12

#34
3.0

Opus Brandona Spearmana!

Když po první čtvrtině děsu a hrůzy Beksa sedmi ztrátami provedla domácí sebevraždu v přímém přenosu a po 14 minutách ztrácela propastných 19 bodů (19-38), a když ještě po 22 minutách za vlády lídra hostů Hrubana zaostávala 36-54, nebyl v hale nejspíš nikdo, kdo by ještě věřil v jakékoli drama.

Jenže pak, pak se pohnuly ledy úplně opačným směrem. Pardubice zagresivnily obranu, zabednily šestku a mistra ve třetí čtvrtině zavřely na pouhých 7 bodů (2 za jejích posledních 8 minut)!To znamenalo pod vedením skvělého Spearmana (dal tu 12 bodů za 3,5 minuty) už po 28 minutách obrat na 55-54 a především platformu pro závěrečný úder.

Neudržitelný Američan dostal domácí až na 65-56, aby pak jeho tým 5,5 minuty neskóroval a hosté snížili na bod. Byl to však opět Spearman, který krvácení zastavil, za stavu 67-66 stopnul skvělým obranným zákrokem nymburského Bohačíka Welsch, který vzápětí trefil jump, a po srovnání Raye si vzal koncovku na starosti muž zápasu Spearman. Najel složitě přes obránce a 17 vteřin do konce poslal domácí do vedení 71-69. A když pak Welsch vykryl nájezd Lawrence, Spearman dunkem z brejku korunoval svůj famózní výkon i historický výsledek této sezony (73-69).

Pod vůbec první porážkou obhájce trofeje se podesal 26 body za 23 minut, až daleko za ním byl s 11 body Kent. Za hosty (bez Bendy, Beriši, Pumprly) byl nejlepší Hruban (14, 12 do půle). Domácí pro sebe těsně vyhráli důležitou bitvu na dosoku, a i když při útočných doskocích 11-15 zaostali v produkci z druhých šanci (0-13) a celkem měli o 16 střel z pole míň a dokonce minuli 11 šestek ze 30, držely je brejky (24-15) a díky Spearmanovi především body lavičky (42-22).

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Nebyl to úspěšný celý zápas, úspěšný byl až druhý poločas. V první půli, obzvlášť v první čtvrtině, jsme nehráli vůbec dobře, dělali jsme všechno špatně: nechtěli jsme Nymburk pouštět ke snadným košům z přechodové fáze, nechtěli jsme ho nechat útočně doskakovat, ale nedařilo se nám to, měli jsme také hodně ztrát. V šatně jsem hráčům říkal, že ve druhém poločase musíme ukázat mnohem větší hrdost, odhodlání. Trošku nám pomohla hra Nymburku, hrál potom hodně 1 na 1, už si tolik nepůjčoval balon. Klíčové ale bylo, že jsme zastavili jeho přechodovou fázi, protože ve hře 5 na 5 jsme byli schopni je zastavit. Každé vítězství nad Nymburkem pomůže sebedůvěře hráčů. Víme, že nás čekají další těžké zápasy a půjdeme do nich naplno.“

Viktor Půlpán (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Začátek zápasu nebyl dobrý, ale postupně jsme se dostávali zpátky do hry. Naše výhra je o to cennější, že přišla z 19bodové ztráty - dokázali jsme se dostat zpět do zápasu a otočit nepříznivý vývoj. I po nepovedené první čtvrtině jsme moc chtěli, chtěli jsme tenhle zápas urvat. Semkli jsme se jako tým, bránili jsme jako tým, nenechali jsme už Nymburk dávat jednoduché koše, musel útočit 5 na 5. Věřím, že nejen my, ale i diváci mohou být spokojeni. Pro nás je to skvělá výhra, na které můžeme stavět.“

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Než abych mluvil o výkonu našeho týmu, vyzvednu především výkon Pardubic, které hrály velmi dobře. Předčily nás v agresivitě, což bylo velmi důležité. Ve druhém poločase jsme hůře stříleli, ale zapříčinila to i dobrá obrana domácích, kteří nás tlačili do těžkých pozic. Tím, jak ztrácíte určité útočné sebevědomí, zhoršuje se i úspěšnost střelby, což se nám stalo. Je to pro nás dobrá lekce. Sice se zastavila naše vítězná šňůra, ale doufám, že to pro nás bude spíš poučení.“

