13

#8
17.0

Opava na Hané i popáté!

Řeč těla, pohyb po kurtu i miniaturní bodové příspěvky obou největších opor už do poločasu signalizovaly, že Olomoucko ani druhý domácí duel neuchvátí. Druhý domácí duel hraný ve dvou dnech, nutno dodat. A právě fyzické síly a schopnost naplno létat po kurtu tam a zpět Hanákům při omezenější rotaci chyběly. A na jeho hvězdném duu Mitchell (6 bodů za 13 minut) – Fuller (2 za jen 7 minut) to už v první půli bylo znát. Svou roli mohla sehrát i zřetelná převaha hostů z Opavy, kteří už v poločase (39-51) založili na kontrolované vítězství 73-96, jež před středeční dohrávkou Utkání 2 posunulo Slezany za stavu 3-0 v sérii krůček k semifinále. Jejich tým dobyl kurt soupeře i popáté v sezoně!

Olomoucko  - v základu s Dedkem, Gogou, Křemenem a Šepou na rozehře – v úvodu 8 body podržel vicemistr Evropy kadetů 2011 Jiří Dedek. Jeho tým se prvních 6 minut prosazoval jen 4 trojkami a od stavu 14-12 se začal ukazovat jiný vicemistr Evropy z 2011 Radovan Kouřil, který 9 body v řadě nakopl opavský trhák na 14-21. Domácí tu špatně odstavovali na obranném doskoku, citelně se od konce první čvrtiny začaly projevovat i jejich laciné ztráty a v útoku si tým vytvářel jen těžké střely.

Nováček se až od druhé čtvrtiny důsledněji snažil hledat pod košem Mitchella, aby nemarnil jeho síly, ale po návratu čerstvého playmakera hostů Šiřiny Slezané odskočili za jeho řízení a produkce Gniadka (do půle 19) až na 22-41, když domácí tu ztráceli míče jako na běžícím páse. Jejich kouč Benáček jim vyčítal nebojovnost, a i když poté po přechodu do zóny a seriálu asistencí Křemena (opět musel při absenci Čohadareviče zaskakovat na power forwardu) zaznamenali dílčí snížení, lépe doskakující a fyzicky svěžejší hosté už vládu nad zápasem nepustili, a to ani ve druhé půli.

Králem vítězného týmu byl power forwad Gniadek (24, trojky 6/4), který se v pozápasovém televizním rozhovoru de facto postavil za sudího Kučeru, který podle něj byl ve druhém utkání čelem centra Čohadareviče zasažen. Druhým střelcem vítězů byl Kouřil (18+6 asistencí) a třetím Bujnoch (13). U domácích se Fuller nakonec vyšplhal na 15 bodů, Mitchell na 14 a po tuctu přidali Norwa s Váňou. Opava byla lepší z trojek (9-12), v bodech zpod koše (26-46) i z brejků (9-18) a jednoznačně také ve ztrátách (24-13). Hosté zapsali i 14 zisků a měli o 12 střel z pole víc.

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Měli jsme velké výkyvy v koncentraci, což se projevilo v obrovském množství ztracených míčů. V průběhu zápasu jsme přišli o balon ve čtyřiadvaceti případech. Po těchto ztrátách tým dostal jednatřicet bodů a to nás totálně zabilo. Naši zahraniční rozehrávači neodehráli povedené střetnutí. Nebyli jsme dostatečně dobří ani na doskoku, bylo cítit, že nám docházejí síly a z toho pramenily i jednoduché chyby.“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Hrát ve vysokém tempu dva dny po sobě není nikdy snadné, nám se to ale povedlo. Dokázali jsme opět hrát koncentrovaně, z toho vyplývalo i naše sebevědomí. Díky němu jsme dokázali odskočit na dvacet bodů a Jakub Slavík s Jirkou Štěpánkem si mohli zahrát první minuty v play-off. Výsledek vypadá jednoznačně, ale nebylo to jednoduché utkání, jak by se mohlo zdát. Stálo nás hodně energie, ale kluci to zvládli výborně.“

17:10

Absence Olomoucka: pivot Čohadarevič (trest)

Moravská-slezská série získala díky posledním událostem, následujícím po incidentu pivota Olomoucka Čohadareviče a sudího Kučery, maximální pozornost a po nejnovějším rozhodnutí sportovního ředitele NBL v ní došlo i ke změně stavu. Utkání 2, jež bylo předčasně ukončeno, se nakonec bude v Opavě dohrávat a to tuto středu od 18:00, od skore 40-34 z 18. minuty, kdy bylo předčasně ukončeno. Nejdříve však ještě musí být rozhodnuto o odvolání Slezanů, kteří s dohráváním nesouhlasí. Aktuálně nicméně platí, že Opava vede pouze 2-0.

Pro čtvrtý duel, který se bude hrát v Prostějově, kde je doma Olomoucko, toho Opavané nemusí mnoho měnit. Při absenci Čohadareviče mají o starost méně pod košem, kde za srbského dlouhána většinu minut ve třetím utkání převzal zkušený forward Křemen.

Opava byla ve třetím duelu na hřišti soupeře lepší na doskoku, což je pro ni zásadní. Navíc až do konce čtvrté části se v klidu obešela bez trojek, jimiž naopak domácí při jejich marném finiši dorazila v závěru. Po většinu utkání se až příliš snadno dostávala k úspěšným zakončením pod koš, odkud dala 42 bodů. Hned 25 jich dosáhla z brejků a právě s tím musí domácí něco udělat, pokud chtějí myslet na první úspěch v sérii.

Zápas 4 vysílá od 17:10 stanice ČT Sport.