21.0

#34
4.0

Hrdinou i bez vstřeleného bodu!

V utkání za 23 minut neskóroval, přesto byl ústřední postavou koncovky. Jiří Welsch za posledních 67 vteřin duelu na Folimance dvakrát donutil ke ztrátě zelenáče z domácí rozehry Ondřeje Sehnala a za vedení o bod a poté o dva svého týmu zajistil Bekse deváté vítězství (69-71) z posledních 10 zápasů. USK to musí bolet o to víc, že v duelu přišel jen o 10 míčů.

Klíčový byl především Welschův zisk za stavu 69-71 pár vteřin vteřin před koncem. Svými celkem třemi krádežemi (z celkových 5) ve čtvrté čtvrtině tak do velké míry zachránil svůj tým, který v posledním dějství spáchal 6 ztrát, míjel zpod koše, ale nakonec v něm i tak dal 16 bodů. Rozhodující byl koš Martina z útočného doskoku na 69-70 minutu a půl před koncem.

Beksa nehrála dobrý zápas a po 5 trojkách USK za úvodní čtyři minuty ztrácela až o 9. Pak se ale dostala zpět a v závěru poločasu, v němž za pouhých 5 minut ve hře měl 3 fauly soví lídr Madsen, šla po trefách Burnetta a dvou trojkách Martina už do vedení 40-42. Od té doby se až do konce odehrávala nervydrásající bitva, již ve třetí čtvrtině připepřily i dva nesportovní fauly domácích a dvě technické chyby hostů.

Ti se v zápase prakticky nedostávali ke svým brejkům, minuli 10 šestek a svými 20 ztrátami navíc sytili útok USK. Ovládli ale doskok (27-45), 15 bodů dali z druhých šancí a 29 bodů jim zajistila lavička. Vítězný tým táhli Burnett (15+10 doskoků), Martin (15+10 doskoků) a Pandula (12). Domácí, kteří podlehli už posedmé z 8 posledních zápasů, střelecky vedli Michal Mareš a Raines (po 14), Bookert (12) a Křivánek (11).

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „My jsme věděli, že nás tu čeká těžké utkání. Poslední dvě sezony jsme tu nedokázali vyhrát. Věděli jsme o síle USK, zvlášť doma. Domácí vstoupili do utkání famózně, měli vysoké procento trojek. Tím se dostali do vedení a získali energii a víru ve výhru. My jsme se ale trpělivou hrou vrátili do zápasu a poločas byl o dva body. Bylo to ohromně bojovné utkání s velkým důrazem na obranu. Už podruhé jsme velmi dobře bránili a dokázali jsme si pomoct. To se projevilo v závěru, kdy jsme domácím v posledních dvou minutách nedovolili skórovat a překlopili utkání na svou stranu.“

Chris Chougaz (trenér USK Praha): „Chtěli jsme dnes hrát s větší energií než v posledním utkání, zvláště v obraně. S tím jsme nebyli posledně spokojeni a dnes se to zlepšilo. Chtěli jsme hosty nechat spíš hrát pod košem než tvořit zvenku a nechtěli jsme je nechat rozběhnout nás. Až na poslední dvě minuty jsme kontrolovali doskok. Rád pracuji s mladými hráči, kteří jsou hladoví po hře. Ale talent není vše, do hry musíme zapojit i hlavu. Nemám problém s tím, když máme otevřené střely a dobré střelecké pozice, které nedáme. Mám ale problém s tím, když po timeoutu nejsme schopni splnit náš plán. Musíme bojovat dál, bez ohledu na to, jak silný soupeř nás čeká.“

12 33 45 1 17 10 20 17 20 2 81 71

Absence USK: rozehrávač Marek Mareš (bolest třísel), křídlo Vilém Svoboda (koleno)

Absence Pardubic: křídlo Škranc (dlouhodobé zranění), křídlo Burnett (start nejistý, nemoc)

Karty jsou rozdány jasně: zatímco Sovy od výhry nad Ústím z 13. listopadu hrály doma jen s Nymburkem a od konce listopadu napočítaly už 6 proher ze 7 zápasů, Pardubice jsou rozohněné a mají již 8 výher z 9 posledních duelů. Pražané tak musí předvést nadstandardní výkon, aby mohli myslet na nadějný průběh. První úkol bude zastavit smrtící přechodovou fázi hostů, druhý být výrazně produktivnější v útoku, kde se horko těžko dostávají přes 70 bodů. Jejich možnou dílčí výhodou by mohla být případná absence ligového top skórera Burnetta na straně soupeře.

Ondřej Sehnal (rozehrávač USK Praha): „Tým Pardubic disponuje jedním z nejlepších střelců celé soutěže Burnettem a také velmi silnou podkošovou sestavou. Proto musíme zlepšit náš projev na obranné polovině.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „USK je velmi mladý tým, který se snaží o co nejrychlejší přechod do útoku - my tedy musíme v první řadě zastavit jeho rychlý protiútok. Na útočné polovině hřiště se často snaží vnikat z perimetru do vnitřního prostoru, buď po situaci pick-and-roll, nebo po hře 1 na 1, díky dobrému spacingu poté najíždějící hráč vyhazuje míč na perimetr a nutí bránící tým k rotacím. Hrozně důležitá tedy bude naše odolnost v obraně v situacích 1 na 1. Na Folimance se nám v posledních letech nedaří, loni jsme tam prohráli obě dvě utkání, ovšem o to větší snahu a motivaci uspět budeme mít. Věřím, že do zápasu vstoupíme se stejnou energií jako do středečního derby se Svitavami a na USK podáme stejný, nebo ještě lepší výkon.“