#8
6.0

Beksa je přes Vánoce druhá

Působilo to až komicky, když 22letý junák Viktor Půlpán v některých situacích kroutil hlavou nad tím, co vyváděl jeho o devět let starší a mnohem zkušenější spoluhráč ze stejné pozice Richard Williams, který ohrožoval nabyté náskoky Beksy takovým způsobem, až už ho musel v timeoutu zpucovat i kouč Sanders.

Právě Půlpán podal vzhledem ke komplexnosti výkonu i výhře Pardubic v nabitém duelu o druhé místo svůj pravděpodobně top výkon sezony. Nejenže musel bránit úhlavního dirigenta Svitav Marka, ale k tomu přidával i velké kousky v útoku. Koš napadal dunky z nájezdů i v postupném útoku, ani jednou za 29,5 minuty nepřišel o míč, navíc ke 12 bodům přidal 7 doskoků, 6 asistencí a 3 zisky.

Ani Williams nelenil, když zapsal 13 bodů, 9 doskoků a 7 asistencí, ale ve druhé půli, kdy už Beksa po navýšení náskoku sahala po doražení soupeře, se pouštěl do zběsilých samostatných akcí, v nichž přicházel o míč, útoky chtěl řešit už v jejich zárodku, když tým do poločasu nejvíc exceloval díky cirkulaci míče a 17 asistencím při 20 trefách z pole. Za vyššího vedení ale Williams a v jedné sekvenci i kolega z křídla Jackson propadali šalbě, že zápas je už rozhodnutý a přišel čas pro individuální šamanství. To ovšem Tuři okamžitě dokázali trestat a Levell Sanders si musel brát oddechové časy jen proto, aby hříšníkům důrazně osvětlil, že tým nedře na náskok proto, aby pak soupeři opakovaně věnoval návraty do zápasu.

Pro Beksu to ale nakonec i bez zraněného křídla Benjamina dopadlo dobře a výhrou 93-85 si řekla o druhé místo, z nějž naopak vystrčila právě Tury. Jedním z klíčů byl drtivý start plný akcí do koše útočných doskoků, zisků, brejků i trojek křídel Škrance a Potočka. Když to bylo už po 11 minutách 35-18, do presinku hostů se dvakrát chytil Jackson, Tuři přitvrdili na útočném doskoku a hlavně 13 body velkolepě během 4 minut zaúřadoval veterán Slezák.

Jenže když prakticky sám srazil manko pod deset bodů, přišla pro jeho tým další rána – obranou soupeře naháněný Marko si po 16 minutách udělal třetí faul. Záskok Kotásek měl na rozehře velké potíže a Beksa vyhrála poločas 54-41, když měla o 14 střel z pole víc.

Do třetí části však přišli Tuři s novou energií a snahou jít agresivně pod koš. Po snížení na 56-49 následoval už 4. faul Marka, který si jej udělal zbytečně proti brejkovému zakončení Půlpána, jenže místo narůstajících problémů nastal opak – ke Slezákovi se ve svém top zápase sezony zničehonic přidal i křídelník Matěj Svoboda, který dramaticky zlepšil svou schopnost pronikat do koše, a při neplodném heroismu domácího Williamse a míjených trojkách Beksy se hosté dostali až na bod.

To už ale 10 body v řadě během 3 minut rozdmýchal nový náskok domácích Jackson, a i když se ze stavu 80-65 po dvou ztrátách Jacksona s Williamsem a 18 bodech dua Slezák – Svoboda za tři a půl minuty scvrkl na 86-83, Půlpán s „napraveným“ Williamsem (byť jeho faul hned po daném koši na 91-83 při výhozu soupeře musel kouči Sandersovi opět přidělat vrásky) se postarali o to, že vítězství zůstalo na Dašické.

Paradoxem utkání bylo, že Tuři drželi až téměř do konce domácí pod krkem jen díky dvěma mužům, 30bodovému Slezákovi (trojky 8/5) a 22bodovému Svobodovi, kdy Marko a Aiken skončili na 2 bodech, O´Brien na třech, Kovář na čtyřech…

Domácí měli hned sedm dvojciferných střelců: vedle Půlpána s Williamsem i Škrance (14), Jacksona (13+5 asistencí), Kohouta, Švrdlíka a Potočka (po 11). Tým měl o 17 střel víc, na body zpod koše vyhrál 42-30, z brejků 23-16 a ve ztrátách byl lepší 10 ku 18.

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Byl to dobrý zápas, podobný, jako první vzájemné utkání, které jsme hráli ve Svitavách, co se týče skóre. Jedna z hlavních věcí, s kterou jsme šli do zápasu, byla, že jsme nechtěli Svitavám nechat skórovat snadné koše v přechodové fázi či z rychlého protiútoku: v prvním poločase měly pouze dva body z protiútoku, což bylo dobré. Měli jsme pak pár okamžiků, kdy jsme udělali sérii ztrát a oni nás za to potrestali, ale nakonec jsme to zvládli. Svitavy jsou dobrý tým, jejich trenér odvádí dobrou práci. Matěj Svoboda hrál velmi dobře, Pavel Slezák odehrál výborný zápas. Klíč pro nás byl v pokrytí Romana Marka. Šli jsme do zápasu s plánem vyvíjet na něj velký tlak a každý z našich hráčů, kdo se na tom podílel, odvedl dobrou práci. Do Vánoc jsme měli 4 zápasy, které jsme chtěli vyhrát, což se nám podařilo, za což jsme rádi. Přeji všem krásné Vánoce.“

