18.0

#5
3.0

Další domácí kolaps Medvědů

Brno slaví velký sobotní lup, po předchozím průběhu zápasu těžko uvěřitelný. V Kolíně drtivou většinu zápasu prohrávalo, byť do půle (40-34) to bylo nejvýš jednociferně. Jenže ve třetí čtvrtině domácí začali ujíždět, a když Thompson v prvních třech minutách druhé půle vytáhl vedení až na 50-34, zdál se být konec série medvědích porážek už velmi blízko. Keely sice zkusil Brno osamoceně vracet do utkání, ale Purifoy po 29 minutách dal domácím nové vedení o 15. Ještě 6:30 do konce to za stavu 65-53 vypadalo pro domácí dobře. Pak ale nastal jejich kolaps a hosté za zbylý čas nastříleli neuvěřitelných 27 bodů!

Domácí (v utkání bez Šafarčíka, ale nakonec s Purifoyem) v útoku začali do brněnské zóny útoky jen pročekávat, nakupili pět většinou lajdáckých ztrát, jež nabízely soupeři brejky, a v obraně jim hosté procházeli k zakončení až nebývale snadno. Robym vedený kontr přitáhl Brno dvě minuty do konce na 70-70 a právě on ze ztráty domácího Waltona už minutu do konce otáčel na 72-74. Číž ještě dalekou trojkou naposledy dal vedení GEOSANU, ale Keely snadno zpod koše otočil, Geiger už ze ztráty Pajoviče zvyšoval na 75-78 a útočný faul mimo míč Medvěda Purifoye vzápětí znamenal pro hosty definitivu. Čtvrtou desítku ovládli 18-34 a dali tu skoro polovinu svých bodů!

Egoé po vítězství 75-80 počítá už čtvrtý úspěch z 6 posledních zápasů a dokonce se tři kola do konce základní části osamostatnilo na osmé příčce, zaručující účast ve skupině A1. K úspěchu ho vedli Roby (20), Geiger (17), Keely (15) a Farský (10). Brňané byli lepší v daných šestkách (12-19), ztrátách (18-14), uloupili 13 míčů a přes negativní bilanci útočných doskoků (13-10) vytěžili víc z druhých šancí (6-14). Za Kolín se nejvíc prosadili Purifoy (18), Walton (13+9 asistencí), Thompson (11+13 doskoků), Machač a Číž (po 11). Medvěd padli doma už posedmé a celkem počítají devátou porážku za 11 utkání.

Christianos Chougaz (kouč egoé Basket Brno): „Bylo to pro nás náročné utkání, zvláště dva dny po utkání s Opavou. Museli jsme najít síly a po velké výhře jsem musel hráče držet při zemi. Byl to opravdu náročný zápas proti dobrému týmu, který je na domácí palubovce silný. Hráči Kolína i trenér si vedli velice dobře, přestože hráli bez Šafarčíka, a my jsme měli prvních 35 minut hry velké problémy. To, co se odehrálo poté, žádný trenér neovlivní. Hráči svou výhru vybojovali srdcem a za to si také zaslouží gratulaci, a to nejen za těchto posledních pět minut, ale za jejich snahu a bojovného ducha během posledních dvou měsíců. Gratuluji mým hráčům a přeji trenérovi Benešovi a Kolínu do zbytku sezony hodně štěstí.“

Pavel Beneš (kouč BC GEOSAN Kolín): „Kdo trochu sleduje tuto soutěž, tak ví, že tato výhra v podstatě zaručuje Brnu postup do osmičky. Nás dostává do pozice, kdy musíme vyhrát poslední tři utkání,které hrajeme v Děčíně a v Pardubicích. Hodně pravdy je na tom, co říkal trenér hostí, že posledních pět minut to nebylo moc o trenérech. My jsme 35 minut přesně plnili, co jsme si řekli. Byli jsme lepší než soupeř ve všech činnostech, dobře jsme bránili, ale posledních 5 minut… Prostě máme hráče, kteří nedokážou dovést utkání do vítězného konce. Je to sedmá koncovka, kterou jsme v sezoně prohráli do pěti bodů a to je prostě problém. My přestaneme hrát, hráči propadají v obraně a potom najednou dostaneme 34 bodů v poslední čtvrtině, z toho 5-19 to je za posledních 5 minut. Bohužel, tak to je a pro nás je to těžká porážka, protože to pro nás bylo velice důležité utkání. Nezbývá než se zvednout a pokusit se vyhrát poslední tři utkání.“

