8.0

#33
4.0

O 25 střel víc bylo pořád málo

Oslabená Beksa opět posunula hranice možného. V dramatickém derby ve Svitavách ulovila 25 útočných doskoků (Tuři 13) a i díky lepšímu ztrátovému managementu měla o 25 střel víc (celkem 83), přesto nastřádala jen 63 bodů a s Tury padla poprvé v této sezoně (71-63). Svitavy se tak udržely v osamění na druhé pozici, naopak JIP, hrající bez tria guardů Willams – Jackson - Půlpán, nabral další dílčí manko.

Bekse se dařilo často využívat útočné doskoky především v první čtvrtině, ale od té doby už v této přeměně své aktivity v body jen paběrkovala a z druhých šancí vyhrála jen 16 ku 10. Efektivnější Tuři se tak stále drželi na vyrovnaném skore a při ztrátách hostů se ve třetí části vyšvihli do trháku 45-34. Nový pardubický rozehrávač Singletary pak byl u gumování manka, jenže právě on následně namísto udržení nastavené laťky vršil ztráty, minuté střely z pole i z trestné linie. A když neproduktivní útok hostů i vinou ztrát drhnul i ve 4. dějství, domácím to v půlce čtvrtiny stačilo k odskoku na šest až osm bodů, z čehož už vyžili až do konce.

Jejich šiky vedli Slezák (19, trojky 7/4), Aiken (14+13 doskoků), Marko (13+8 asistencí a 6 doskoků) a Puršl (11), u z pole jen 30procentních hostů (dvojky 56/16 měli dokonce horší než trojky 27/9) se zviditelnili pouze Švrdlík (20+7 doskoků) a Pavlovič (16). Singletary v pardubické premiéře zaznamenal jen 2 body (z pole 13/1) a 7 asistencí za 39 minut obalil 6 ztrátami. Domácím patřily především lepší šestky (dané 18-4).

25 21 46 0 15 8 13 14 21 3 50 63

Absence Pardubic: guard Jackson (zlomenina ruky, absence na několik dalších utkání), rozehrávač Williams (zranění, nejspíš nezasáhne ani do několika dalších utkání), křídlo Škranc (zranění z tréninku, start nejistý)

Jen Beksa našla velmi solidní náhradu za forwarda Benjamina v Chorvatu Pavlovičovi, už musí látat další díry ve své lodi. Výpadky guarda Jacksona a nově i rozehrávače Williamse, bez nichž týmu zbyl jako vodič míče už jen Půlpán, v reprezentačním okně klub donutily povolat – zatím na měsíční tryout - 185 vysokého amerického rozehrávače Evana Singletaryho, který v minulé sezoně doručoval 11 bodů a 3 asistence za 25 minut v dresu Ústí. V letošní sezoně působil v uruguayském týmu Hebraica Macabi Montevideo, kde měl průměry 10,7 bodu a 3,8 asistence.

Při několika absencích hostů jsou zejména doma Tuři předurčeni uspět, ale musí to potvrdit na palubovce, což po dlouhé pauze a zápasové nerozehranosti nemusí být zejména pro mladé hráče snadné. Mezi dvěma na doskoku silnými týmy bude zásadním faktorem právě lov odražených míčů. V případě Pardubic bude hra z většiny ležet na reprezentantu Půlpánovi, který bude muset být velmi aktivní a produktivní. Zapojení a přínos nové posily bude jasnější až v utkání samotném.

Pardubice uspěly v obou utkáních základní části, po shodném výsledku 93-85.

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Derby bude velmi fyzické, plné osobních soubojů a očekávám i velmi nátlakovou obranu na naše rozehrávače. My musíme předvést bojovný a kvalitní výkon na obou polovinách hřiště. Být důslední na obranném doskoku a v útoku hrát odvážně, bez zbytečných ztrát, které nás limitovaly v předešlých střetnutích. Věřím, že si oba tábory fanoušků najdou cestu na derby a vytvoří skvělou atmosféru.“

Šimon Puršl (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Po pauze jsme natěšeni na další zápas ještě o trochu víc, protože se jedná o derby s Pardubicemi. Myslím, že reprezentační pauza byla pro tým vhodná k odpočinutí si a dobré přípravě na Pardubice, protože po předchozích dvou porážkách chceme uspět, derby vyhrát a spravit si chuť.“

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Zápasy proti Svitavám jsou vždy náročné. Navíc budeme hrát venku, takže očekáváme další těžké utkání. Domácí jsou týmem, který se neopírá o jednoho hráče, takže my musíme být připraveni soupeře bránit jako tým. Základem bude, abychom mu neumožnili skórovat snadné koše v přechodové fázi, naopak je potřeba, abychom mu utkání udělali co nejtěžším, aby na všechno musel tvrdě pracovat. Musíme také udělat dobrou práci na doskoku a celkově hrát náš agresivní a rychlý styl. Těšíme se na tuhle výzvu.“