36

11
13

Lions konečně vyhráli venku

Lions rázně přerušili dlouho sérii porážek venku, když v Prostějově od začátku kralovali, a i přes problémy v závěru nakonec zvítězili 81:90.

Zápas patřil od začátku hostům, kteří od stavu 9:7 pro Orly na pět minut zavřeli svůj koš a vybudovali si mírný náskok, který postupně navyšovali. Po první čtvrtině to bylo díky závěrečné trojce Šouly o devět, dvouciferný náskok přišel hned v úvodu druhé desetiminutovky a v podobném duchu se pokračovalo. Lions ovládli druhé období 12-23, v prvním dali jen o dva body méně a v půli byl jejich náskok dvacet bodů.

Orli ve třetí desetiminutovce střelecky explodovali a nastříleli Lions 31 bodů, jenže tak trochu zapomněli na obranu a inkasovali šestadvacet bodů, takže náskok příliš nesnížili. Domácí střelecká exploze však pokračovala, a když Sehnal košem s faulem snižoval pět minut před koncem na šestibodový rozdíl, vypadalo to s hosty všelijak. V tu chvíli se však ukázal Lipkins a dvěma koši odrazil nápor Orlů. Závěr si už Lions pohlídali a po sedmi prohrách slaví venkovní vítězství.

Lions pomohla k výhře při vyšším počtu ztrát lepší střelba dvojek a také jedenáct úspěšných trojkových pokusů. Hrdina hostů Lipkins se nakonec zastavil na 24 bodech (také ale osm ztrát), Šoula přidal dvacet bodů. Domácím nestačilo 17 bodů Jacobse, ani 16 velmi dobře hrajícího Sehnala.

Karel Forejt (trenér Lions Jindřichův Hradec): "Pro nás nesmírně těžký zápas, hlavně po psychické stránce. My jsme to zvládli zásluhou prvního poločasu, na naše poměry tam byla výborná obrana a obrovská vůle a chuť všech hráčů zvítězit. I když se Orli ve druhém poločase hodně zlepšili, hlavně jsme ustáli krizovou situaci, kdy se domácí dotáhli na šest bodů. Myslím si, že nakonec jsme brali vítězství zaslouženě."

Zbyněk Choleva (trenér Orli Prostějov): "My jsme to určitě prohráli v první půlce, kdy jsme vůbec nebyli tak agresivní, jak jsme chtěli být, nedoskakovali jsme, neodstavovali jsme hráče, tak jak jsme chtěli, nevypomáhali jsme si, tak jak jsme chtěli, nechodili jsme do rychlých protiútoků, jak jsme chtěli. Vůbec jsme si nepomohli v útoku, pozice jsme měli, ale nespadlo nám to. Dostali jsme se do takového bahna, že jsme přestali úplně hrát. Byť jsme se vyvarovali blbých ztrát, které děláme, tak zase jsme měli chaos v útoku, nevyhovíme si, nerozumíme jeden druhému, netrestáme chyby soupeře. V druhé čtvrtině nám dali hosté pět trojek za sebou a tam se to prohrálo. Pozitivum je, že jsme aspoň zabrali ve druhé půlce."

8 28 36 6 17 8 13 18 24 30 104 90

Absence Prostějova: křídelník Dyck (zánártní kůstky).

Ani jeden z týmů už nemá šanci postoupit do play-off (Lions manko 2 výher na Ostravu (2-2, -29) i Ústí (zatím 1-2, -15), ale chtějí si co nejlépe připravit pozici na souboje v play-out. Orli po své výhře nad Brnem dvakrát celkem jasně padli a pořád jsou na poslední příčce tabulky. Lions se výhrou nad Brnem odpoutali právě od Orlů a budou chtít potvrdit tři výhry z předchozích letošních vzájemných zápasů. Jihočeši se budou rovněž snažit prolomit sérii sedmi venkovních proher v řadě a kde jinde to dokázat než právě na Hané, kde zaknihovali svou dosud jedinou venkovní výhru v sezoně?

Michal Müller (mluvčí Orli Prostějov): „Na Jindřichův Hradec ztrácíme jediný bod a tuto ztrátu chceme dohnat. Potřebujeme hrát stejným způsobem jako v poslední desetiminutovce se Svitavami. Ovšem hned od prvního rozskoku. Zatím jsme na sebe v rozehraném ročníku Kooperativa NBL narazili ve třech případech, přičemž zápasy měly jediného vítěze. Pokaždé se radovali hráči Jindřichova Hradce. Ve dvou případech jsme navíc prohráli velkým rozdílem a rozhodně máme soupeři co oplácet. Budeme bojovat.“

Malcolm Brooks (křídelník Lions Jindřichův Hradec): „Čeká nás velmi těžký a důležitý zápas, ve kterém chceme ukončit sérii venkovních porážek. Prostějov jsme dokázali třikrát porazit a tak doufám, že předvedeme minimálně podobný výkon jako v předchozím utkání proti Prostějovu.“