Jan Kozina (rozehrávač egoé Basket Brno): „Pro nás to byl jednoznačně nejdůležitější zápas v dosavadním průběhu sezony, ale podle prvních tří čtvrtin to tak vůbec nevypadalo. Tahali jsme za kratší konec a nemohli jsme najít naši hru jak v obraně, tak v útoku, ale naštěstí díky úsilí v poslední čtvrtině jsme zápas zvrátili a je to pro nás ohromně cenná výhra.“

Jiří Šoula (guard BC GEOSAN Kolín): „Celý zápas jsme dělali to, co jsme měli. Bojovali jsme, dali jsme do toho všechno, ale bohužel bych řekl, že celá poslední čtvrtina k tomu (k porážce) schylovala. Ztráta koncentrace, ztráta herního rytmu, který jsme celou dobu měli, a úplně jsme z toho vypadli. Nedělali jsme, co jsme měli, ani naše dobré dovednosti. V obraně jsme v zásadě neudělali posledních pět minut nic správně, a to dovedlo Brno do laufu, který završilo tím, že vyhrálo.“

10 25 35 3 13 13 14 22 20 5 84 80

Absence Kolína: křídla Purifoy (viróza), Šafarčík (zranění ruky), Merta (koleno) a Vocetka (koleno)

Jako na smilování už čekají na jakékoli další vítězství defenzivně nespolehliví kolínští Medvědi. Ti padli už osmkrát z posledních 10 utkání a doma vrší jednu těsnou domácí porážku za druhou, navíc jim vůbec nehraje do ruky další oslabení týmu. Jako by nestačila absence forwarda Purifoye, nově se k němu přidal i důležitý skórer Šafarčík. To se naopak hodí do krámu hostům z Brna, kteří ve čtvrtek využili oslabení Opavy k už třetímu úspěchu z posledních 5 kol a aktuálně jsou tak už o výhru před GEOSANEM. Nadále sice nesázejí nůše bodů, ale při výhrách dokázali ubránit a o totéž se pokusí i v Kolíně.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „V utkání s Brnem bereme jedině vítězství, které by nás mohlo posunout zpět do bojů o účast ve skupině A1. Dopomoct nám k výhře může jen naše zlepšená obrana, na které pracujeme každým dnem, a já věřím, že domácí palubovku zvládneme v tomto utkání uhájit.“

Chris Chougaz (kouč egoé Basket Brno): „Utkání proti Kolínu je klíčové. Je velmi důležité pro oba týmy, protože se oba snažíme dostat na osmé místo. Po zápase s Opavou máme pouze jeden den na odpočinek a přípravu, ale hráči chápou důležitost tohoto utkání.“

Lukáš Stegbauer (power forward egoé Basket Brno): „V sobotu nás čeká velmi těžké a důležité utkání proti Kolínu, kterému máme hodně co vracet. První zápas nás porazil vysokým rozdílem a potom nás vyřadil i z poháru. Když se nám podaří vyhrát, tak se hodně přiblížíme k tomu, abychom po základní části skončili v první osmičce. Čili motivace bude stoprocentně veliká. Doufám, že nás to nebude svazovat, ale spíš motivovat k lepšímu výkonu. Poslední zápasy předvádíme celkem dobré výkony se slušnou obranou a věřím, že v sobotu tomu nebude jinak.“

Atrakce utkání: soutěž o pizzu a šanci hrát o tablet, dětská soutěž o stavebnice Lego.