21.0

#14
25.0

Opavu zahubil neplodný útok

Po první polovině základní části 82bodová opavská ofenziva v nedělním duelu 12. kola uvízla v Ústí na pouhých 62 bodech a slezský tým po nůších ztrát a pouhých 18 doskocích padl nečekaně jasně 81-62. Sluneta se tak s Opavou a Prostějovem srovnala na bilanci 6-6.

Vstup do zápasu se povedl oběma celkům a v prvních minutách to byla z obou stran povedená útočná podívaná. Pak se ale hostující stroj trochu zasekl, poslední tři minuty úvodního dějství prohrál 11-4 a Opava nabrala sedmibodovou ztrátu. Pandy zvládly dobře i vstup do druhé desetiminutovky a jejich náskok přesáhl deset bodů, když byl nezastavitelný hlavně Abercrombie. Gniadek však zavelel ke šňůře 0-7, jež dostala Opavu zpátky na kontakt.

Po změně stran se k výborně hrající cizinecké legii domácích přidal i forward Pecka a vrátil Slunetě dvouciferné vedení. Definitivně se zápas zlomil v poslední čtvrtce, kdy hosté čekali nejprve skoro tři minuty na první body a poté čtyři a půl minuty na další. Tou dobou už byl rozdíl na 22 bodech a svěřenci Petra Czudka byli bez šance.

Opavu trápila největší doména tohoto ligového víkendu a to ztracené míče. Hosté jich zapsali hned 22 a Pandy je potrestaly 31 body. Velký problém měli hosté i na doskoku, který prohráli 31-18. Jako už tradičně Ústí k výhře vydatně pomohla zámořská divize. Smith byl střeleckým lídrem utkání s 24 body, ale parádní kousek se povedl i dvacetibodovému Abercrombiemu, který proměnil všech devět pokusů z pole a neúspěšný byl jen jednou z čáry trestného hodu (3/2). Pecka přidal 14 bodů. U Slezanů se nikdo nepřidal k velmi dobře hrajícímu Gniadkovi (21 bodů).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Než jsme se trošku rozběhnuli, začátek nebyl úplně optimální, druhá čtvrtina byla jakž takž dobrá, takže poločas minus šest ještě nebyl tak špatný. Bohužel ve druhé polovině jsme úplně vyhořeli v útoku, nebyli jsme schopni řešit standardně naši silnou dvojičku, soupeři stačil při bránění předskok a my už jsme si nevěřili, takže jsme dělali ztráty a domácím dávali míče do rychlých protiútoků. Ještě tam svitla naděje, když jsme šli na dva body, ale pak jsme hloupými dorosteneckými chybami dali soupeři rychlé protiútoky, ten získal potřebný náskok a uklidnil se. Rozhodly individuální výkony Abercrombieho a Smithe, kteří prostě byli z domácích nejlepší. U nás bohužel bylo více hráčů z formy. A když jsme se trochu snažili, byla to marná snaha.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Když jsme se připravovali na zápas, nebylo to vůbec jednoduché. Prohráli jsme o tři body v derby s Děčínem, měli jsme pak pohár v Litoměřicích, o kterém nemá asi smysl mluvit (výhra jen o 9), takže došlo na mytí hlav, vyříkali jsme si spoustu věcí, některé byly nepříjemné a já jsem rád, že to skončilo, jak to skončilo. Všichni jsme věděli, že Šiřina řeší výborně pick-and-roll a hosté jsou schopní si to rozházet na volné střelce a potom dávat. Nám se to do velké míry podařilo pokrýt a byl to obrovský rozdíl mezi naším prvním a tímto utkáním, kdy my jsme byli dnes mnohem agresivnější. Samozřejmě souhlasím s trenérem Czudkem, že rozhodly individuální výkony Abercrombieho a Smithe, který dával těžké střely, i když jsem mu říkal, ať se nepouští do driblinku a střílí hned. Prostě dneska se do toho pouštěl a padalo mu to, což nám v těžkých chvílích pomohlo, stejně jako spousta ztrát na opavské straně, které nám umožnily zahrát protiútoky.“

3 15 18 2 7 5 22 13 14 15 45 62

Absence Ústí: rozehrávač Šotnar (kotník).

Další velká bitva o první šestici v tabulce proběhne v neděli v Ústí. Tam přijede Opava, která sice poslední dva duely trochu smolně ztratila, ale může být povzbuzena výhrou nad Slunetou z prvního kola o 33 bodů. To Ústí mělo v pondělí před televizními kamerami šanci zlomit Děčín, ale zápas nedovedlo do vítězného konce a komplikuje si boj o šestou příčku.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Zápasem proti Děčínu jsme ukončili první polovinu základní části, kterou nemůžeme hodnotit zcela pozitivně. Bilance pěti výher a šesti proher nám přisoudila aktuální 7. místo v tabulce. Pokud chceme pomýšlet na lepší umístění, pak musíme zejména na domácí palubovce porážet i družstva z horní poloviny tabulky. O první příležitost jsme přišli v pondělí, kdy jsme ztratili v samotném závěru zápas s naším rivalem z Děčína. Pevně věřím, že si celý tým pamatuje na náš ostudný výkon ze samého začátku sezony v Opavě a že všichni budou chtít dokázat, že jsme tým, který má na víc. Opava je družstvo, které se skládá z výborných střelců, kteří průměrně doručují 10 trojkových tref na zápas. Klíčem k úspěchu bude především obrana jedna na jedna a snaha zastavit opavské rozehrávače, kteří dobře čtou clonu na míč a následně hledají své spoluhráče v otevřených střeleckých pozicích. Pokud tohle zvládneme a v útoku budeme hrát „chytrý“ basketbal, pak věřím v naše vítězství.“