15

#0
3.0

Mistr stopnul Beksu na 70 před 4253

Sportovní část hudebně-basketbalové show „Hrajeme spolu za Pardubice V“ měla jednoho krále. Byl jím tým mistra, který rozehraný ze čtvrtečního mače v Opavě i z reprezentačního okna měl větší herní jistotu a už s forwardem Hrubanem ve hře si bez problémů v pardubické aréně došel pro vítězství 70-90, nejvíc jištěné Jaromírem Bohačíkem (16), Wrightem (14, z pole 6/6) a Bendou (10+7 doskoků).

Domácím sice patřil díky bodům Jacksona a trojkám McGaugheyho úvod (15-10 po 5 minutách), ale Nymburk se po třech ztrátách rychle srovnal, od druhé čtvrtiny, vyhrané 11-26, přivřel dveře v obraně a na zádech především Wrighta se ve druhém dějství vyšvihl za 4,5 minuty z 25-23 do trháku 29-39, a to za pomoci dvojek a urychlení přechodové fáze.

Zejména pardubičtí Američané se tu tlačili do složitých zakončení, nenutili obranu hostů pracovat, a když se k tomu přidala sebedestruktivní směs přihrávkových ztrát, skončil poločas 36-46 při o 20 procent úspěšnější palbě mistra. Ten pak podřadil v úvodu druhé půle, kde třikrát udeřil z útočného doskoku (za aktivity Martina Peterky) a z náskoku 38-57 po necelých 3 minutách se odrazil ke klidnému zbytku utkání. Domácí se už znovu nedokázali zmobilizovat.

Jejich střelecké šiky vedli Jackson (23), Benjamin (12), Williams a McGaughey (po 10). Nymburk dominoval ve dvojkách (45/15 – 52/30), v bodech zpod koše (24-46), z druhých šancí (5-21), v produkci laviček (11-36) i na doskoku (34-51).

Duel navštívila rekordní návštěva této ligové sezony 4253 diváků a na charitativní účely, ve prospěch farmy Apolenka, organizátoři věnovali částku 33 333 korun.

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Hodnocení je negativní. Naším největším problémem bylo to, že jsme nehráli tak, jak jsme se domluvili. Nechávali jsme nymburskému týmu hodně zakončení z protiútoků, také měl hodně útočných doskoků. Řekl bych, že na vině byla nedostatečná aktivita. Samozřejmě, měli jsme pauzu více než dva týdny, ale nechceme se na tohle vymlouvat. Tohle nebyl důvod naší porážky, tím byly jednoduché koše soupeře.

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Začátek nebyl špatný, ale našimi chybami a jednoduchými koši Nymburka jsme se dostali do ztráty kolem 10 bodů. Místo toho, abychom se to snažili postupně stáhnout, jsme začali pálit zběsilé střely na začátku útoků, které jsme nedávali, Nymburk ještě výrazněji odskočil a bylo v podstatě hotovo. Pak už bylo těžké hrát.“

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Myslím, že energie a snaha byly na naší straně vidět. Trochu jsem se toho bál - věděli jsme, že nás v Pardubicích čeká těžký zápas, navíc většina našeho týmu nedávno hrála reprezentační utkání. Nicméně jsem spokojen s výsledkem zápasu. Klíčové bylo, že ve druhé čtvrtině jsme zagresivnili obranu. Po vyrovnané první čtvrtině jsme si zvykali na tempo zápasu, zlepšili jsme obranu a to rozhodlo.“

Jaromír Bohačík (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Byl to pozitivní zápas. Ve třetí čtvrtině jsme si udělali relativně slušný náskok. Trenér nás o přestávce upozorňoval, že Pardubice na nás trošku vlítnou, ale my jsme na začátku třetí čtvrtiny výborně přečetli pár situací a udělali jsme si rozhodující náskok. Celkově jsme hráli konzistentně po celý zápas, neměli jsme takové výkyvy jako Pardubice, což v dnešním basketbale rozhoduje.“

14 37 51 3 27 7 15 16 17 9 120 90

Absence Nymburka: křídelník Hruban (po zranění kotníku ze zápasu reprezentace zatím v lize nezasáhl do hry a není jasné, zda nastoupí)

V pardubické aréně se už popáté uskuteční projekt „Hrajeme spolu za Pardubice“, tentokrát i za účasti rodinného dua Felixů Slováčků, kteří představí světové filmové a muzikálové melodie. A do rámce velké akce zapadne i hitový duel kola mezi domácí Beksou a obhájcem trofeje z Nymburka.

