomplikovaly postup

Ostrava doma zničila Ústí a zamotala boj zejména o poslední postupovou příčku do play-off. Výhrou 94-72 totiž nejenže dorovnala soupeře na osmém místě, ale nyní má i lepší bilanci ze vzájemných zápasů (2-2 a +5).

Na Pandách se možná podepsal náročný program posledních dní, když je po nedělní bitvě s Prostějovem čekala jen jednodenní pauza a následné náročné cestování ze severu Čech až do Ostravy. V první čtvrtině bylo ještě s hosty vše v pořádku a skore bylo vyrovnané, ale klíčovou druhou desetiminutovku domácí v čele s pivotem Painterem ovládli 26-12 a získali do druhého poločasu náskok patnácti bodů.

Úvod druhého poločasu nabídl pokus Pand o obrat, který ale domácí odrazili dobře načasovanými střelami, a naopak náskok zvyšovali. Ostravané věděli, že potřebují zvítězit alespoň o osmnáct bodů, aby si pro sebe získali výhodu v případě stejné bilance po základní části, a to se jim nakonec podařilo, i když hosté zkoušeli v závěru vytáhnout obranu a snížit rozdíl.

Hosté dobře doskakovali, ale výrazně hůř stříleli hlavně za dva body, dostali se jen k osmi trestným hodům a ztratili o čtyři míče více. Ostrava navíc kralovala v rychlém protiútoku, na body z něj vyhrála 24-0! Deshawn Painter byl nejlepším střelcem zápasu s 22 body, dvacet přidal Mays a třináct Bratčenkov. Hosté se spoléhali na Abercrombieho, jenž nastřílel 15 bodů, po třinácti vsítili Šotnar s Peckou (do půle jen 2). Druhý nejlepší ligový doskakovač Pecka si připsal i 11 doskoků, a tedy další double-double.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „My jsme vstoupili do zápasu výborně ofenzivně a strašně defenzivně. S příchodem Mayse se změnila hra na naší obranné polovině a výsledkem toho bylo jen 12 bodů soupeře ve druhé periodě. Tam byl základ toho, že Ústí porazíme o těch 18 bodů, i když jsme se o tom s kluky nebavili. Když jsme vedli o 15 bodů, tak jsme si ale řekli, že už to nechceme pustit. Myslím, si že na obranné polovině jsme to uválčili o těch potřebných 18 bodů. Gratulace klukům, já jsem spokojený a jen tak dál.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Není to tak dlouho, co jsme zde seděli v obrácené situaci. Největší rozdíl v zápase byl v přístupu. A to od začátku až do konce. Jsem z toho zklamaný. Nemáme v týmu mladé kluky, kteří by se z toho tlaku, co na nás Ostrava vyvinula, měli bát. Na začátku zápasu jsme si byli schopni vytvořit dost otevřených střel, které jsme celkem dobře proměňovali. Skore 24-23 tomu i odpovídalo. Potřebovali jsme ale přidat v obraně, a to se nepovedlo ani v jedné čtvrtině. Po vyhraném zápase s Prostějovem tady bylo zase to staré Ústí - na body z rychlých protiútoků to skončilo 24-0, kdy nejstaršímu hráči soupeře dvakrát stačilo se jen rozeběhnout a skórovat. To bylo jen o tom, jestli se člověku chce, nebo ne, a my jsme dnes nechtěli. Ostrava nehrála nic, na co bychom nebyli připraveni, ale dopadlo to takhle. Nemáme teď už play-off ve svých rukou, ale uděláme vše pro to, abychom ty dva zbývající zápasy zvládli, jak v pátek v Jindřichově Hradci, tak doma s Brnem. Ovšem nepředpokládám, že Ostravští to mají v plánu jinak.“

11 18 29 0 9 3 12 16 18 0 63 72

Velká bitva o play-off se odehraje před televizními kamerami ČT Sport netradičně v úterý. Od 20:15 se utkají o postupové místo do vyřazovacích bojů devátá Ostrava s osmou Slunetou.

Hosté mají mezi domácí destrukcí Prostějova a klíčovým duelem na hřišti Ostravy na regeneraci pouze lehce nad 48 hodin, i tak si ale nepřipouští, že by mohli prohrát. Ještě v základní části totiž vyloupili palubovku Ostravy poprvé po 14 letech a nechtějí, aby série skončila hned v následujícím zápase. Pokud navíc chtějí udržet svou osmou příčku, a ještě útočit na sedmé Tury, nemohou si dovolit ztrácet.

Ostravští v sobotu absolutně zavřeli koš před soupeřem z Brna, když ho udrželi na 59 bodech, a v domácím prostředí jsou hodně silní. Navíc vědí, že jejich šance na play-off zůstane reálnou jen, pokud zdolají Slunetu. Poslední domácí utkání se Severočechy sice nezvládli, ale zareagovali na hřišti Slunety už v nadstavbové části. Zápas tedy může být velmi vyrovnaný.

Michal Šotnar (rozehrávač SLUNETA Ústí): „V neděli jsme byli konečně zase v plné sestavě a dokázali jsme si, že umíme hrát a doufám, že jsme ze sebe definitivně shodili tu pomyslnou deku a nyní už to bude zase stará dobrá SLUNETA, která se chce porvat o každý míč a dokáže i překvapit. Poslední zápas v Ostravě jsme zvládli, naopak domácí utkání s tím samým soupeřem už ne, je tedy jasné, že hráči obou týmů se dobře znají a zápas už nebudou rozhodovat nacvičené signály a podobné věci. Vyhraje ten tým, který udělá méně chyb.“

Svetozar Popovič (rozehrávač NH Ostrava): „V úterý nás čeká důležitý zápas s Ústím.“