Viktor Půlpán (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Hodně rozhodl začátek. Do zápasu jsme vstoupili dobře, udělali jsme si náskok a pak jsme ho drželi. I když se pak Svitavy dotáhly, jsem rád, že nás to nepoložilo. Hráli jsme dál a nenechali jsme je, aby šli přes nás. Podle mě jsme celý zápas podávali skvělý výkon hlavně v obraně: nenechali jsme je dávat jednoduché koše, což také spolurozhodlo.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Už dlouho jsem neviděl hrát Pardubice s takovou energií. Vyhrál lepší tým. Důležitý byl vstup do zápasu, kdy jsme měli spoustu nevynucených ztrát, výbornou práci po celý zápas odváděl Viktor Půlpán na Romanovi Markovi, kterého odřízl od naší hry. Přestože jsme se na to připravovali, Roman nebyl ve své kůži. Pak jsme našli určitou strategioio, jak domácí zastavit: přešli jsme do zóny, do zóny s přebíráním, a vrátili jsme se do utkání. Od druhé čtvrtiny jsme byli vyrovnaným soupeřem a chci hráčům poděkovat, protože ukázali charakter. Přestože jsme prohráli, jsem pyšný na svůj tým. Jsme pořád v procesu, tohle je 15. kolo, a kdybychom takovýchto zápasů hráli 25 za sezonu, tak budu nejšťastnější trenér. Zároveň mě potěšilo, že jsem viděl na hřišti dva hráče ročníku ´96 - Viktora Půlpána a Matěje Svobodu, jsem rád, jaké podali výkony v televizním utkání. Český basket má na čem stavět. Přeji všem šťastné a veselé Vánoce.“

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Klíčová byla první čtvrtina, kdy nám Pardubice utekly na nějakých 15 bodů. My jsme potom v podstatě celý zápas dotahovali, což je proti týmu, jako jsou Pardubice, obtížné, zvlášť u nich doma. Nicméně jsme se dokázali dotáhnout, ale bohužel jsme to nedokázali překlopit na naši stranu, což je škoda, protože jsme si na Pardubice věřili. Nepovedlo se to, ale musíme bojovat dál.“

11 29 40 3 16 7 18 23 23 15 97 85

Absence Pardubic: křídlo Benjamin (start nejistý, odnesl si zranění z minulého zápasu v Hradci a poté nehrál středeční utkání Českého poháru)

V televizním hitu posledního předvánočního kola by mohla být jazýčkem na vahách případná absence jednoho z klíčových mužů Beksy Benjamina, který by se týmu nenahrazoval snadno. Východočeské derby je jasným ligovým magnetem, neboť se hraje o druhé místo. Už šestkrát v řadě vítězní Tuři (vyhráli i sedm z osmi posledních zápasů) by se v případě dobytí Dašické na druhé pozici utrhli už i Pardubicím, naopak vítězství domácích bude znamenat přeskočení Svitav.

Zápas bude velkou doskakovací a také defenzivní bitvou, neboť Tuři v posledních 8 utkáních dostávali v průměru jen 74 bodů a Bekse to v posledním období na 90 bodů ulétlo jen v Kolíně a s Nymburkem. A k vidění bude i řada reprezentantů, čerstvě ověnčených vavřínem druhého nejlepšího sportovního kolektivu země.

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Hraje se derby, takže očekávám, že v hale bude panovat skvělá atmosféra. My chceme jít na vánoční přestávku ve vítězné atmosféře, s dobrým pocitem, ale aby se nám to podařilo, musíme odehrát celé utkání s obrovskou energií. Klíčových faktorů bude více. V první řadě je potřeba, abychom drželi vysoké tempo hry, abychom hráli dostatečně agresivně na obou polovinách hřiště. Co se týče soupeře, musíme být připraveni na zastavení jeho přechodové fáze z obrany do útoku a nedovolit mu snadné koše.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Pozitivní je, že máme z posledních dvou zápasů dvě výhry. I když náš herní projev momentálně není na takové úrovni, na jaké bychom jej chtěli mít, víme, že pokud se nám podaří zvítězit i nad Svitavami, tak bychom byli výsledkově tam, kde jsme chtěli o vánočních svátcích být. Myslím, že jejich hra hodně závisí na Romanovi Markovi, který výborně rozděluje míče a dává i důležité koše. Spolu s Romanem je důležitým hráčem ještě Pavel Slezák, který dává hodně bodů. Hra celého týmu je hodně závislá na jejich výkonu, takže pro nás bude velmi důležité, abychom se koncentrovali na jejich pokrytí.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Derby s pardubickou Beksou je pro nás velkou výzvou v čase předvánočním. Čeká nás celek, který disponuje kvalitní soupiskou a velkým talentem. Musíme jít do zápasu s několika úkoly. Jednou z priorit bude zamezit soupeři ve skórování z druhých šancí. Musíme být důslední v přechodové fázi a naopak být ti, kteří budou hrát s odvahou a energií, která nás zdobila poslední měsíc. Věřím, že nás čeká atraktivní souboj o druhé místo v tabulce a bude panovat během zápasu skvělá atmosféra.“

Pavel Slezák (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Kdybychom vyhráli, tak by to byl krásný dárek k Vánocům, ale nečeká nás jednoduchý zápas. Budeme chtít udržet vítěznou vlnu, a to znamená udržet konstantní výkon po celý zápas a nepodlehnout tlaku domácích.“

Atrakce utkání: přestávkové soutěže o kalendář Beksy a klubové suvenýry.