9.0

#66
3.0

Vítr na Dašické foukal zostra

Jako by pardubičtí hráči stále vymýšleli, jak se dá ještě urychlit přechodová fáze a jak ještě víc zkrátit čas na zakončení. Jako by hřiště ani neměřilo oněch 28 metrů, tak bleskově dokážou dopravit míč až do obruče soupeře. A právě úvodní vítr z Dašické se hostům ze Svitav stal v derby osudným. Na startu jim s dvěma podkošovými mladíky Puršlem a Kovářem, jež se kouč Růžička nebál vložit hned do základu v jednom z nejtěžších zápasů v lize, drhla ofenziva a Kerr se Slezákem na vše svými drajvy nestačili. Nepomohlo ani početné ztékání útočného doskoku, neboť z 10 druhých šancí tým do půle nevyužil ani jednu jedinou.

Domácí stíhali být u svých hráčů a zároveň se jako chobotnice svými chapadly zatahovat do středu obrany, takže žádné zakončení odtud Tuři neměli snadné. A rychlé pardubické ruce rušily i řadu soupeřových příher, načež následoval bleskurychlý přesun míče až pod protilehlý koš. Beksa odzátkovala zápas trhákem 16-5, první dějství ovládla i přes dva brzké fauly Burnetta 30-14 a v poločase měla za stavu 46-30 na kontě už 21 bodů z brejků. Hosté, kteří tou dobou nabrali už 10 ztrát a na třech faulech měli power forwarda Jelínka, měli podle zápisu z protiútoků nulu.

I když se Svitavám povedlo v úvodu třetí čtvrtiny domácí rychloofenzivu zbrzdit, po snížení na 50-42 se na 3,5 minuty střelecky zasekli a to domácím stačilo k uklidnění a už definitivnímu odskoku.

Domácí střelce vedli při výhře 91-64 Kent (16) a Martin (13), za hosty kontroval výrazněji pouze Kerr (15). Beksa byla procentuálně jasně úspěšnější ve střelbě (56-34), lepší měla i doskok (46-33) a body z brejků (29-1). 44 bodů jí zajistila lavička.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Klíčový byl náš vstup do zápasu, nastoupili jsme s ohromnou energií a koncentrací. Podařilo se nám získat náskok asi 15 bodů. O přestávce jsme si říkali v šatně, že Svitavy jsou velmi dobrý útočný tým, nechtěli jsme jim dovolit, aby se dostaly pod 10bodový rozdíl. Bohužel se nám to nepodařilo. Na začátku 3. čtvrtiny jsme nehráli dobře v útoku, dělali jsme chyby i v obraně. Po timeoutu se to zlepšilo o 100 procent hlavně na obranné polovině - dovolit Svitavám 64 bodů je super výsledek. Tím, jak jsme znovu získali náskok, soupeři došla energie a zápas jsme v pohodě dohráli.“

Jiří Welsch (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Z naší strany dobrá práce a spokojenost. Porazili jsme tým, který má kvalitu. Dobře jsme se na soupeře připravili, hlavně v prvním poločase jsme hráli dobře, udali jsme tón utkání. Náš vstup do druhého poločasu nebyl nejlepší, ale dokázali jsme to nakopnout, vrátit se k výkonu z první půlky a nakonec jsme jednoznačně a určitě zaslouženě zvítězili.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Jednoznačně jsme začali velmi špatně. V první čtvrtině jsme domácím dovolili mnoho laciných bodů, jak po našich ztrátách, tak poté, co jsme šli zbytečně a naivně ve čtyřech na útočný doskok, a Pardubice to nekompromisně trestaly. Dostaly se do komfortního náskoku a pak už bylo těžké tomu čelit. Ve třetí čtvrtině jsme se dostali na 8 bodů a vypadalo to s námi dobře - hráli jsme v této pasáži v trošku pozměněné sestavě, protože jsme se museli přizpůsobit hře soupeře. Beksa je ale tým, který je dlouho spolu, je sehraný, doma hraje výborný basketbal, a abychom tady mohli hrát lepší basket, tak nemůžeme dostat 91 bodů a 29 bodů z protiútoků.“

