38

13
12

Rozuzlení thrilleru v režii Pavla H.

Severočeské derby pro 1450 fanoušků oranžového míče naplnilo všechna očekávání. Ba ještě je předčilo. A to především zásluhou divácky fantastické druhé půle (hrané téměř bez trestných hodů) a vůbec nejvíc díky závěrečné čtvrtině, kterou plnily velké akce a střely, stejně jako fatální selhání. Tím posledním překvapila domácí Sluneta, když při pouhých dvou týmových faulech a ztrátě o tři body nechala uplynout 11 z 22 posledních vteřin utkání, než její rozehrávač Glover fauloval Vyorala. Ještě další dva fauly tak trvalo, než domácí poslali soupeře na trestnou linii. Tam ale nezaváhal jen 17 minut pod antibiotiky hrající Vyoral, který zvýšil na 70-73, a Sluneta se v dobíhajícíh posledních vteřinách dostala už jen k nouzové trojce Abercrombieho. Válečníci si tak ze stánku severního rivala vezou velkou výhru, k níž velmi dobře nakročili v první půli, ale nakonec si ji museli tvrdě vydřít.

První čtvrtina nabídla oboustranné střelecké trápení (13-10), ve druhém šli nahoru - na útočném doskoku zprvu mnohem aktivnější - hosté, kteří taženi 15 body trojkujícího i zpod koše zakončujícího Pomikálka vyskočili do až 14bodového náskoku, který se před odchodem do šaten ztečnil jen minimálně (23-32).

Po přestávce se však role obrátily, v domácím dresu se proti dlouho účinně zatažené děčínské obraně začaly prosazovat americké akvizice (z rotace na posledních 16 minut vypadl po zranění se vracející Srb Igrutinovič) a náskok hostů se bod po bodu ztenčoval. Nejprve sice Válečníci utekli na rozdíl 15 bodů, ale pak dali za posledních sedm minut třetího období jen 7 bodů a Sluneta se díky živelně hrajícímu triu Glover – Smith – Jefferson dotáhla až na 46-47. Domácí tým, jehož pivot Šteffel už 13 minut do konce nabral 4. faul, tu poznal, jaký rozdíl v jeho hře udělá energie a aktivita na obou koncích palubovky, které jim po velkou část první půle chyběly.

Poslední čtvrtka s trojkami 1-4 se odehrávala ve znamení přestřelky, kdy si oba celky vyměňovaly vedení, a očekávalo se, že rozhodnutí padne v koncovce. Slunetu držel hlavně oživlý Abercrombie, který po nepovedené první půli (2 body) nastřílel v té druhé 16 bodů. Hosté měli oporu v Jakubu Houškovi (posledních 5 minut odehrál se 4 fauly) a především Pavlu Houškovi, jenž v závěru tahal z klobouku velké střely a za posledních pět minut nastřádal 9 bodů.

Dvě minuty před koncem při tříbodovém vedení domácích trefili oba děčínští pivoti po trojce a definitivně převrátili vedení na stranu organizovaněji hrajícího Děčína, jemuž ve čtvrté periodě nenápadně dvěma trojkami pomohl i guard Ježek.

Domácí se pak dvakrát dostali ještě na rozdíl bodu, ale jednou se zaskvěla na útočném doskoku hvězda zápasu Pomikálek a podruhé po Gloverově pozdním faulu jistě stanovil konečné skore Vyoral z čáry trestného hodu.

Válečníci si vylepšili bilanci na 8-3 a okupují třetí příčku tabulky, Ústí padlo na pět výher a šest porážek. Hosté vyrovnávali horší střelbu z pole 10 trojkami oproti 5 domácích a také 16 útočnými doskoky (domácí po zlepšení od druhé čtvrtiny nakonec 14), z nichž si hned pět připsal Pomikálek. Ten byl také s 21 body nejlepším střelcem zápasu a navíc přidal i double double, když doskočil 11 míčů. Šestnácti body mu sekundoval Pavel Houška, mladík Kroutil přihodil 10. Po nemoci hrající Vyoral zůstal na čtyřech bodech.

