18.0

#14
19.0

Slezané si počkali. A dočkali se

Kouč ústeckých Pand by při zápasech potřeboval nosit masku s tváří Željka Obradoviče, kterému se při hřmění během timeoutů hráči bojí byť jen zpříma podívat do očí. Až pak by si možná jeho svěřenci vzali k srdci pokyny, které by je dovedly k vítězství. A Antonín Pištěcký takové opakovaně vydával. Jeho tým však na ně nebral velký zřetel a tak s hosty z Opavy prohrál zápas (70-80), v němž už v poločase mohl při větší dávce vložené energie a taktické hře vést rozdílem 15 až 20 bodů.

Slezané po téměř pětisetkilometrové cestě, na niž měli nastoupit už v sedm ráno, hráli do poločasu  kostrbatě a hlavně jim téměř nic nepadlo z jakékoli větší dálky. Ústí tak v úvodu stačilo zahrát pár brejků a provést několik nájezdů do koše, aby se při poměrně děravé zóně hostů prodralo do vedení. Jenže domácí se také dopouštěli bolestivých ztrát (do půle 11, celkem 14), a když Opava přeorientovala svou hru víc do koše, rázem byla i díky několika umným pick-and-rollům a využitým mismatchům ve vedení.

Jenže ve druhé čtvrtině se hosté znovu zadrhli, ani dál se netrefovali zpoza oblouku a nechodili si pro útočné doskoky, což SLUNETĚ při příležitostných brejcích stačilo k odskoku na 33-23. Avšak právě tady Pandy zápas ztratily. Místo navýšení úsilí se nijak zásadně nehrnuli na útočný doskok, a i když měl zónující soupeř (stále bez Zbránka) ve hře 4 malé hráče s Jurečkou na power forwardu, nesměřovali hru dolů na pivota Šteffela nebo power forwarda Pecku.

A Opava už druhou šancí nepohrdla. Postupně už před koncem poločasu zpřesňovala svou mušku a dotáhla se na bod. A ve třetí čtvrtině svůj zápasový obrat dotáhla úplně. Američtí guardi domácích do slezské zóny driblovali a odpalovali jeden jump za druhým, anebo neúspěšně najížděli do kompaktního bloku. Tým se tak málo dostával na trestnou linii, navíc vyklízel i útočný doskok.

Naopak Opava i s jediným dlouhým Gniadkem, který se navíc v závěru precizně trefoval za tři, úspěšně kombinovala až do koše, a se seřízeným hledím z trojek (5 z 8 tref přišlo ve druhé půli) získávala stále pevnější půdu pod nohama. Po 30 minutách vedla 48-55, a při navýšení náskoku nad 10 bodů už opadlo i nasazení defenzivy Ústí, jež ztratilo čtvrté z 5 posledních utkání.

Slezany k 8. výhře sezony dovedli Gniadek (18), Kvapil (11), Bujnoch (10) a střelecky opět skromnější Šiřina (10). 10 doskoky se blýskl „falešný power forward“ Jurečka, v této disciplíně široko daleko nejlepší z hostů. Domácí nejvíc táhli Robinson (25) s Peckou (16), kteří ale byli také nejvíc z týmu v minusu.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Po dlouhé cestě na zápas jsme rádi za vítězství. Ústí vyhrálo s Děčínem a věděli jsme, že se nevzdává za žádného stavu. Náš první poločas byl, jako bychom byli stále v autobuse. Z naší strany to žádná reklama na basketbal nebyla. Naštěstí nám soupeř odskočil jen na rozdíl 10 bodů, což se nám podařilo do poločasu stáhnout. Ve druhé půlce jsme hráli zónu, soupeř na ni nenašel recept, a tak jsme v tom vydrželi celý poločas a pak se nám podařily i nějaké akce a trochu jsme se rozběhli, odskočili až na 16 bodů a pak už jsme si to pohlídali. Věděli jsme, že ta koncovka tady může být bláznivá, takže jsem rád, že jsme to takto v klidu dohráli.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „My jsme do zápasu šli s tím, že soupeř za sebou bude mít dlouhou cestu a chtěli jsme do utkání vstoupit s energií. Podařilo se nám prvních 17 minut držet pravidla v obraně, Opava pak měla problém skórovat ze svých naučených systémů, dokázali jsme běhat i do protiútoku, dávali jsme lehké koše a z toho plynulo naše desetibodové vedení. Na konci první půle jsme ale vedení zahodili a do šaten se šlo vlastně za vyrovnaného stavu. Čekali jsme, že Opavští přijdou s nějakou změnou a že přijdou se zonou. Mně je až trapně za náš výkon hlavně ve třetí čtvrtině, když jsme hráli do té zony, a zase se to zvrhlo v driblování jednoho hráče. Nechápu to, zóna tam byla i ve druhé čtvrtině a byli jsme schopni si podat míč, hráli jsme se zvednutou hlavou, se sebevědomím. Když k tomu pak přidáme naši střeleckou impotenci, která pramení z toho, že si nevytvoříme standardní volnou pozici, a k tomu se Opava dostala do svého standartního tempa, tak z toho všeho pramení tenhle výsledek. Pro nás je to velký průšvih, protože při vyrovnanosti celé ligy nás tyhle zápasy můžou stát první šestku. Nezbývá, než nahnat tyhle domácí ztráty na hřištích soupeřů, ale nic nevzdáváme a budeme dál tvrdě pracovat.“

6 26 32 1 13 7 8 20 21 6 81 80

Pandy sice před reprezentační pauzou slavně zvládly derby s Děčínem, ale jinak padly už ve třech zápasech z posledních čtyř, a proto musí opět zabrat. To však nebude vůbec snadné proti dobře promazanému opavskému stroji, který po dílčích zaváháních doma s Olomouckem a Pardubicemi už zase šlape na plné obrátky a vypadá, že se chce bít klidně i o druhé místo po základní části. Naposledy doma přeskákal Kolín a přejel ho o dvacet i bez zásadního bodového příspěvku kapitána Šiřiny, což už samo o sobě musí SLUNETU maximálně varovat.

Novinkou ústeckého kádru je příchod amerického power forwarda Christophera Davenporta, který ve čtvrtek v Nymburce zapsal prvních 11 minut se 3 body a 2 doskoky.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Opava je družstvo složené čistě z českých hráč, prezentuje se kvalitní obranou a nesobeckým pojetím hry na útočné polovině hřiště. Další velmi kvalitní celek, u kterého se nelze soustředit pouze na několik hráčů. Samozřejmě výkony Šiřiny, díky kterým je zaslouženě členem reprezentačního družstva, již řadu let převyšují hranice NBL a naše obrana bude muset zapnout na vysoké obrátky, pokud bude míč právě v jeho rukách. Velkou zbraní hostů je střelba za hranicí tříbodového oblouku, kterou si dokážou velmi dobře připravit, a pokud se z této vzdáleností trefí vícero hráčů, pak se tento tým neporáží. Klíčem k úspěchu bude především obrana clony na hráče s míčem a samozřejmě obrana jedna na jedna. Musíme zapomenout na tristní výkon na hřišti Nymburka a jednoznačně navázat na poslední domácí zápas proti Děčínským. Věřím, že i přes netradiční hrací den přijde opět plný dům, který  nás požene k šestému vítězství sezony.“

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „Předpověď počasí na pondělí je mizerná – čeká se sníh a mráz, takže budeme asi vyjíždět už ráno v sedm. Snad v pořádku dojedeme a porveme se v Ústí o vítězství.“