19.0

#5
3.0

Když Nehyba vystoupí ze stínu

Křídelník Zdeněk Nehyba, dosud v sezoně nejvýš jednociferný brněnský skórer, znal za svých nemnoho sezon v NBL všech svých pět dvojciferných nástřelů osobně. Po posledních dvou utkáních s vyšší minutáží však našel nové sebevědomí a svými 16 body s trojkami 4/4 založil už v první půli v Ostravě (33-41) na nečekané vítězství hostů (75-81), kteří tak dali sbohem ukrutné sérii devíti porážek v řadě.

Brňané do zápasu naskočili čtyřmi trojkami v první čtvrtině a také hned sedmi body mladého křídelníka Farského. Když se pak přidal svou kanonádou i Nehyba, po 18 minutách hosté vedli už 28-37. Domácím (bez Smithe) proti 7 brněnským trojkám a při vlastních 10 ztrátách nepomohl ani poločasový double double Petra Bohačíka (13+10 doskoků) či utajený návrat křídla Stojačiče (do půle 8 bodů), který v NH působil v minulé sezoně.

Na startu třetí čtvrtiny vyskočili hosté do trháku 37-52, ale pak se domácí přece jen vzchopili a Boggs je do konce tohoto dějství přitáhl na 53-62 a pak NH přitlačila až na 58-62. Jenže to už si seřizoval hledí brněnský Davell Roby, který třinácti z posledních 15 bodů týmu během závěrečných 6 minut odrazil jakýkoli nápor Ostravy, a jeho tým se tak nikdy neocitl v ohrožení.

Vítězové, kteří uspěli poprvé pod novým koučem Chougazem, se opírali nejvíc právě o Robyho (22), dále o Nehybu (16) a Geigera (10). Byli lepší z trojek (7-8), šestek (20/10 – 17/13) i v bodech laviček (19-31). Za domácí se zaskvěl Petr Bohačík (24+19 doskoků), Alleyn přidal 13 bodů s trojkami 9/4 a Stojačič 10 bodů.

5 26 31 0 16 7 13 20 23 4 84 81

V moravské bitvě dvou celků zatížených dlouhými sériemi porážek se jeden konečně zaraduje. A bude to navíc zápas v ohnisku zájmu Studia basketbal (od 17:00 na tv.nbl.cz), který tentokrát pohostí jako moderátoři a komentátoři Tomáš Budka a Michal Ježdík.

Brňané čekají na výhru už dva měsíce, přičemž novému kouči Chougazovi zatím nevyšel ani jeden ze čtyř pokusů nelichotivou bilanci zlomit. Tým se sice v obraně většinou vejde do 80 bodů, ale jen 72bodový útok s nevýrazným doskokem a nevelkým přísunem trojek nedává velké šance na vítězství.

Novou huť pro změnu trápí vratký zdravotní stav některých hráčů, naposledy v Kolíně ani nedohrál opěrný pilíř Petr Bohačík a mužstvo tak musí věřit alespoň v pomoc domácího prostředí.

Chris Chougaz (trenér egoé Basket Brno): „Každé další utkání je pro nás těžší, dokud nenajdeme ono vítězství, které hledáme. Bude to třetí zápas během týdne, ale svým hráčům věřím. Věřím, že ukážou lepší výkon než proti Olomoucku.“

Deremy Geiger (rozehrávač egoé Basket Brno): „Utkání s Ostravou je pro nás dobrou šancí, abychom se dostali zpátky do formy a začali vítěznou sérii. Musíme být koncentrovaní a celých čtyřicet minut odevzdávat stoprocentní výkon. Hraje se v ostravské hale, takže to pro nás nebude jednoduché, ale věřím, že můžeme vyhrát.“

Atrakce utkání: partner zápasu ČSAD Logistik Ostrava věnoval ceny pro fanoušky. Ostravský klub také oslaví 65 let od prvního utkání československé ligy, které hostila právě jeho domácí hala Tatran 12. prosince 1953.