V dresu domácích vedle Abercrombieho nejvíc bodů přidali Smith (12) a Glover (13), který se přes mnoho dobrého pro tým (včetně 6 asistencí) dopustil i 7 z 13 ztrát týmu, z nichž mnohé měly sebezničující charakter. Říjnový MVP Pecka zůstal na 10 bodech a 8 doskocích se střelbou 14/5 z pole, přičemž v řadě zápasových sekvencí jej jako aktuálního lídra týmu hra míjela velkým obloukem.

16 22 38 1 6 3 12 16 17 4 64 73

Absence Děčína: power forward Pavel Houška a rozehrávač Vyoral (nad jejich startem visí kvůli doznívajcí nemoci otazník).

Absence Ústí: rozehrávač Šotnar (kotník).

Severočeské derby bude pro domácí Pandy příležitostí k napravení minulého utkání, kde po velmi špatné první půli padly na USK a celý tým byl po utkání velmi rozčarován jak z vlastního výkonu, tak z malé koncentrace na zápas. Teď se sice vrací domů, kde mu to šlape lépe, ale zase jej čeká o poznání silnější soupeř v podobě rivala z Děčína. Týmy jsou také velmi provázané, když křídelník Slunety Pavel Bosák ještě nedávno bojoval za Válečníky a i trenér Pištěcký s manažerem Hrubým v Děčíně v nedávné době působili jako hráči. Do sestavy by se měli vrátit po zranění kotníku jak Igrutinovič, tak Bosák. Absentovat tak bude zřejmě jen Michal Šotnar.

Válečníci se také potřebují oklepat po nepovedeném výsledku v Alpe Adria Cupu s Rogaškou. V zápase se projevilo, že domácí hrají bez hlavních opor Vyorala a Pavla Houšky a docela jasně podlehli. Jelikož jejich start v pondělním duelu je ohrožen, bude se zřejmě podle toho případně odvíjet i průběh zápasu.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Ústí letos předvádí velmi dobrý basketbal, protože se mu podařilo poskládat tým z kvalitních hráčů. Stejně jako ostatní dobře hájí domácí palubovku, kde vyhrává a chce vyhrávat dál, protože všichni chtějí postoupit do první šestky a předčasně si zajistit účast v play-off. Čeká nás tedy pod dohledem kamer České televize velmi těžké utkání s bouřlivou atmosférou, která mě vždy baví. Jistě to bude mít všechny atributy našeho vzájemného souboje - velké střely, velké souboje jeden na jednoho, hodně emocí. Musíme se na to dobře připravit, protože nás bude čekat hodně práce především s útočně laděným potenciálem domácích. Ústí má řadu nebezpečných střelců, vždyť je to tým, který v Parducích byl schopen dát devadesát bodů. Musíme zkusit utlumit jeho útočný apetit, na druhou stranu potřebujeme, abychom se my mohli opřít v útoku o produktivitu více hráčů. Nemůžeme spoléhat na jednotlivce, potřebujeme být nebezpeční pro koš soupeře všichni.“

Jakub Houška (pivot BK ARMEX Děčín): „Do Ústí se těšíme. Panuje tam vždy skvělá atmosféra, takže je to i díky tomu jeden z nej zápasů. Ústí má letos dobrý tým, trochu ho teď trápila zranění, a tak uvidíme, kdo se stihne uzdravit a kdo ne. My odehráli nepovedený zápas v poháru Sixt Alpe Adria, a proto si budeme chtít napravit reputaci u našich fanoušků.“

Antonín Pištěcký (SLUNETA Ústí): „Před kamerami na domácí palubovce přivítáme tradičního rivala z Děčína, finalistu NBL posledních dvou sezon. K soupeři a jeho kvalitě se asi nemá cenu příliš vyjadřovat. Tým opírající se léta o agresivní obranu, rychlý protiútok a řadu hráčů schopných se prosadit na útočné polovině. Věřím, že po facce, kterou nám v posledním zápase uštědřil USK, se dáme jako tým dohromady a s agresivitou soupeře se vyrovnáme značně lépe, nežli v předešlém zápase. Stejně tak v útoku bychom měli být o dost chytřejší a především produktivnější. Pouze toto je cesta k úspěchu.“

Stanislav Votroubek (forward SLUNETA Ústí): „Po prohře na USK, kde jsme nezvládli druhý poločas, nás čeká další těžký zápas a to derby s Děčínem, kde se budeme před zaplněnou halou snažit podat náš standardní výkon na obou polovinách hřiště, rivala z Děčína porazit a vrátit se na vítěznou vlnu.“