9.0

#7
5.0

Slezané na Hané ničili zpod koše

Opava ve třetím díle čtvrtfinálové série po 33 minut vyžila bez svého smrtícího vodopádu trojek a zdolávala domácí Hanáky zpod koše. Po vítězství 71-89 vede nicméně jen 2-0 na zápasy, neboť druhý duel série se podle nejnovějšího rozhodnutí sportovního ředitele NBL bude dohrávat (ve středu).

Domácí celek, který se musel obejít bez potrestaného pivota Čohadareviče, v první čtvrtině navzdory šesti ztrátám držel vyrovnané skore a na ramenou Mitchella s Fullerem se dovezl až k remíze po 17 minutách. Právě za stavu 35-35 se ale zápas zlomil. Následných šest minut na přelomu poločasů domácí tým vyšel zcela naprázdno a Slezané se nůšemi zakončení zpod koše odrazili k trháku na 35-48, který rozhodl zápas. 12 minut do konce vedli už 41-60, a i když zejména Mitchell tlačil v posledním dějství rozdíl pod deset bodů, Opava si včas (v posledních necelých sedmi minutách) pomohla vodopádem 6 ze svých 8 trojek.

Třebaže domácí přestříleli Opavu právě z trojek 10 ku 8, širší rotaci Slezanů patřily body zpod koše (32-42), body z brejků (13-25) a především body laviček (12-38). Střeleckému poli vítězů šéfovali Jurečka (20, trojky 7/4), Klečka (19) a Šiřina (13), u domácích kraloval Mitchell (27+13 doskoků), následován Močnikem a Fullerem (po 11).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Opava odehrála skvělý zápas a vyhrála zaslouženě. Čtyřicet minut byla naprosto koncentrovaná. Byla pro nás příliš těžkým soupeřem, protože umí potrestat každou chybu. Proto patří dlouhodobě k nejlepším týmům u nás. U našich hráčů jsem postrádal patřičnou bojovnost. To, co předvedli, nemělo parametry play–off. Pokud chceme v dalším utkání uspět, musíme pořádně přidat.“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Bylo to psychicky nesmírně těžké utkání. Klíčová byla třetí čtvrtina, v níž se nám podařilo odskočit na rozdíl devatenácti bodů. Olomoucko je však těžký soupeř a snažilo se s výsledkem něco udělat. Proto bylo nakonec definitivně rozhodnuto až minutu před koncem utkání. Na svůj tým jsem pyšný, zvládli to skvěle. Nechtěli jsme komentovat dění posledních dnů, ale být vidět na hřišti a to se povedlo.“

18:00

Absence Olomoucka: pivot Čohadarevič (trest)

Zatím jasně nejemotivnější čtvrtfinálová série bude pokračovat v neděli třetím utkáním na palubovce Olomoucka. Druhý duel byl předčasně ukončen už po 18 minutách po incidentu pivota Hanáků Darka Čohadareviče s rozhodčím Stanislavem Kučerou, který měl dohru v podobě trestů pro oba aktéry. A lze očekávat, že emoce se přenesou i do třetího zápasu na půdě nováčka. Bude pak na hráčích a trenérech, jak se s tím oba týmy vypořádají.

Podle vyjádření sportovního ředitele soutěže je jisté, že Čohadarevič za domácí tým ve třetím utkání nebude moci nastoupt, což bude znamenat zásadní oslabení už tak úzké sedmičlenné osy týmu, na níž stojí většina zápasů. Dá se tak předpokládat, že vzrostou role záložního podkošového dua Norwa - Novák.

Nemalé oslabení nováčka nyní ještě víc favorizuje tým hostů, který vede 1-0 (druhé utkání se teprve bude dohrávat), a při lupu na oblíbené palubovce, kde v sezoně uspěl včetně poháru už třikrát, by se opět nablížil postupu do semifinále. Pro domácí tým tak jde o dosud nejtěžší zápas série, v němž by měl potvrdit postupný vzestup výkonů. Nezaspat první poločas prvního utkání, mohl myslet i na víc než na šestibodovu porážku. A právě rozdíl šesti bodů byl ve skore i při ukončení Zápasu 2. Je tak nyní na Hanácích, aby sebrali poslední zbytky sil a aby zejména dva ze tří top skórerů ligy Mitchell s Fullerem ukázali vše, co umějí.

Slezané nemusejí měnit mnoho, pozor si však musejí dát na situace, kdy získají vyšší vedení. To by potřebovali strážit lépe, než tomu bylo v Utkání 1. Klíčové pro ně bude, jak se povede opěrné trojici Šiřina, Gniadek, Bujnoch.

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Vzhledem k emocím, které dosavadní průběh série vyvolal, musíme být připraveni držet nervy na uzdě. V Opavě jsme odehráli necelé dva dobré poločasy, nepovedl se nám pouze ten první v úvodním střetnutí. Na to chceme navázat. V sezoně jsme soupeře doma ještě neporazili. Už bychom chtěli tuto sérii na vlastní palubovce useknout. To je první cíl. Co bude následovat, se uvidí.“