Luboš Stria (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Dneska jsme propadli v efektivitě. Měli jsme velmi špatné procento střelby, ale domácí nás přehráli hlavně energií a nasazením a o tom je basket. Netrefili jsme spoustu otevřených trojek, což nás asi stálo zápas. Řekl bych ale, že jsme nebyli komplexní, nebyli jsme spolu, nehráli jsme svou hru. Vždycky se soustředíme na obranu a dostali jsme 91 bodů. V Pardubicích domácí těžko přestřílíme, tady byla chyba.“

16 17 33 3 18 9 15 20 18 6 60 64

Absence Pardubic: křídlo Škranc (dlouhodobé zranění, postupně se začíná zapojovat do týmových tréninků)

V jakou lepší dobu mohlo tohle východočeské derby přijít? Beksa sice nečekaně zaváhala v Ústí, ale jinak má už sedm výher z posledních 8 zápasů. Tuři stržili 4 vítězství z 5 utkání. Z trojek nyní hodně nebezpečná Beksa stále drží vysoká čísla na doskoku a naopak nízká ve ztrátách. Tuři aktuálně ještě lépe brání a nahoru jdou na doskoku, na čemž má mamutí zásluhu v prosinci výtečný Kerr. Jediné, co kameníkům létá nahoru dolů, je úspěšnost a četnost trojek. Lahůdkou zápasu budou souboje ligového top skórera Burnetta s obranou Turů, kteří uspěli v prvním vzájemném zápase.

Svitavy se před koncem roku rozloučili s křídlem Pavlovičem, který měl právě do 31. prosince smlouvu. Chorvat kvůli zranění téměř nenastupoval a tým po jeho odchodu zůstává na 11členné soupisce, kterou v tuto chvíli nebude doplňovat.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Po měsíc a půl trvající pauze se Svitavám na konci listopadu vrátil do sestavy uzdravený Garret Kerr, což je jejich klíčový hráč, s ním jsou opět silnější. Tým si sedl, má velmi dobrou fazonu, což potvrdil i dosaženými výsledky v posledních zápasech minulého roku, kdy porazil velmi silné týmy Děčína a Opavy. Každý ví, že se jedná o regulérní derby, což mluví samo za sebe. Navíc my víme, že Svitavám máme co vracet. Pokud tento zápas zvládneme, hodně si pomůžeme v upevnění druhého místa a ke klidnému postupu do skupiny A1. Musíme se vyvarovat hluchých míst. V posledních zápasech roku 2017 se nám stávalo, že jsme vedli o 8 až 10 bodů a tenhle náskok jsme lehce ztratili. Musíme hrát absolutně konzistentně. Všechno bude vycházet z obrany, z dobré týmové obrany, včetně výpomocí, komunikace a odstavování hráčů, a také musíme být silní ve hře 1 na 1.“

Eduard Kotásek (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Nový rok odstartujeme prestižním derby a především velmi těžkým utkáním. Naše pozornost musí směřovat na Domineze Burnetta, který je momentálně nejlepším střelcem soutěže. Klíčem k úspěchu ho bude zastavit, poté můžeme přemýšlet nad vítězstvím. Všichni bychom si přáli, aby nás přijelo do Pardubic podpořit co nejvíc fanoušků.“

Atrakce utkání: komentovaný přenos BeksaTV od 17:50 s komentátory René Peškou a Lukášem Kotasem, ve Fanshopu k dispozici nástěnné kalendáře BK JIP Pardubice či „Ellovo tajemství“ - originální směs ořechů a sušeného ovoce, v zápase vystoupení cheerleaders IM CHEER Pardubice a tanečnic Aerobic centra Pardubice, divácká soutěž o dárkový voucher v hodnotě 1700 korun od Bicom Terapie, soutěžit se bude i o vstupenky na „Hrajeme spolu za Pardubice IV“, o medovník od kavárny Nano café a o nástěnný kalendář klubu.