49

6
12

Medvědí hrdina Walton jr.

Teprve čtvrtou výhru v sezoně získali v předehrávce jedenáctého kola NBL Medvědi z Kolína, když doma v nervy drásající bitvě plné zvratů porazili dosud druhé Pardubice nejtěsnějším rozdílem 97:96.

Duel hned od prvních minut připomínal přestřelku, když domácím v první čtvrtině padlo do koše, na co sáhli, trefili čtyři trojky, a i přes velmi slabou obranu měli na svém kontě po deseti minutách sedmibodové vedení. Ve druhé čtvrtině se svěřenci trenéra Bartoška zlepšili, dotáhli skóre a na chvíli šli i do vedení, jenže Kolínští byli v laufu, a ještě do přestávky si získali dokonce dvouciferné vedení.

Po přestávce byli opticky lepší Východočeši, kterým se ale nedařilo dostatečně rychle stahovat rozdíl ve skóre a Kolín se vždy dobře načasovaným košem udržoval na distanc. Obrat přišel až v poslední desetiminutovce, kdy se hosté nebývale chytili ve střelbě z dálky a ujali se vedení. Na šestku domácího Waltona po nesportovním faulu zareagovaly Pardubice třemi trojkami v řadě v podání McGaugheyho a šňůrou 11 bodů si získaly tři minuty před koncem dvouciferné vedení (93:83). Po tříminutovém trápení bez bodu odpověděl na domácí straně Machač a začala přetahovaná.

Ještě minutu a půl před koncem trefil těžkou trojku hostující Benjamin a Pardubice skoro slavily, jenže rychlých pět bodů Petra Šafarčíka a následně další extrémně těžká trojka Purifoye dostala Kolín 50 sekund před koncem na rozdíl jediného bodu. Beksa si poté nedokázala dobře připravit střeleckou pozici, a i když se v posledním útoku snažila taktickým faulem Kolín zastavit, Medvědi si došli pro rozhodující koš, když si Walton pohrál s obranou a z nájezdu na pravou ruku pět sekund před koncem otočil skóre. Hosté se ještě pokoušeli o odpověď, ale Půlpánovi sebral míč hrdina Walton.

Kolín výrazně ztrácel na doskoku (35:49), ale vynahradil to prakticky bezchybným výkonem (pouze 6 ztrát) a tím, že se mohl maximálně spolehnout na základní pětku, která odehrála většinu minut. Středočechy táhl s 28 body a 9 doskoky Alexander Thompson, jen o dva body méně zaznamenal autor vítězného koše Anthony Walton junior, který také pětkrát sebral soupeři míč. Sedmnácti body včetně 4 trojek a parádního bloku na Viktora Půlpána je doplnil Petr Šafarčík, jediným střelcem z lavičky byl se 13 body Preston Purifoy.

Zřejmě lehce unaveným Východočechům, kteří hráli třetí duel v pěti dnech, nestačil dvouciferný příspěvek od všech borců ze základní pětky ani devatenáct bodů náhradníka Půlpána.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): "Pro nás je to velké vítězství, my jsme potřebovali odehrát takhle dobré utkání, protože na domácí palubovce jsme odehráli spoustu dobrých utkání, ale bohužel nedopadly tak jak jsme chtěli. Do utkání jsme vstupovali s nějakým záměrem a ten hlavní byl zaskočit Pardubice. Protože známe jejich těžký program. Měli jsme tři úkoly a splnili jsme tak jeden a půl až dva. Zase se nám nepodařilo udržet soupeře na útočném doskoku. Měli 18 útočných doskoků, což je hodně. To nás brzdilo. Dnes musím říci, že vyhrál lepší tým. Od začátku jsme byli lepší, byli jsme dobře připraveni. Měli jsme ale dva výpadky – ve druhé a ve čtvrté čtvrtině, ale dokázali jsme se vrátit a dokázali jsme, že kluci dokážou hrát srdcem pro domácí publikum. To nás táhlo stále dopředu. Děkujeme, že přišli v tuto netradiční dobu a jsme moc rádi za dnešní vítězství.“

