6.0

#66
5.0

Beksa zavřela Tury na 55

50 v Děčíně, 65 v Opavě a nyní 55 v Pardubicích. Turům v nadstavbě chybějí ve venkovních zápasech body a po sedmi kolech mají stále jen jednu výhru. Televizní derby domácí Beksa poprvé utrhla už v úvodu (15-7), a to nebývalou 9bodovu erupcí rozehrávače Půlpána. Svitavy na přelomu prvních dvou čtvrtin dokázaly skore dorovnat, ale pak v útoku zcela propadly, za posledních 6:40 první půle skórovaly při smršti ztrát jen tři body ze šestek a z 24-24 jim tak i kvůli výrazné aktivitě domácího Welsche skore uteklo ma 38-27. Ofenzivní mizérie Svitav pokračovala i ve třetí čtvrtině a po 9 bodech ze druhé části v té třetí přidaly dokonce jen pět dalších. A za stavu 57-32 už dávno nebylo co řešit.

Beksa zvítězila 69-55, už do poločasu vládla z brejků 16-0 a v bodech zpod koše 30-6. Na konci to bylo  zpod koše 50-20 a tentokrát kralovala pozměněná základní pětka Pardubic, jež rozbila tu soupeřovu 47-19. Top střelci byli Půlpán a Kohout (po 15), Nečas přibalil 13 doskoků. Za hosty, kteří z pole měli úspěšnost pouhých 30 procent a zapsali i 19 ztrát, byl jediným dvojciferným střelcem náhradník Puršl (11).

Beksa má tři kola do konce A1 už náskok tří výher před čtvrtým Děčínem, ten ale stále má šanci na lepší vzájemné zápasy JIP předehnat. Tuři už nyní bojují jen o páté místo.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Oproti předchozím zápasům se nám vydařil vstup. Trochu jsme změnili sestavu a osvědčilo se to. Hráči dali do zápasu hned od začátku energii, bylo vidět, že nechtějí opakovat podobný začátek jako ve středu. Měli jsme vysokou kvalitu zpod koše, naši pivoti byli daleko efektivnější než hostující hráči a to spolurozhodlo. Velmi dobře jsme hráli rychlý protiútok, hlavně v prvním poločase, kdy jsme z něj vytěžili 16 snadných bodů. Druhým faktorem byla obrana. Od první minuty jsme velmi dobře bránili. V první čtvrtině sice Svitavy zaznamenaly 18 bodů, ale ve druhé a třetí 9 a 5, což byl základ našeho vítězství. Hráli jsme konzistentně, nutili jsme Svitavy k těžkým střelám, z toho pramení i jejich nízké procento úspěšnosti.“

Ondřej Kohout (power forward BK JIP Pardubice): „Před play-off jsou to teď nejdůležitější zápasy a my můžeme být spokojeni s týmovým výkonem. Jsme rádi, že teď odčiňujeme porážku s Olomouckem. Pomohla nám šňůra 10-0 na začátku druhého poločasu, ale řekl bych, že celý zápas jsme hráli s dobrým nasazením v obraně i takticky, pohlídali jsme si doskok a valili jsme dopředu. Svitavy ve třetí čtvrtině odpadly a nebyly schopné s námi držet krok, v tempu, v jakém se hrálo.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme měli velký problém skórovat, vůbec se dostat do dobré střelecké pozice. Domácí velmi dobře zahušťovali náš pick-and-roll. Měli jsme několik dobrých střeleckých pozic, ty jsme nedali a pak jsme se v útoku dostali do kostrbatého poloútoku, nebyla to naše hra. Definitivně rozhodl nástup do druhého poločasu. Zkusili jsme pak přejít do zónové obrany, chvíli jsme Beksu drželi bez koše, leč sami jsme z toho nic nevytěžili - tenhle úsek se hrál 0-0, což je škoda, mohlo to být o trošičku dramatičtější. Pozitivum je, že na konci mladíci vylepšili skore, za to jsem rád, ale jinak je to pořád stejné: na venkovních palubovkách nehrajeme tak uvolněně tak doma. Máme ještě 4 zápasy, abychom to do play-off odstranili.“

Luboš Stria (forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Měli jsme velký problém v útoku. Zasekli jsme se na 27 bodech v poločase, potom nám to vůbec nepadalo. Nemohli jsme se najít, prosadit se. Pardubice hrály s daleko větší energií a vyhrály zaslouženě. My se teď nenacházíme v ideální formě, trošku nám to leží v hlavě. Musíme se před play-off zkonzolidovat, na tréninku se víc povzbudit a máknout, abychom měli takovou formu, co jsme měli před Vánocemi, a byli v play-off konkurenceschopní.“

15 24 39 4 13 10 19 20 14 11 61 55

Absence Pardubic: křídlo Škranc (dlouhodobé zranění), power forwa Martin (zranění)

Nevyrovnaností trpí poslední výkony Pardubic, které trápí velké množství ztrát a celkově nedostatečná zodpovědnost při péči o míč. Dvakrát v posledních třech zápasech tým zapsal 21 ztrát a jednou to bylo 16. Zároveň ani jednou v těchto utkáních celek nepřešplhal při střelbě dvojek úspěšnost 47 procent a drží jej tak hlavně doskoky. Výhra v sobotním televizním derby na domácí půdě je kvůli hrozbě  dorovnání bilance ze strany třetí Opavy povinností.

Svitavy počítají už 6 porážek ze 7 utkání a mají co oplácet za poslední porážku z domácí palubovky. Venku však zatím stále nenašly recept na udržení konstantně vysokého výkonu po celých 40 minut, a i proto v sobotu stojí výš akcie Beksy.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „I když si Svitavy ve skupině A1 zatím připsaly pouze jednu výhru, je to velmi nebezpečný tým, hlavně co se týče útoku. Má ve svém středu individuality, které jsou schopné útočně strhnout celý tým: Kerra, Marka, Slezáka… Pokud jde o jejich způsob hry, je stále stejný. Vyznačuje se rychlou přechodovou fází, nepřecházením střeleckých pozic za 3 body či využíváním Kerra v blízkosti koše. My musíme zvládnout vstup do utkání mnohem lépe než v posledních zápasech. Pokud soupeři dovolíme na začátku utkání nějakou bodovou šňůru, dodá mu to sebevědomí, víru, že u nás může uspět. Pro nás je pak o to těžší zápas otáčet, navíc ne vždy se nám to musí podařit: naposledy s Opavou se nám to povedlo, ale předtím proti Olomoucku nikoli. V derby se budeme chtít vyvarovat špatného začátku. Je to o koncentraci, o minimalizování vlastních chyb, včetně ztrát míče. Všechno je to o nás.”

Jiří Jelínek (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Pardubicím máme po prvním vzájemném zápase ve skupině A1 co vracet. Proti Nymburku jsme odehráli tři dobré čtvrtiny, pokud podobné tempo po celých 40 minut vydržíme v Pardubicích, tak máme šanci. Každé derby má skvělou diváckou kulisu a hraje se ve skvělé atmosféře. Na derby se všichni těšíme a věříme, že uspějeme.“

Atrakce utkání: vystoupení Alfafitness klub Pardubice, divácké soutěže o vstupenky do Aquacentra Pardubice a medovník od kavárny Nano café.