Je jisté, že Východočeši budou chtít slavnostní ráz utkání podtrhnout vlastním skvělým výkonem, k němuž je předurčují i čísla z posledních tří zápasů před reprezentační přestávkou, kdy zapisovali průměr 11 trojek, 108 bodů a přidávali nejméně 45 doskoků. Jenže dlouhá pauza může zároveň leccos změnit, navíc Nymburk se ve čtvrtek rozehrál v Opavě a polovina jeho kádru má za sebou i kvalifikační zápasy národního týmu a je tedy náležitě rozehraná, což převáží fakt, že tým bude hrát druhý náročný duel během 48 hodin. V Opavě ve čtvrtek vykazoval známky nesoustředěnosti a vyvázl se šťastnou výhrou, nelze ovšem očekávat, že by podobně letargický výkon zopakoval i v Pardubicích, a Beksa proto bude muset být připravena v plné polní.

Aleksander Sekulič (asistent ČEZ Basketball Nymbruk): „Utkání v Pardubicích je pro nás velkou výzvou. Bude to druhý venkovní zápas během 48 hodin a znovu to bude proti velice dobrému týmu. Soupeř má výborný mix českých a amerických hráčů. Výkon týmu je silně závislý na třech Američanech - Williamsovi, Jacksonovi a Benjaminovi. Bude velmi důležité je zastavit vhodnou obrannou taktikou. Týmová obrana a kontrola útočného doskoku soupeře jsou prvky, které budou v tomto zápase rozhodující.“

Martin Kříž (power forward ČEZ Basketball Nymbruk): „V poslední době je Beksa jeden z nejsilnějších týmů v Kooperativa NBL. Jak si tak uvědomuji, v Pardubicích nehrajeme v posledních letech úplně nejlépe a už jsme tam párkrát prohráli. Myslím, že to byl dokonce ten poslední prohraný zápas. Musíme k zápasu přistoupit jinak než v Opavě, jinak by nás mohly Pardubice potrestat. Je to po reprezentační pauze už druhý zápas, proto věřím, že podáme kvalitní týmový výkon po celých 40 minut.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „V dlouhé ligové přestávce byly tréninky zaměřené hlavně na zahájení rychlého protiútoku, rychlou přechodovou fázi a na zlepšení komunikace a celkově hry v obraně. Intenzita se postupně stupňovala. Nymburk charakterizuje pořád to samé: rychlý přesun míče na útočnou polovinu hřiště, snaha co nejvíc hrát rychlé protiútoky. V postupném útoku má hodně nebezpečných hráčů, kteří umějí střílet za 3 body, což hráčům umožňuje hrát 1 na 1, protože obrana si nemůže moc vypomáhat - musejí se hlídat i střelci na perimetru. My budeme chtít hrát stejným stylem, jakým jsme hráli předchozí zápasy proti Nymburku v minulých sezonách - zastavit jeho rychlý přechod na útočnou půlku a valit co nejrychleji dopředu. Taky musíme chodit na útočné doskoky. V postupném útoku věřím, že máme šanci soupeře zastavit.“

Pavel Stara (předseda představenstva BK JIP Pardubice): „Fakt, že projekt „Hrajeme spolu za Pardubice“ slaví již páté výročí, je zásluha fanoušků a diváků, kteří všechny čtyři předchozí ročníky navštívili v hojném počtu. My pevně věříme, že i tentokrát se nás v aréně sejde co možná nejvíce. Náš klub je patřičně hrdý na přátelství s Komorní filharmonií Pardubice. Nepochybujeme, že i tentokrát si všichni odnesete krásný zážitek z koncertu, a také z druhé, sportovní části programu. Naším soupeřem bude Nymburk, tedy nejsilnější možný protivník v rámci České republiky. Pokusíme se zvítězit, byť vítězi budou v tento večer všichni, i proto, že společně přispějeme Apolence, která prochází velmi složitým obdobím.“

Atrakce utkání: před zápasem se uskuteční koncert Komorní filharmonie Pardubice a Felixe Slováčka, Felixe Slováčka juniora a Dětského pěveckého sboru Zpěváčci, dále se představí tanečníci Tanečního centra Lípa, ve foyer arény v čase mezi koncertem a utkáním poběží doprovodný program, v přestávce utkání se uskuteční soutěž ve smečování šesti hráčů týmu U12 BK Synthesia Pardubice, předán bude šek ředitelce pardubické Hiporehabilitaci Apolenka, fanshop nově nabídne kalendář Beksy na rok 2019 i směs Radka Nečase - první z nové edice ořechů a sušeného ovoce Beksa collection, přenos bude od 16:30 komentovat duo René Peška a Lukáš Kotas.