38

12
11

Oslabený Děčín 30 minut doufal

I bez křídla Halady a dlouhých Krakoviče i obou Houšků se vicemistr vzepjal na palubovce mistra ke skvělému výkonu a v první půli vedl místy až o 14 bodů. Do poločasu jej vedl především 18bodový rozehrávač Šiška, do brejků pálící tým navíc ztratil jen 4 míče. Nymburk se však v závěru druhé čtvrtiny dokázal vzpamatovat a před prvním odchodem do šaten snížil na 53-55.

Ještě po 30 minutách hosté chovali naději na senzaci, ale ve čtvrté části už osmičlenné rotaci došly síly a po 4. porážce v řadě (103-90) vypadl Děčín s bilancí 7-8 z první šestky. Naopak mistr zapsal už svou osmou stovku.

Do té nejvíc promluvili Lawrence (17), Hruban (14), Jaromír Bohačík a Ray (po 13), hosty vedli Šiška (24), Pomikálek (18+10 doskoků), Grunt (13) a Feštr (12). Nymburk si pomohl převahou na útočném doskoku (18-14), 20 body z druhých šancí i trojkami (12-6). Hosty mrzelo 11 minutých šestek. V utkání se 17krát změnilo vedení.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „V utkání nám nechyběla herní lehkost i pohoda při exekuci střel. Přečkali jsme úvodní nápor domácích a dařila se nám hra do přečíslení. Nymburk sice točil sestavou, ale my jsme se snažili být agresivní a držet tempo. Byl jsem rád, že kluci se nebáli hrát, brali si střely a odměnou bylo poločasové vedení o dva body. V úvodu druhé půle jsme opět přečkali nápor Nymburka, hráli jsme opravdu chytře a těžili z našich výhod. Bohužel, v poslední čtvrtině nám došly síly a domácí nás přetlačili na hrubou sílu. Také jsme se začali obalovat fauly a soupeř si závěr pohlídal. Odvedli jsme výborný výkon, za který musím všem hráčům poděkovat a smeknout před nimi klobouk. Sice jsme prohráli, ale když si vezmu, jak Nymburk válcuje soupeře v české lize nebo Lize mistrů... Na druhou stranu mě mrzí zahozených jedenáct šestek. Těch je škoda. Přesto mám dnes pro své hráče jen slova chvály.“

14 24 38 0 18 7 11 25 23 0 87 90

Absence Děčína: power forward Krakovič, centr Jakub Houška (začíná se vracet do tréninkové zátěže), power forward Pavel Houška (start ohrožen kvůli viróze)

Válečníci před Vánocemi oslavili postup do play-off v Alpe Adria Cupu i posun do čtvrtfinále Českého poháru, ale v lize, kde balancují na hraně A1, jim závěr roku nevyšel ani trochu, když postupně padli ve Svitavách, doma s USK a poté i na palubovce Olomoucka po ztrátě 4bodového vedení v koncovce. Navíc venku mají zatím slabou bilanci 2-5.

V duelu u mistra, který má díky účasti obou celků na mezinárodní scéně evropské parametry, jsou karty rozdány poměrně jasně, zejména při hrozbě až tříčlenného děčínského oslabení pod košem. To by znamenalo jednak minus na doskoku, ale také zúžení opěrné rotace hostů.

Tomáš Vyoral (rozehrávač ČEZ Basketball Nymburk): „Děčín dokáže dobře držet domácí palubovku, tam moc neprohrává, venku mu to ale moc nejde. Bude tedy hodně záležet, jak teď zvládne své zápasy venku.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Utkání v Nymburce je pro každého soupeře křest ohněm. Tvrdost, rychlost, razance, přímočarost - to vše aplikuje mistr ve své hře a dobře se na to dívá. Identita jeho hry je zřejmá a vzhledem ke skladbě týmu, široké rotaci a ochotě hráčů plnit svoje role je hra Nymburka vysoce efektivní, a to nejen v české lize. Myslím, že i my se v menším měřítku snažíme o podobný styl hry, takže pokud nebudou mít rozhodčí zvláštní důvody pro kouskování hry, čeká nás určitě náročné, běhavé utkání, ve kterém budeme muset odevzdat maximum možné energie, abychom byli důstojným protivníkem a ne jen obětním beránkem.“

Lukáš Feštr (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Zápasy s Nymburkem jsou vždy obtížné, obzvláště na jeho palubovce. My se ale budeme chtít soustředit hlavně na náš výkon a chceme navázat na druhý poločas zápasu s Olomouckem. Klíčové bude hlavně zastavit nymburský bleskurychlý přechod na útočnou polovinu.“