Anthony Walton (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): "Celý tým má velký kredit. Bojovali jsme celých 40 minut. Klobouk před hrou Pardubic. Byl to 40minutový boj a my jsme šťastný, že jsme tento boj dokázali vyhrát. Hráli jsme lépe než v minulých 11 zápasech. Zásluhy patří zejména trenérovi, za to jak nás na toto utkání připravil.“

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): "Chtěl bych pogratulovat trenérovi soupeře a jeho hráčům za dnešní výkon. Proti Kolínu je to na jeho palubovce vždy těžké utkání, hlavně díky specifické hale. Dovolili jsme Kolínu, aby nám dal 59 bodů v poločase, což je hodně, obzvláště, když to je vyrovnané utkání, kde rozhoduje jeden útok. V první půli nám chyběla energie. Ve druhé půli už to bylo lepší, ale Kolín proměnil velké procento střel a obzvláště těžkých střel. Tento zápas jsme prohráli hlavně v první půli.“

Evan McGaughey (power forward BK JIP Pardubice): "Zápas jsme prohráli v první půlce, kde jsme hráli v křeči. Kolín hrál dobře na obou stranách hřiště. Oba týmy hráli tvrdě, ale Kolín byl odolnější proto vyhrál.“

18 31 49 3 21 4 12 13 22 11 108 96

Absence Kolína: křídla Bratčenkov a Vocetka (oba koleno), otázkou je zapojení centra Pajoviče, který vypadl ze sestavy těsně před sobotním utkáním na USK

Na papírový pohled se v pondělní předehře 11. kola dá očekávat jasný zápas. Do padesát kilometrů vzdáleného Kolína přijíždí Beksa, jež zatím nastoupila venku jen třikrát, ovšem má stoprocentní bilanci. K tomu ze dvou posledních domácích duelů s Ostravou a Opavou vystřílela průměr 114 bodů a její aktuální ofenzivní průměr dělá 92,2, přičemž je druhý jen o 6 bodů za Nymburkem. Východočeši mají navíc nyní i nejlepší obranu ligy (74,1, těsně před USK), což u nich rozhodně v posledních letech nebývalo zvykem. A nebýt domácích ofenzivních selhání s USK a Děčínem, mohli mít navíc stoprocentní bilanci 9-0.

Tým JIP ovšem v Kolíně čeká čtvrtý duel v rozmezí 9 dnů (a třetí v rozmezí pěti) včetně obkroužení osminy rovníku, což by mohlo Medvědům skýtat malou šanci. Jenže pokud by jim nadále chyběl centr Pajovič, znamenalo by to zásadní podkošové oslabení, což by zejména proti jedněm z nejlepších doskakovačů ligy bylo hodně znát.

Kolín už sice letos nemusí první půlku základní části trávit jako loni na venkovních palubovkách, jenže velký rozdíl ve výsledcích to zatím neudělalo, což dosvědčuje druhá nejslabší bilance NBL. GEOSANu chybí pevnější obrana (90), v sobotu na USK, kde měl jen 21 doskoků a také 16 ztrát, zapsal už čtvrtou porážku za posledních pět utkání a v domácím stánku to má dosud 1-3.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Po sobotním utkání v Praze se představíme na domácí půdě proti týmu, který hraje FIBA Europe Cup, a určitě je pro nás atraktivní soupeř. I do tohoto utkání, stejně jako do každého jiného jdeme s cílem zvítězit. Utkání slibuje velkou ofenzivní smršť na obou stranách, takže naším úkolem je zastavit Pardubice v útoku a znepříjemňovat jim každé zakončení.“

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Stejně jako mnoho týmů v NBL, i Kolín má dobrý balanc, co se týče ofenzivy. Šest jeho hráčů skóruje v průměru 9 a více bodů. Pro nás to znamená, že musíme být maximálně koncentrováni na individuální i týmovou obranu. Naším cílem je navázat na sobotní výkon proti Opavě, ve smyslu rychlé přechodové fáze, být dostatečně agresivní a dostávat Kolín pod tlak. Očekáváme těžký zápas, ale těšíme se na něj a pevně věříme, že ho zvládneme.“

Atrakce utkání: divácká soutěž o pizzu a šanci hrát o tablet, dětská soutěž o stavebnice LEGO.