Vojtěch Hruban (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Po dobré první půli jsme vstoupili do druhého poločasu nekoncentrovaně. Přestali jsme hrát, mysleli jsme si, že už je hotovo, což byla obrovská chyba. Domácí slušně bránili, rozložili náš útok, my jsme hráli hrozně individualisticky. Nepůjčili jsme si míč a to byla cesta do pekel. Na druhou stranu se pro nás nic nestalo, možná můžeme být rádi, že tahle facka přišla takhle včas.“

15 28 43 7 16 11 12 19 21 13 80 69

Absence Pardubic: křídlo Škranc (dlouhodobé zranění), power forward Martin (zranění)

Absence Nymburka: power forward Benda (achilovka), guard Beriša (stehenní sval), křídla Pavel Pumprla a Hruban (oba zranění, o startu se rozhodne až před zápasem)

Bekse, jež má v zádech už 4 výhry z posledních pěti zápasů, možná bude nadále chybět střelecky disponovaný power forward Martin, ale mistr je na tom ještě hůř, když vedle Bendy s Berišou může postrádat i křídla Pumprlu a Hrubana, který má po nepříjemném pádu na pravé rameno po vzdušném kontaktu s opavským Bujnochem pochroumanou celou pravou část těla od ramena po záda. Až samotný zápas ukáže, v jaké sestavě Nymburk bude, a zda to dá domácím nějakou výhodu. Beksa naposledy na půdě soupeře nabrala ztrátu už v první půli a to si doma nesmí dovolit.

I když v zápase už nejde o umístění, neboť JIP si již v 8. kole nadstavby zajistil druhé místo (druhý rok v řadě), mohlo by jít už o předběžné testování na potenciální finále, které je řadu let kýženou metou Beksy.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Blíží se čas play-off, takže vše směřuje k těmto utkáním. Velmi důležitá je stabilita a konzistence našich výkonů na co nejvyšší úrovni, jak z pohledu obrany, tak i útoku. Doma jsme velmi silní a sebevědomí a takovýto výkon chceme předvést i v posledním domácím utkání před play-off.  Svým výkonem budeme chtít potěšit i nalákat naše fanoušky na blížící se vrchol sezony. Klíč bude v tom nedat nymburským hráčům nic jednoduše, například aby využívali našich ztrát ke snadným košům, nebo útočných doskoků ke skórování z druhých šancí… V první řadě musíme zpomalit jejich rychlý protiútok, aby se nedostali do herní pohody a nezískali velké sebevědomí, protože v takovém případě se nymburští hráči velmi těžko zastavují. My naopak musíme hrát na útočné polovině hřiště se sebevědomím, agresivitou, ale i s trpělivostí.”

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Hrát proti Pardubicím je v posledních letech vždy těžké. My momentálně nejsme v dobré zdravotní kondici. Chybět bude Benda i Beriša, o možném zapojení Hrubana a Pumprly rozhodneme až těsně před zápasem. Pokud bychom museli zápas odehrát bez čtyř hráčů, nebude to snadné a zbývající hráči budou muset podat spolehlivý výkon po delší časový úsek, než jsou v poslední době zvyklí. Nicméně věřím v dobrou obranu a rychlé protiútoky.“

Martin Peterka (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Myslím, že Pardubice budou hodně namotivované, když budou vědět o našich zdravotních peripetiích. O to důležitější bude začít zápas dobře a hned jim tu myšlenku vzít. My musíme vycházet z naší hry - dobré obrany a rychlého přechodu.“

Zajímavosti utkání: vystoupení cheerleaders IM CHEER Pardubice, vystoupení dívek z Aerobic klubu klub Pardubice, divácké soutěže o vstupenky do Aquacentra Pardubice a o medovník od kavárny Nano café, v rámci utkání Beksa podpoří informační kampaň Vědět víc - sleduj prsa (podpora prevence karcinomu prsu).