43.0

#66
16.0

Oslabená Opava neustála 2. půli

Tuři doma po Děčínu skolili další přední celek NBL, když se díky lepší druhé půli (48-36) vypořádali s oslabenou Opavou (bez Gnaidka, Klečky a se 7bodovým Šiřinou hrajícím i přes svalový limit na vlastní žádost) 89-76. Urvali tak čtvrtý zápas z posledních pěti a dělí se s Ústím o čtvrtou bilanci ligy (8-6).

Vítěze vedli Kerr (24), Jelínek, Smithson (po 16) a Slezák (14), za Slezany kontrovali Zbránek (22), Bujnoch (15) a Kvapil (14).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Byl to dobrý basketbal na to, že je po Vánocích, a ať chceme, nebo nechceme, hlavy se těžko nastavují. Věděli jsme, že Svitavy jsou v domácím prostředí silné, mají zkušený tým a silnou třetí čtvrtinu, což se projevilo. První poločas byl z naší strany dobrý, hráli jsme chytře, ve druhé jsme trochu podlehli panice a nechali se zbláznit soupeřem, kterému to šlo, dal čtrnáct trojek s úžasným procentem. My jsme bojovali, ale bylo vidět, že v rotaci devíti lidí trošičku chybí síly. Můžeme se bavit o tom, kdo si do zápasu přinesl jakou formu, ale klukům nemohu upřít bojovnost, se kterou hráli i za ty, kteří tady nebyli. Chci poděkovat hlavně Jakubu Šiřinovi, který nastoupil, i když mu to nebylo doporučeno, což mě pro mě možná cennější než vítězství. Nechtěli jsme samozřejmě prohrát o tolik, Svitavy atakují A1, my také, a každý bod je důležitý.

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Gratulace míří k hráčům za bojovnost i předvedený výkon a poděkování patří skvělým divákům, kteří nás hnali za vítězstvím. Opava pro měj je jedním z nejlépe hrajících týmů v lize, hraje velmi chytře, často mění obranné systémy, načtení její hry není pro trenéra vůbec jednoduchá práce. Vyhráli jsme doskok, měli jsme třiadvacet asistencí a hlavně jsme ve druhém poločase výborně bránili. Udrželi jsme tady Opavu pod čtyřiceti body (za druhou půli), na což jsem apeloval, že pokud chceme uspět, nesmíme dostat více než osmdesát bodů, což se podařilo. Musím ocenit i Garreta Kerra, který nastoupil s horečkou, ve třetí čtvrtině říkal, že už nemůže, a nakonec skončil s užitečností 40. Takže klobouk dolů před ním a zároveň i před Jakubem Šiřinou.“

Filip Zbránek (forward BK Opava): „Určitě zasloužené vítězství domácích. My jsme hráli velice chytře první poločas, ve druhém na nás Svitavy vletěly a tam se to zlomilo. Bylo vidět, že nám chyběly síly v rotaci, scházeli hodně důležití hráči. Bojovali jsme, ale domácí ukázali svoji sílu na domácí palubovce.“

Jiří Jelínek (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „V poločase jsme si řekli, že si musíme pohlídat útočný doskok soupeře, což se povedlo, ve druhém poločase měl, myslím, dva. Jsme rádi za vítězství.“

8 28 36 0 14 9 14 19 17 12 82 76

Absence Opavy: power forward Gniadek (angína), rozehrávči Šiřina a Klečka (oba svalové zraněné)

Očekávaný magnet kola bude hodně ovlivněn už před jeho startem. Pokud Slezanům bude chybět trio Gniadek, Šiřina, Klečka, bude to znamenat i absenci 44 bodů, což je díra, kterou budou zejména na svitavské palubovce těžko zacelovat. Turům by sice vedle forwarda Pavloviče mohl i tentokrát chybět centr Roseboro, který nenastoupil od 2. prosince, ale oproti velkým opavským absencím to není tak závažný problém. Bude tak záležet především na tom, jak se Tuři srovnají s rolí jednoznačného favorita utkání.

Tomáš Teplý (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Čeká nás Opava, která patří momentálně k nejlepším týmům v lize. Opavský tým se vyznačuje českou hráčskou osou, která hraje dlouho pospolu. Největší nebezpečí nám samozřejmě hrozí na rozehrávce, kde vládne Jakub Šiřina. Klíčem k úspěchu bude pokrýt Šiřinu a omezit jejich tříbodové pokusy, které patří k hlavním zbraním opavského týmu. Pevně věřím, že utkání na domácí půdě zvládneme.“

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Ve Svitavách to bude v každém případě hodně těžké utkání, mají silný kádr a hrají teď velmi dobře. Musíme se na to dobře připravit a pokusit se tam vyhrát.“

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „Do Svitav jedeme v okleštěné sestavě. Martin Gniadek má angínu, Kuba Šiřina a Radim Klečka svalová zranění na noze. Rozhodně nejsme favoritem, ale na druhé straně by naše mladá sestava mohla domácí potrápit.“